Blog chmura tagów
Dziecko vs niebieski ekran 0
Dziecko vs niebieski ekran

Czy małe dziecko powinno korzystać z tableta lub telefonu?

To pytanie od kilku lat powraca do rodziców jak bumerang. Technologie tzw. niebieskich ekranów są stosunkowo młode a pokolenie naszych dzieci jest poniekąd pokoleniem eksperymentalnym, które wyrasta już przy niebieskim świetle ekranów. Nadal nie wiemy jaki wpływ będzie to miało na rozwój naszych dzieci. Na chwilę obecną wiemy na pewno że dzieci i szerzej - rodzice również, są obecnie przebodźcowani. Na ten temat pisałyśmy już w artykule pt. Dlaczego warto ograniczyć ilość bodźców dzieciom? Dlatego większość rodziców zadaje sobie wciąż pytanie:

Czy pozwolić dzieciom na korzystanie z tabletów/telefonów/komputerów? I w jakim zakresie?

Co powinno być wytyczną do tego jak zarządzać czasem dzieci z urządzeniami elektronicznymi? Gdzie szukać merytorycznych wskazówek w tej sprawie? W końcu doczekaliśmy się stanowiska WHO w tym temacie - wytyczne dotyczą co prawda na razie dzieci poniżej 5 roku życia ale zawsze to jakaś wskazówka dla zdezorientowanych rodziców. 

W pierwszym roku życia dziecko nie powinno mieć w ogóle styczności z ekranami. Niektórzy neurolodzy mówią o absolutnym zakazie oglądania telewizji (w tym również na telefonach czy tabletach) nawet do 3 roku życia. WHO w drugim roku życia mówi o styczności z ekranami nie dłużej niż przez jedna godzinę dziennie- ale zasadniczo im mniej tym lepiej. Ta sama wytyczna dotyczy dzieci w wieku 3-4 lata.

Restrykcje sporządzone przez WHO dotyczące kontaktu dzieci z ekranami są częścią szerszego raportu na temat m.in. aktywności fizycznej dzieci, ich czas spędzanego w pozycji siedzącej czy czasu snu. Raport skupia się na efekcie niewystarczającej ilości snu u dzieci czy ich czasu spędzanego na siedząco w tym m.in. przed ekranami. Według WHO aktywność fizyczna dzieci na odpowiednim poziomie, dobra jakość i długość snu czy ograniczenie spędzania czasu na siedząco ma szalone znaczenie w przypadku ich samopoczucia psychicznego czy fizycznego, zapobiega otyłości oraz wiążącym się z nią w dalszej perspektywie innych chorób cywilizacyjnych. Wg WHO z nie stosowania się do aktualnych zaleceń dotyczących poziomu aktywności fizycznej wynika blisko 5 mln zgonów w różnych grupach wiekowych. Na chwile obecną 23% dorosłych i aż 80% (!) nastolatków jest niewystarczająco aktywnych fizycznie. Kluczowe jest zatem wyrobienie odpowiednich nawyków we wczesnym dzieciństwe, które przełożą się na resztę życia.

Eksperci podkreślają także, że dla odpowiedniego rozwoju dzieci bardzo ważny jest czas spędzony na innych aktywnościach np. wspólnym czytaniu książek, układaniu puzzli czy po prostu budowanie więzi z opiekunem podczas wspólnego spędzania czasu. 

Jaka ilość snu, aktywności fizycznej i "telefonów" dla dzieci?

Dziecko roczne: 

sen: 14-17h (0-3 miesiące), 12-16h (4-11 m-cy);

ekran: 0h

aktywność: aktywność kilka razy dziennie, najlepiej różne pozycje i formy.

Dziecko w wieku 1-2 lata:

sen: 11-14h, włączając drzemki, sen powinien być dobrej jakości.

ekran: dzieci roczne- zero h, dzieci 2 -letnie nie dłużej niż 1 h dziennie, ale trzymając się zasady: im mniej tym lepiej

aktywność fizyczna: min. 3 h dziennie spędzone na różnej aktywności fizycznej, im więcej tym lepiej. Dzieci w tym wieku nie powinny spędzać dłużej niż 1h w pozycji siedzącej np. przypięte w fotelikach, wózkach itp.

Dziecko w wieku 3-4 lata:

ekran: nie dłużej niż 1 h, im mniej tym lepiej.

aktywność fizyczna: min. 3h dziennie na różnego typu aktywnościach fizycznych o różnej intensywności. Dziecko nie powinno spędzać dłużej niż 1h w pozycji siedzącej, jeśli już jest taka potrzeba WHO zachęca w tym czasie do czytania dziecku lub opowiadania mu różnych historii. 

Źródło:

https://www.who.int/news-room/detail/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl