Blog chmura tagów
Klasyczny Lukier królewski plus lukier wersja wegańska 0
Klasyczny Lukier królewski plus lukier wersja wegańska

 Lukier królewski - przepis

Nie będę Wam tutaj podawała przepisu na pierniczki bo znajdziecie go w osobnym artykule – o tutaj. Natomiast chciałam się z Wami podzielić przepisem na świetny lukier królewski dzięki któremu wasze pierniczki będą wyglądały zawodowo. Lukier jest śnieżno-biały, pięknie zastyga i pozwala wykonać naprawdę bardzo precyzyjne zdobienia.

Oryginalnie lukier królewski to mieszanina cukru pudru oraz ubitych białek jaj kurzych. Niestety ja osobiście mam uraz do surowych jajek – jajecznice zawsze muszę mieć ściętą, spaghetti carbonara (pomijając obecność boczku , który w moim wypadku wyklucza to danie) nigdy mnie nie kusiło z racji tego , że w grę wchodzi surowe jajko. Poza tym zawsze gdzieś z tyłu głowy mam obawy przed salmonellą, dlatego zawsze dokładnie myję jajka przed użyciem ich. Biorąc zatem pod uwagę moją niechęć do surowego jajka nigdy nie pokusiłam się o wykonanie takiego lukru.

Na szczęście jak widać nie tylko ja mam taki problem ponieważ obecnie na rynku bez problemu można dostać produkt o nazwie pasteryzowanie białko w proszku (a nawet gotową już mieszankę do lukru królewskiego zawierającą w swoim składzie wspomniane pasteryzowane białko).

Do gotowej mieszanki dodaje się tylko wodę (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu) natomiast do pasteryzowanego białka dodaje się cukier puder oraz wodę w proporcjach podanych na opakowaniu.

Trzeba pamiętać o dokładnym trzymaniu się podanych proporcji i przesianiu proszku oraz cukru – to ważne żeby nie było grudek. W celu wykonania lukru do ozdabiania pierniczków na końcu należy dodawać maleńkie ilości wody aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany powoli spływającej z łyżki.

Wegański lukier królewski - przepis

Dla wegan też mam przepis na najprostszy na świecie lukier – wystarczy, że do cukru pudru dodacie troszeczkę aquafaby (wody po gotowaniu cieciorki lub wodę z puszki po cieciorce). Lukier jest bielusieńki i ładnie zastyga. Jest tylko jeden minus – co wrażliwsi mogą wyczuć nutkę cieciorki – a znam takich , którym to przeszkadza. Ja osobiście nie wyczuwam w ogóle aromatu cieciorki, ale ją uwielbiam więc nie jestem obiektywna 😊.

Gotowy lukier można zabarwić na dowolnie wybrany kolor – gama barwników spożywczych jest ogromna, mają naturalne składniki, ładne barwy i występują w różnych formach – proszku, żelu, płynu – co komu pasuje.

Lukier przekłada się do rękawa cukierniczego z odpowiednio wąziutką tylką i ozdabianie można zacząć. Nie masz rękawa i tylki – żaden problem, weź torebkę śniadaniową, nałóż do niej lukier i zetnij maleńki kawałek rogu torebki – homemade rękaw cukierniczy zrobiony.

Ważną sprawą jest również przechowywanie lukru – szybko zastyga więc jeśli zostanie Ci go trochę po nałożeniu do kołnierza, koniecznie przykryj szczelnie miseczkę – np. folią.

 Inne sprawdzone przez nas przepisy znajdziecie m.in. :

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl