Blog chmura tagów
Żywienie dzieci - jak wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci ? 0
Żywienie dzieci - jak wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci ?

Żywienie dzieci - podstawowe informacje.

Pomiędzy 2 a 20 rokiem życia nasz organizm zmienia się nie do poznania. znacznie zwiększa się masa ciała, kości się wydłużają, ponad trzykrotnie zwiększa się nasz wzrost a waga nawet dziesięciokrotnie. Dziewczęta rosną najintensywniej między 11 a 16 rokiem życia, natomiast chłopcy między 13 a 19. Zapotrzebowanie kaloryczne jest u dzieci bardzo różne i często indywidualne. Ale uogólniając można przyjąć że u roczniaka jest to 1200 kcal, u pięciolatka już 1600kcal a u 16 letniej dziewczynki 2100 kcal a u chłopca w tym samym wieku nawet  2700 kcal.

To ile pożywienia potrzebuje Twoje dziecko zależy m.in. od jego wieku, wzrostu, wagi, płci orz poziomu aktywności. Natura jest najczęściej w wielu kwestiach bezbłędna i w większości przypadków to apetyt pokazuje jakie realne potrzeby żywieniowe ma dane dziecko. Rodzice jednak często wpadają w pułapkę zmuszania dzieci do jedzenia więcej niż te faktycznie potrzebują - to chyba najczęściej popełniany błąd przez rodziców.

Zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia apetyt dziecka się zmniejsza, a następnie zmienia się dość dynamicznie w zależności czy dziecko przechodzi akurat okres intensywnego zrostu czy nie. To, że jednego dnia dziecko ma duży apetyt a następnego wręcz przeciwnie jest absolutnie naturalnym zjawiskiem i nie należy wówczas dziecka zmuszać do jedzenia.

Najczęściej popełniane błędy żywieniowe przez rodziców:

  • zmuszanie dzieci do jedzenia więcej niż potrzebują. Może to doprowadzić nie tylko do awersji żywieniowych u dzieci na wiele lat, ale również powodować niestrawność a nawet otyłość.
  • brak konsekwencji. W wielu obszarach związanych z żywieniem dzieci widać brak konsekwencji, podstawowym jest to, że dziecko ma jeść zdrowo a rodzic w tym samym czasie odżywia się byle czym i byle jak.
  • częste karcenie dziecka przy posiłku np. za sposób w jaki je, albo że wybiera nie odpowiednie potrawy np. więcej makaronu a mniej mięsa czy surówki.
  • restrykcyjna eliminacja niektórych produktów np. słodyczy
  • traktowanie jedzenia jako nagrody np. jak będziesz grzeczny to pójdziemy na gofry/ lody itp.

Jedzenie powinno być przyjemnością. Starajmy się aby posiłki przebiegały w miłej rodzinnej atmosferze, a dzieci, żeby brały czynny udział w przygotowywaniu ich. Nawet w gotowaniu bardziej skomplikowanych potraw dzieci mogą pomagać np. odmierzając składniki, mieszając czy przygotowując talerze. Posiłek pod żadnym pozorem nie może się kojarzyć dziecku z ciągłym karceniem, nakazywaniem czy szantażowaniem np. nie zjesz obiadu to nie będzie deseru. Wspólne posiłki w dobrej, atmosferze to nie tylko dobry nawyk żywieniowy ale również codzienny rytuał umacniający więzi rodzinne. Dobra atmosfera przy posiłku (również przed posiłkiem) korzystnie wpływa także na sam proces trawienia. Zatem postarajmy się aby cala otoczka spożywania posiłku przebiegała w dobrej atmosferze. Unikajmy w tym czasie pospiechu, oglądania telewizji (tak, niestety w wielu domach nieodłącznym elementem wspólnego posiłku jest wciąż włączony telewizor), nie spieszmy się też z zakończeniem posiłku, posiedźmy dłużej przy stole, pobiesiadujmy.

Co z tymi słodyczami?

Dieta dziecka powinna być przede wszystkim urozmaicona. Wiedza na temat słodyczy jest znacznie bogatsza niż była 20 lat temu, kiedy to, pomijając fakt, że słodycze nie były tak dostępne jak dziś a ich skład był inny, to jak już pojawiły się na naszym stole, nikt ich dzieciom nie ograniczał. Słodycze są nie zdrowe to chyba oczywiste, zawierają dużo cukru, który psuje zęby, nie zawierają żadnych wartości odżywczych jednocześnie dostarczając spore dawki energii, przy nadmiernym spożyciu mogą doprowadzić do nadwagi lub nawet otyłości, a obecnie stosowane w nich barwniki często działają bardzo pobudzająco na dzieci. Ale czy powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować? Całkowity zakaz jedzenia słodyczy wywołuje w dziecku poczucie krzywdy, szczególnie gdy rówieśnicy jedzą. Często dzieci, które nie mają dostępu do słodyczy w kontakcie z nimi nie potrafią się opanować. Słodyczy nie należy demonizować i nie ma nic złego w podaniu deseru od czasu do czasu po obiedzie. Natomiast absolutnie należy się wystrzegać traktowania słodyczy w kategoriach nagrody lub czegoś wyjątkowego - wzmaga to tylko pragnienie ich jedzenia w dziecku.

Jak wykształcić w dziecku prawidłowe zwyczaje żywieniowe?

Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Dziecko nie rodzi się za zamiłowaniem do dań mącznych i wstrętem do warzyw i owoców. Tych zwyczajów dziecko nabiera. Nabiera ich jedząc inne rzeczy i obserwując otoczenie. Dlatego pierwszym i najważniejszym elementem wyrobienia w dziecku dobrych nawyków żywieniowych jest danie mu dobrego przykładu. Jeśli sami będziemy jeść w odpowiedni sposób dla naszych dzieci będzie to również bardzo naturalne żeby jeść dokładnie tak samo. Oto kilka tipów jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dziecka:

  • bądź przykładem dla swojego dziecka;
  • bądź konsekwentny, jeśli sam wymagasz czegoś od dziecka sam postępuj w ten sam sposób, jedz owoce i warzywa pokazując dzieciom że to jest naturalne i dobre;
  • nie zachęcaj do niezdrowych przekąsek typu zapiekanki, chipsy czy hamburgery, ale nie demonizuj ich;
  • pozwól dzieciom, aby jadły tyle ich chcą. w dzisiejszych czasach niedożywienie dzieci to raczej przypadek książkowy niż obserwowany w praktyce. Nie należy zmuszać dzieci do jedzenia;
  • wspólnie przygotowujcie posiłki, gotujcie, pieczcie przygotowujcie do stołu;
  • nie przyzwyczajaj dziecka do słodyczy, ograniczaj tez udział cukru jako składnika dań, które gotujcie; postaraj się również ograniczyć sól i nie ucz dziecka dosalania potraw.

Źródłem wapnia w diecie dzieci mogą być: mleko (nie należy podawać dzieciom do 6 roku życia odtłuszczonego mleka), jogurty, sery żółte, twarogi, makaron, orzechy laskowe, sardynki, migdały, suszone fiki, owsianka na mleku, tofu, szpinak, pietruszka, sardela, rukiew wodna.

Źródłem żelaza w diecie dzieci mogą być: suszone morele, kotlety baranie, siekana wołowina, płatki zbożowe z dodatkiem żelaza, bakalie, pieczywo pełnoziarniste, suszone figi, jaja, sardynki, soczewica, sałatka fasolowa, ziarno sezamowe, małże, zielony groszek.

Dzieci jedzą znacznie częściej niż dorośli. Zaleca się od 5 do 6 posiłków lub przekąsek dziennie. Dobrze by było żeby w takiej sytuacji w domu zawsze znajdowały się zdrowe przekąski, po które zawsze można sięgnąć. Do takich przekąsek możemy zaliczyć: jogurty, suszone owoce i bakalie, marchewka lub seler naciowy, który można na szybko podać z dipem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl