Blog chmura tagów
Kapsułowa garderoba na wiosnę/lato dla dzieci 1
Kapsułowa garderoba na wiosnę/lato dla dzieci

Garderoba kapsułowa - co to takiego?

Garderoba kapsułowa inaczej garderoba minimalna to kompletna ale minimalna ilość strojów w szafie. Co do zasady wszystko albo prawie wszystko powinno nadawać się do łączenia ze sobą. W szafie kapsułowej znajdzie się coś na co dzień ale również muszą być stroje na specjalne okazje. 

Garderoba kapsułowa w ostatnim czasie stała się terminem niezwykle modnym. Od kilku lat bowiem gości regularnie w periodykach modowych czy na stronach internetowych związanych z modą ale również z ekologią. Świadome zakupy zyskują na znaczeniu. Co raz częściej stawiamy na jakość a nie na ilość. A ostatni rok pandemii tylko pogłębił ten trend.

Garderoba kapsułowa - odrobina historii. 

Garderoba minimalna została "stworzona" przez Susie Faux, właścicielkę butiku z ubraniami w latach 70 XX wieku w Londynie. Celem Susie była garderoba, która była by na tyle uniwersalna, że mogłaby nam towarzyszyć przez kilka sezonów bez ciągłego kupowania nowości modowych. Sama idea została mocno spopularyzowana przez projektantkę Donnę Karan w 1985 dzięki kolekcji "seven easy pieces". Kolekcja nadawała się do biura a jej bazę stanowiło czarne body. W czasie prezentacji kolekcji modelki zestawiały ze sobą w różnych konfiguracjach elementy kolekcji. 

Szafa kapsułowa - podstawowe zasady - jak stworzyć garderobę kapsułową?

  • uniwersalna - podstawową zasadą tworzenia garderoby kapsułowej jest jej uniwersalność i ponadczasowość. Idealnie było by gdyby kroje ubrań były na tyle proste że bez względu na okoliczności mogły by być ze sobą zestawiane i tworzyć stylizacje odpowiednie na różne okazje w zależności od np. dodatków czy makijażu/fryzury. W kwestii uniwersalności świetnie sprawdzi się klasyka. 
  • minimalizm - minimalizm w odniesieniu do ilości sztuk ubrań w szafie. Pamiętajmy, że celem był m.in. skończony i nie wielki zbiór ubrań. Dzięki czemu nie musimy się mierzyć co rano z dylematem co na siebie włożyć ponieważ funkcjonując z garderobą kapsułową mamy już dobrze przećwiczone zestawy i stylizacje. Celem jest również ograniczenie ilości zakupów oraz dostępność ubrań w szafie (nie są upchane, wietrzą się, widzimy wszystkie na raz).
  • jakość vs ilość - jednym z postulatów Susie, która stworzyła i zapoczątkowała ideę garderoby kapsułowej było m.in. wsparcie lokalnych krawców i drobnych twórców odzieży. Dziś ten postulat ma ogromne znaczenie min. z powodu ogromnego zanieczyszczenia środowiska, dużego zużycia wody w czasie produkcji ubrań ale również dlatego, że ludzie coraz chętniej wspierają lokalną działalność. Garderoba kapsułowa dzięki swojemu głównemu założeniu tj dlatego, że powinna starczyć na co najmniej kilka sezonów nie może pozwolić sobie na niską jakość- bo ta nie przetrwa pierwszego roku. Konsumentów interesuje już ie tylko to gdzie i przez kogo zostały stworzone produkty, ale również w jaki sposób i z jakich surowców. 
  • kolorystyka i styl - muszą być spójne. Nie stworzymy bowiem uniwersalnych zestawień w zbyt szerokiej rozbieżności stylów czy kolorów. To ciekawy postulat tworzenia garderoby bo skłania nas do tego aby poznać siebie. W czym się czuję dobrze. Co najchętniej noszę. Jak często potrzebuję stylizacji casualowych a jak często odświętnych. Czy mam w szafie ubrania których w ogóle nie noszę. Jeśli tak to jakie. Jaka paleta barw mi najbardziej odpowiada. Jaką mam sylwetkę. W czym wyglądam dobrze. Zanim więc przejdziemy do realizowania i przeorganizowywania swojej szafy najpierw wsłuchajmy się w swoje potrzeby. W przeciwnym razie nasz działanie pójdzie na marne. 
  • tworzenie garderoby kapsułowej - eliminowanie nadmiaru/dosztukowywanie brakujących elementów. Zanim wybierzesz się na zakupy przejrzyj zawartość swojej szafy, na pewno znajdziesz w niej ubrania, które mogą stanowić punkt wyjścia do tworzenia Twojej garderoby kapsułowej.Zobacz czego nie nosisz i w pierwszej kolejności się tego pozbądź. Ale pamiętaj zrób to odpowiedzialnie. Najlepiej komuś oddaj w ten sposób ubrania zyskają nowe życie. W każdej damskiej szafie bowiem są elementy których się nie nosi, takie kupione pod wpływem chwili, zbyt pstrokate, zbyt kolorowe, nie nasz styl czy rzeczy na okazje, które się nie nadarzą. Jak pozbędziemy się nadmiaru możemy przystąpić do zakupów. Pamiętaj aby stawiać na jakość ta posłuży bowiem Ci przez lata!

Garderoba kapsułowa dla dzieci - czy to w ogóle możliwe?

Garderoba kapsułowa co do zasady jest ograniczoną ilością ubrań- czy w przypadku dzieci, które stale rosną i brudzą się niemiłosiernie jest to w ogóle możliwe? 

Szafa minimalna dla dzieci jest na pewno wyzwaniem dla rodzica. Nie jest jednak misją niewykonalną. Dziecko w przeciwieństwie do osoby dorosłej będzie potrzebowało więcej "dołów" (dla dorosłych przyjęło się, że minimalna liczba dołów może być już na poziomie dwóch szt). Dzieci bowiem więcej pracują ciałem. Liczba części górnych może być podobna dla tej dla typowej dla osoby dorosłej tj ok. 4 szt. Plus okrycie wierzchnie oraz obuwie i bielizna. By choć w minimalnym stopniu trzymać się zasady "na więcej niż jeden sezon" warto postawić na całkiem modne w ostatnim czasie fasony oversizowe. Jeśli ich jakość pozwoli to starczą na co najmniej dwa sezony. Najtrudniejszym elementem tworzenia garderoby kapsułowej dla dzieci jest dobranie odpowiedniej palety barw. Bowiem przyjęło się na rynku odzieżowym, że ubrania dla dzieci są szalenie pstrokate i kolorowe - tu na szczęście z pomocą przychodzą projektanci odzieży dziecięcej, którzy w przeciwieństwie do sieciówek potrafią stworzyć piękne ubrania dla dzieci w stonowanych barwach, ułatwiających tworzenie miłych dla oka stylizacji.

Garderoba kapsułowa dla dzieci na wiosnę/lato - co powinna zawierać?

Garderoba kapsułowa dla dziewczynek na wiosnę i lato powinna zawierać: szorty i/lub spódniczki w zależności od tego w czym się czuje dobrze Twoja córka - szt. 2. T-shirty/bluzki - najlepiej spójne kolorystycznie z dołami i pasujące do temperamentu Twojej córki - szt.4-6.Tak naprawdę taka ilość ubrań w zupełności wystarczy przy założeniu, że nie jesteś na 3 tygodniowym urlopie i masz dostęp do pralki:). Spójność kolorystyczna ułatwi Ci też kwestię prania a raczej segregacji ubrań do prania. Jeśli decydujesz się na spódniczki dla dziewczynek dobrym rozwiązaniem jest zakup dłuższych fasonów które wraz z procesem wzrostu dziecka zmieniają swój charakter i np. ze spódniczki maxi stają się spódniczkami 7/8 lub midi. Na chłodniejsze dni przyda się wiosną/latem również bluza lub kardigan (z doświadczenia wiem, że najlepej sprawdza się rozpinany lub na suwak). 

Garderoba kapsułowa dla chłopca ilością gór i dołów będzie bardzo bliska garderobie minimalnej dla dziewczynek. Jednak o tyle o ie dziewczynki mogą "specjalne okazje" zapełnić stylizacją spódnica plus rajstopy co nada im bardziej odświętny look o tyle w garderobie chłopca powinna się znaleźć jedna opcja z przeznaczeniem na bardziej odświętne dni ale nie będąca przebraniem. Latem i wiosną świetnie w tej roli sprawdzi się koszulka polo i chinosy. Jestem zdania, że nie ma co dzieci ubierać w muchy i koszule w końcu są dziećmi i należy im się odrobina luzu. Również w sferze ubioru. Tym bardziej, że okazji na koszulę czy spodnie garniturowe są to pojedyncze przypadki o ile w ogóle jakieś się trafią a koszulka polo sprawdzi się w większej ilości okazji np. na urodzinach u kolegi czy wujka.

Przeczytaj też:

 

Komentarze do wpisu (1)

15 listopada 2022

wojna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl