Blog chmura tagów
Najlepsze książki dla 5 -latka 5
Książki dla przedszkolaka - młodszaka

Książki dla dzieci - przegląd najciekawszych pozycji dla przedszkolaka.

Zacznę od trzechh pozycji, które już przy pierwszym czytaniu dosłownie zdobyły moje serce oraz uwielbienie moich dzieci. Wg mnie tematykę tych książek można by było rozwinąć i potraktować jako wstęp do szerszej dyskusji, ale można też przeczytać i na tym poprzestać. Oto one:

Gdy smok się wprowadza - jedna z "fantastycznych" książeczek dla dzieci wydawnictwa CzyTam, które skupia się na książkach fantasy. Książka z dużą dawką wyobraźni dziecięcej oraz życiowymi problemami, z którymi spotyka się mały marzyciel. "Gdy smok się wprowadza" to spojrzenie na świat z perspektywy dziecka w wyjątkową wyobraźnią. Całości dopełniają zabawne i wyjątkowo żywe ilustracje w wykonaniu Howarda McWilliama, który jest laureatem wielu nagród (jak tylko zapoznacie się z książką dla dzieci "gdy smok.." sami będziecie mogli ocenić, że słusznie). Tę książeczkę polecam szczególnie rodzicom dzieci (oraz oczywiście ich dzieciom), które przejawiają niezwykłe spojrzenie na świat jak nasz główny bohater. Tak rozwinięta wyobraźnia to prawdziwy dar! Pielęgnujmy ją więc w naszych dzieciach a może popracujmy również w tej kwestii nad sobą?

Uwaga (!) na stronie wydawnictwa (link prowadzi z tytułu naszego wpisu) znajdziecie dla swoich dzieci kolorowanki do pobrania z głównymi bohaterami tej książeczki! Zajrzyjcie tam koniecznie!

gdy smok się wprowadza

Cudowna wyspa dziadka -zdobywca nagrody Oscar’s First Book Prize 2014 (od siebie dodam, że nic dziwnego, że zdobyła nagrodę, bo jest naprawdę cudowna). Książka bogato i zabawnie zilustrowana, treści czytanej jest objętościowo nie wiele, ale jest to treść bardzo esencjonalna. Głównym bohaterem jest Syd, który bardzo kocha swojego dziadka,  z którym mają wspaniałą relację. Wyruszają razem statkiem ku przygodzie, na bezludną wyspę, na której dziadek chciałby pozostać. Ta książka traktuje o tym, że najważniejsze jest to co mamy w sercu i możemy mieć w nim bliskich nawet jeśli fizycznie odejdą. Ta książka niesie ze sobą bardzo proste i mądre przesłanie. Piękna i wzruszająca metafora odchodzenia. 

cudowna wyspa dziadka

Pudle i Frytki. Kolejna niby prosta propozycja dla młodszaków nie mniej jednak o dość głębokim przesłaniu. Mamy tu 3 pieski mieszkające w jakimś kraju na wyspie w którym pewnego dnia kończy się pokarm i woda. Stają oni przed trudną decyzją czy zostać w bezpiecznym miejscu, które dobrze znają czy wyruszyć w nieznane w poszukiwaniu lepszego świata oraz pokarmu. Postanawiają one wyruszyć. Po długich dniach spędzonych na łodzi docierają do innego kraju zamieszkiwanego przez trzy pudle ( dwa przyjazne i jednego nastawionego wrogo). Wrogi pudel nie chce się dzielić ani domem ani pożywieniem, choć mają go pod dostatkiem. To krótka historia o pomaganiu potrzebującym i dzieleniu się tym co się ma aby uratować potrzebujących. Tak jak w przypadku Cudownej Wyspy Dziadka, małe treści pisanej, jednak jest ona szalenie konkretna. Niby historia toczy się w totalnie abstrakcyjnych warunkach, jednak dla mnie jest to opowieść o naszej codzienności. Mimo dostatku nie jesteśmy przyzwyczajeni do obdarowywania innych.. to dość istotna lekcja nie tylko dla dzieci.

pudle i frytki

Dom Babci - piękna, wzruszająca opowieść o odchodzeniu naszych najbliższych i o tym, że żyją oni z nami w naszym sercu oraz wyobraźni. Podobnie jak "cudowna wyspa dziadka" to temat śmierci przedstawiony w absolutnie magiczny sposób. Babcia i wnuczek wiedli pełne czułości i bliskości życie. Babcia była architektem i wspólnie z wnuczkiem planowali zbudować piękny dom dla chłopca. Jednak zanim zdążyli babci zabrakło. Chłopiec postanawia kontynuować dzieło babci a jego wyobraźnia nie zna granic... Dom Babci oswaja temat przemijania, śmierci, tęsknoty w sposób niezwykle ciepły. Dom Babci to również opowieść o tym jak wyobraźnia pomaga nam radzić sobie z tęsknotą oraz z przeżywaniem trudnych chwil w życiu. Przecież możemy wieść równoległe życie w naszej wyobraźni, a tam wszystko zależy tylko od nas samych!

Dom Babci

Kolejna propozycja dla młodszych dzieci to książka Kevina Waldrona pt. Pandamonium w ZOO Pana Pikulika. Bogato zilustrowana bajka o Panu Pikuliku, który z okazji przyjścia na świat małej Pandy urządza w swoim ZOO paradę zwierząt. Niestety Pak Pikulik jest strasznie zakręcony i przy obchodzie zwierząt popełnia mnóstwo błędów. Na szczęście jego synek ratuje całą sytuację. Forma opowieści to klasyczna bajka z happy endem czyli wielce wyczekiwaną paradą zwierząt. Bardzo polecam szczególnie dzieciom, które lubią chodzić do ZOO.:)

pandamonium w zoo Pana Pikulika

Nietypowy Adaś - to ciekawa propozycja dla młodszych dzieci na temat akceptacji siebie i życia w zgodzie ze sobą wbrew oczekiwaniom innych. Adaś jest całkiem zwykłym chłopcem, któremu pewnego dnia wyrastają skrzydła. Adaś ponieważ jest to coś zupełnie innego niż dotychczas próbuje kamuflować skrzydła, ale kamulfując je, również nie czuje się komfortowo. Pewnego dnia postanawia przestać ukrywać skrzydła i kiedy on zrzuca płaszcz, również inne dzieci podążają za jego przykładem. W końcu może czuć się swobodnie ze sobą, nie ukrywając niczego. Bardzo dobra pozycja o tym, że każdy z nas jest na swój sposób inny, i zamiast walczyć z tym i próbować na siłę, być "typowymi", lepiej przekuć swoją unikalność na korzyść i cieszyć się nią traktując jako atut, bez względu na to czego dotyczy. Ładne ilustrację, mało czytanego tekstu, jednak podobnie jak w przypadku Cudownej wyspy dziadka tekst jest bardzo skondensowany. Warto by ta pozycja trafiła na półki biblioteczki naszych dzieci.

ksiazki dla dzieci. nietypowy adas -recenzja

Dzieci Pana Astronoma i mistrzyni gatunku Wanda Chotomska. Pisane wierszem czyli to co małe tygryski lubią najbardziej, dodatkowo zabawne i edukacyjne przygody psotnych bliźniąt Pana Astronoma. Na portalach i bloga w internecie wciąż dominują wpisy pt nowości wydawnicze dla dzieci, najlepsze książki 2018 roku (albo każdego innego), z drugiej strony mamy ludzi, korzystających np. z bibliotek publicznych, gdzie nowości po prostu nie ma, a jeśli już mamy szczęście i w naszej bibliotece znajdzie się nowość to zazwyczaj zapisy na nią się równie długie jak list do świętego mikołaja. Na szczęście klasyka się nie przedawnia. W artykułach na temat książek dla dzieci (może wkrótce również napiszę o książkach dla dorosłych) staram się przedstawiać zarówno nowości jak i pozycje sprzed kilku lat czasem może nawet kilkunastu:). Bo prawda jest taka że dobra książka sama się broni a taką pozycja niewątpliwie są dzieci Pana Astronoma. Poza znakomitym stylem językowym typowym dla Wandy Chotomskiej mamy tu sporą dawkę informacji np. że Słońce jest kulą gazów, ile księżyców maja planety w naszym układzie słonecznym, ile jest planet w układzie słoneczny czy kim był Mikołaj Kopernik? 

dzieci Pana Astronoma

Komentarze do wpisu (5)

19 grudnia 2018

Ze mną jest coś nie tak, bo mimo tego, że przedszkolny wiek już dawno za mną, to takie książeczki zawsze cieszą moje oko! :D Może dlatego, że im człowiek starszy tym bardziej umie wyczytywać między wierszami, ukryty przekaz :)

31 grudnia 2018

Ciekawe propozycje książek dla dzieci. Mają bardzo ładną oprawę graficzną.

31 grudnia 2018

Dominika D. oprawa graficzna jest wręcz genialna:) I jestem wielce zaskoczona pozytywnie, że w tak krótkim tekście można zawrzeć tyle treści. Serio! Majstersztyk po prostu!

31 grudnia 2018

Dziecięce książeczki jeszcze przede mną, ale zawsze zwracam na nie uwagę, są takie śliczne!

31 grudnia 2018

Ja zawsze kupuję dzieciakom koleżanek książkowe prezenty, więc uwielbiam takie inspiracje:)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl