Blog chmura tagów
Różne oblicza rodzicielstwa w filmie - 13 filmów, które musisz zobaczyć 0
Różne strony rodzicielstwa w filmie - 10 filmów, które musisz zobaczyć

Niektóre z nich nowe, inne sate - niezmiennie wszystkie dobre i na swój sposób mocne. Oto nasza lista filmów poruszających tematykę rodzicielstwa z różnych perspektyw i na różne sposoby. 

13 słodko-gorzkich filmów o byciu rodzicem, które warto obejrzeć

1. Tully (2018)

film tully

O tym filmie było ostatnio dość głośno, więc pewnie was nie dziwi, że znalazł się na naszej liście. Film opowiada o zmęczonej prozą codziennego dnia, matce trójki dzieci. Dalej widać tu w pewnym sensie american dream - piękny dom, każdy jeździ autem, matka nie pracuje. To co wyróżnia ten film na tle innych o podobnej tematyce to obnażenie tego jak ciężka może być zwykła codzienność matki opiekującej się trójką dzieci w tym jednym niemowlęciem. W filmie widać zmiany jakim ulega po porodzie ciało kobiety (świetna rola Charlize Theron), zmęczenie, problemy wychowawcze oraz problemy społeczne czy oczekiwania związane z dążeniem do bycia perfekcyjną mamą.

W pewnym momencie w życie głównej bohaterki wkracza Tully- nocna opiekuna do dzieci. Pomiędzy kobietami tworzy się niezwykła więź, a Marlo przypomina sobie kim była zanim założyła rodzinę. To co najważniejsze w filmie to refleksja, że drzemie w nas niezwykła moc, która chroni nas przed problemami. Całość przedstawiona jest w dość lekki i przystępny sposób. W tym filmie niewątpliwie jest jakaś magia, a każda matka doskonale wie jak czuje się w danym momencie Marlo, bo każda z nas ma za sobą okres intensywnego zmęczenia i walki ze sobą o perfekcjonizm.

 

2. Florida Project (2017)

florida project plakat filmu

Niech Was nie zwiedzie pełen kolorów radosny plakat. Akcja filmu dzieje się w motelu Magic Castle na Florydzie. Mamy tu moc kolorów, roślinności i słońca, a w opozycji do tego widzimy margines społeczny, biedę, alkohol, problemy bezrobocia i walki o dach nad głową. Główną bohaterką jest 6 letnia Moonee i jej mama Halley. Już na pierwszy rzut oka widać że obie to jeszcze dzieci. Choć Halley stara się jak może zapewnić córce przynajmniej minimum warunków do "dobrej" egzystencji napotyka na barierę w postaci braku pieniędzy. Ich życie to z jednej strony ciągła zabawa dzięki której Moonee nie odczuwa, że tak naprawdę żyje na skraju ubóstwa, a z drugiej strony zaś prawdziwa walka o byt i o każdy dzień. Film przedstawia Amerykę z zupełnie nieznanej nam z innych produkcji perspektywy. Film znanego z "Mandarynki" reżysera Seana Bakera to dowód, że kolejny film po ogromnym reżyserskim sukcesie również może okazać się wielkim osiągnięciem. Całość określiłabym jako obraz staczania się po równi pochyłej przerywany dobrą zabawą i odpychaniem od siebie złych myśli o nieuchronnej nieciekawej przyszłości. Film jest świetnie skonstruowanym mixem dramatu poruszającego trudną tematykę samotnego macierzyństwa na skraju ubóstwa z filmem pokazującym przyjaźń, miłość i dziecięcą beztroskę. W rolach głównych Willem Dafoe, wyjątkowo utalentowana aktorsko debiutantka - Brooklynn Prince (w roli Moonee) oraz znana instagramerka -Bria Vinaite w roli Halley.

3. Matka i dziecko (2009)

matka i dziecko plakat filmu

Film to historie trzech kobiet, które miej więcej w tym samym czasie udają się do sierocińca. Jedna z nich nie może zajść w ciąże i pragnie adoptować dziecko, druga z nich szuka biologicznej matki natomiast trzecia pragnie się skontaktować ze swoją córką urodzoną zbyt młodo, którą oddała do adopcji. Film w reżyserii Rodrigo Garcia jest niezwykle ciepły, wzruszający i opowiada o tęsknocie za rodzicem/dzieckiem z którym zostaliśmy kiedyś rozdzieleni i to pozostawiło w nas ślad na całe życie. W głównych rolach zobaczymy Naomi Watts, Samuela L Jacksona czy Davida Morse. O dziwo film na polskim rynku przeszedł bez echa. 

4. Juno (2007)

juno film

Film to historie trzech kobiet, które mniej więcej w tym samym czasie udają się do sierocińca. Jedna z nich nie może zajść w ciąże i pragnie adoptować dziecko, druga szuka biologicznej matki natomiast trzecia pragnie skontaktować się ze swoją córką którą urodziła będąc bardzo młodą osobą i którą oddała do adopcji. Film w reżyserii Rodrigo Garcia to niezwykle ciepły i wzruszający obraz opowiadający o tęsknocie za rodzicem/dzieckiem z którym zostaliśmy kiedyś rozdzieleni i to pozostawiło w nas ślad na całe życie. W głównych rolach zobaczymy Naomi Watts, Samuela L Jacksona czy Davida Morse. O dziwo film na polskim rynku przeszedł bez echa. 

5. Beautiful

To film poruszający trudny temat utraty dziecka oraz próby pogodzenia się ze stratą poprzez zapełnienie pustki kolejnym. Młoda para nie będąc gotowymi do roli rodziców postanawia sprzedać jeszcze nienarodzone dziecko parze, która kiedyś straciła swoje. Wydaje się, że w końcu życie jakoś się ułoży i po ogromnej stracie nabierze w końcu kolorów _ jednak w tej trudnej drodze do zostania rodzicem pojawiają się nieoczekiwane okoliczności. W filmie pojawiają się również poboczne wątki m.in. matka młodej dziewczyny skrywająca jakąś tajemnicę i próbującą odwieźć córkę od tej decyzji – dodaje to całości opowieści intrygi.

6. Bejbi blues

film bejbi blues

Można by rzec że to dość kontrowersyjny film przedstawiający młodych rodziców i ich całkowity brak odpowiedzialności i dojrzałości. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Katarzyna Rosłaniec (autorka kultowego już filmu Galerianki). 17-letnia bohaterka postanawia urodzić dziecko ponieważ wydaje jej się że w ten sposób zaspokoi potrzebę miłości której nie miała z racji pochodzenia z rozbitej rodziny. Natalia jest kochającą modę nastolatką posiadającą własny wyraźny styl , która absolutnie nie jest materiałem na dobrą matkę. Na ojca wybrała jeszcze mniej dojrzałego kolegę którego głównym zajęciem jest palenie jointów, imprezy i jazda na deskorolce. Matka nastolatki (w tej roli Magdalena Boczarska) pod pretekstem wyjazdu zarobkowego do Niemiec zostawia młodą mamę pozostawiając jej mieszkanie. Z upływem czasu opieka nad dzieckiem zaczyna przerastać Natalię i pod wpływem swojej współlokatorki rzuca się w wir zabaw, narkotyków i pędu za realizacją marzenia bycia częścią świata mody. Prowadzi do tragicznych w skutkach decyzji jakie podejmuje.

7. Ki!

film Ki!

Ten film dla wszystkich kochających matek będzie na pewno ciężki w odbiorze. Główną bohaterką jest Ki czyli Kinga, młoda totalnie nie dojrzała matka Pio, czyli kilkuletniego Piotrusia. Ki na każdym kroku próbuje wciskać dziecko każdemu na około, a gdy nie ma już chętnych zabiera je ze sobą na imprezy. W czasie jednej z  nich dochodzi do wypadku. Ki jest przerażona, ale nie zmienia to jej stosunku do Pio i próbuje go wcisnąć nawet lekarzowi który bada Pio. Ucieczka przed obowiązkiem macierzyńskim, potrzeba zabawy typowa dla młodego wieku wysuwa się na pierwszy plan. Współczucie dla Pio jest tu chyba głównym uczuciem towarzyszącym widzowi. Trudny i w pewnym sensie tragiczny film o niedojrzałości. 

8. Ono

film Ono

Film Małgorzaty Szumowskiej. Tam naprawdę można dywagować o czym jest ten film. W pierwszym planie mamy młodą 22-letnią Ewę, która oczekuje dziecka z wpadki. Na ojca dziecka nie ma co liczyć. Pierwszą myślą Ewy jest aborcja, ale z przyczyn niezależnych od niej do aborcji nie dochodzi. W czasie wizyty w szpitalu Ewa przypadkiem słyszy że 2-miesięczny płód już słyszy. W tym momencie zmienia się jej podejście do dziecka. Zaczyna mu na swój sposób opowiadać świat. Ale czy ten film jest tylko o drodze 9-miesięcy ciąży? Na pewno nie. To film o potrzebie bycia kochanym, braku bliskiej relacji i tęsknoty za nią. W gruncie rzeczy obraz przedstawiony przez Szumowską jest dość smutną wizją rodziny polskiej, ale mam wrażenie że coraz bardziej prawdziwą. 

9. Chłopaki mojego życia

Film autobiograficzny oparty na powieści Beverly D’Onofrio . Bardzo ambitna, inteligentna, ułożona, dobrze ucząca się i marząca o karierze pisarki nastolatka Beverly (Drew Barrymore) zachodzi w ciążę z beztroskim , nieogarniętym i nieodpowiedzialnym 18-latkiem. Konserwatywni rodzice dziewczyny wymuszają na młodych ślub wyraźnie okazując niechęć przyszłemu zięciowi. Po kilku latach gdy okazuje się że Ray jest uzależniony od narkotyków para rozwodzi się. Beverly wini syna za życiowe niepowodzenia i za to że musiała porzucić swoje nastoletnie plany by móc się nim zająć. Dzięki ogromnemu samozaparciu i ogromowi silnej woli udaje jej się w końcu zrealizować swoje największe marzenie. Film przedstawiony jest w formie retrospekcji z życia matki (obecnie poczytnej pisarki) i jej syna. Podczas ich wspólnej podróży samochodem poznajemy szczegóły z ich przeszłości.

10. Jutro będziemy szczęśliwi

jutro bedziemy szczesliwi

Główny bohater Hugo (w tej roli Omar Sy) prowadzi beztroskie życie na Francuskiej Riwierze pracując na luksusowym jachcie i spędzając upojne noce z przygodnymi partnerkami. Pewnego dnia odwiedza go jedna z takich partnerek i wręcza mu zaskakujący podarek – niemowlę – mówiąc że to jego dziecko i że musi się nią (córeczką) zająć po czym znika. Hugo chcąc odnaleźć byłą kochankę wyrusza z córeczką do Londynu. Nie odnajduje jej i na skutek utraty dokumentów i pieniędzy zmuszony jest do pozostania w tym mieście. Film ukazuje 8 lat ze wspólnego życia ojca i córki – po początkowym zagubieniu i nieprzygotowaniu do roli ojca Hugo staje się najlepszym rodzicem pod słońcem będąc jednocześnie mamą i tatą. Nagle do ich życia powraca matka Glorii. Nie zdradzamy zakończenia bo film naprawdę koniecznie musicie zobaczyć – tylko ważna uwaga – zaopatrzcie się w dużą paczkę chusteczek, bo zakończenie wyciska potok łez nawet z największych twardzieli.

Ciekawostką jest fakt że film „Jutro będziemy szczęśliwi” jest remakiem meksykańskiego filmu z 2013r „Instrukcji nie załączono”.

11. Syreny (1990)

film syreny

Syreny to nie tylko klasyk ze świetną obsadą (Cher, Winona Ryder, Christina Ricci). To również film o samotnym (dość młodym) macierzyństwie w latach 60tych i próbie ułożenia sobie życia mimo przeciwności losu. Narratorką powieści jest Charlotte - starsza córka Pani Flax, która przez ciągłe mniej lub bardziej udane, ale zawsze kończące się w ten sam sposób romanse swojej matki skazana jest na częste przeprowadzki. Sytuacja zmienia się, kiedy rodzina Flax poznaje Lou - lokalnego sprzedawcę butów, który zdobywa serce nie tylko Pani Flax ale również zyskuje wielka sympatie jej córek. W filmie dość mocno zaznacza się niedojrzałość Pani Flax do roli bycia matką (którą została zaledwie w wieku 16 lat), przy jednoczesnej ogromnej miłości do córek oraz często przewijająca się tęsknota za brakującym ojcem. Zabawny, wzruszający i dający do myślenia film o tym co w życiu jest naprawdę ważne.

12. Sofia (2018)

film sofia

Dość trudny film o młodym macierzyństwie w Maroku, gdzie seks pozamałżeński w dodatku u osób poniżej 16 roku życia jest karany więzieniem. Główna bohaterką jest 16-letnia Sofia, która po gwałcie ma tak silny syndrom wyparcia, że nawet nie wie że jest w  ciąży. Sytuacja jest dodatkowo trudna bo nieplanowana ciąża Sofii kładzie hańbę na jej rodzinę i stawia pod znakiem zapytania interesy rodziców. Początkowo nie wiemy, że dziecko pochodzi z przemocy. Sofia mimo wielu nacisków znajduje w sobie siłę by pokierować swoim, życiem w ten sposób by wg norm społecznych sytuacja w której się znalazła była jednak wygrana. W rzeczywistości jest zbyt młoda by zrozumieć że małżeństwo z przymusu to tak naprawde początek dramatu życiowego. Film opowiada o zależnościach i możliwościach osób w różnych klasach społecznych, o braku akceptacji zaistniałej sytuacji i próbie wyparcia oraz zamiecenia problemu pod dywan oraz o trudnych prawach kobiet w krajach muzułmańskich. 

13. Captain Fantastic (2016)

Captain Fantastic

Captain Fantastic to jeden z lepszych filmów ostatnich lat. Bohaterem zbiorowym jest bardzo nietypowa rodzina, prowadząca żywot w lesie z dala od dóbr współczesnego świata. Ojciec wyjątkowo zaangażowany w edukację dzieci zarówno na poziomie intelektualnym jak i fizycznym przekazuje im wartości totalitarnych ideologii jednocześnie ucząc przetrwania. Przełomem okazuje się śmierć matki dzieci, która w pewnym sensie zmusza rodzinę do wynurzenia się ze swojego bezpiecznego miejsca na ziemi. Współczesna Ameryka wraz ze swoimi problemami takimi jak wszechobecna otyłość, prostackie zachowania, absurdalne rozrywki jaki się dzieciom jako groteska. Mimo, iż rzekłabym, że film jest w pewnym sensie dramatem i skłania do refleksji na wielu płaszczyznach to rodzina głównych bohaterów zdecydowanie budzi sympatię i aż chciało by się śledzić ich losy w kolejnych epizodach i starciach z doczesnością. Znakomita obsada - Viggo Mortensen, jako ojciec, ale i odtwórcy ról dzieci mimo braku doświadczenia znakomicie się spisali. Role wydają się jakby specjalnie dla nich stworzone.

Film z jednej strony to dramat współczesnego świata, upadku pewnych ideologii i starcie z absurdem współczesności z drugiej mamy skrajny styl rodzicielstwa bliskości, szczerości oparty na nauce najważniejszych kwestii takich jak: rozumienia tego czego się uczymy (niestety szkoła nam tego nie gwarantuje), nauki przetrwania czy życia w minimaliźmie w zgodzie z przyrodą. Życie w lesie jawi się widzowi jako nieco przerysowane jednak w zestawieniu z uczniami współczesnej szkoły widzimy jak ogromna różnica dzieli dzieci głównego bohatera i uczniów szkoły XXI wieku, niestety Ci ostatni wypadają w tym zestawieniu bardzo blado. Film pozostawia wiele tematów jako wątki otwarte, ku zastanowieniu widza. Jest znakomity. Po prostu trzeba go obejrzeć.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl