Blog chmura tagów
Moczenie nocne u dzieci - przyczyny 0
Moczenie nocne u dzieci - przyczyny

Jakie są przyczyny nocnego moczenia się u dzieci?

Moczenie nocne dzieci to o wiele częstszy problem niż by się wydawało. Jego przyczyn można szukać w wielu obszarach życia i fizjologii człowieka mi. w genetyce, urologii, endokrynologii, neurologii, psychologii oraz w medycynie snu. Niektóre z dzieci nigdy nie miały tzw. okresu suchego (wówczas mówimy o moczeniu pierwotnym) inne zaś wracają do moczenia nocnego po dłuższej przerwie (taką sytuację nazywamy moczeniem wtórnym). Okres suchy występuje w przypadku nie moczenia się w nocy przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Kiedy zaczyna się problem..

Wg definicji moczenia nocnego, żeby mówić o problemie dziecko musi mieć ukończone co najmniej 5 lat i moczyć się w nocy przez okres co najmniej trzech miesięcy z częstotliwością co najmniej 2 razy w tygodniu (wg klasyfikacji ICSD-3 oraz DSM-5). Wg klasyfikacji ICD-10 aby mówić o problemie wystarczy aby dziecko moczyło się co najmniej dwa razy w przeciągu miesiąca.

Problemy natury genetycznej

Problemy natury genetycznej w przypadku moczenia nocnego są najczęstszą przyczyną. W przypadku genetyki najczęściej mamy do czynienia z moczeniem pierwotnym tj takim bez suchego okresu. Wg badań naukowych jeśli jedno z rodziców miało tego typu problemy to ryzyko, że dziecko również będzie się moczyło w nocy wynosi 45%. Jeśli zaś obydwoje z rodziców moczyło się w nocy w okresie dzieciństwa to ryzyko dziecka wzrasta już do 74%. W przypadku podłoża genetycznego problem zazwyczaj ustępuje samoistnie w okresie dojrzewania dziecka.

Problemy urologiczne

Wg lekarzy problemy urologiczne to tzw drobne problemy związane z moczeniem nocnym dzieci. Takim problemem jest np. zbyt mała objętość pęcherza w stosunku do wieku dziecka.  Wśród przyczyn urologicznych związanych z moczeniem nocnym możemy też wyróżnić zaparcia pęcherza lub jego stany zapalne czy wrodzone dysfunkcje nerek lub układu moczowego.

Hormony vs moczenie nocne

Hormony a konkretnie wazopresyna obok całego szeregu swoich funkcji odpowiadają również za kwestię oddawania moczu. Wazopresyna odpowiada za stymulowanie wchłaniania wody z powrotem do organizmu oraz co za tym idzie  za zagęszczanie moczu w pęcherzu moczowym. Wazopresyna uwalniana jest na skutek działania przysadki mózgowej w rytmie dobowym, u małych dzieci rytm ten (tak aby wazopresyna uwalniała się w nocy) kształtuje się w pierwszych latach życia. U niektórych dzieci rytm ten nie kształtuje się prawidłowo i wówczas mamy do czynienia z moczeniem pierwotnym. Jeśli zaś mowa o moczeniu wtórnym o podłożu hormonalnym to możemy brać pod uwagę nieco poważniejsze przyczyny takie jak cukrzycę lub moczówkę.

Przyczyny moczenia nocnego dzieci o podłożu neurologicznym

O przypadku neurologicznych przyczyn moczenia nocnego możemy mówić bardzo rzadko. Zazwyczaj w takiej sytuacji moczenie nocne jest jednym z objawów dzieci opóźnionych w rozwoju, dzieci z niepełnosprawnością czy z porażeniem mózgowym. Jednak jeśli moczenie nocne trwa zbyt długo (np dziecko ukończyło już 10 lat a problem nie ustaje) konsultacja z neurologiem może być wskazana przyczyną mogą być bardzo rzadko co prawda ale zdarzające się przepukliny rdzenia.

Przyczyny o podłożu psychologicznym

Moczenie nocne może nastąpić również na skutek przyczyn psychologicznych np. bardzo silnego stresu np. rozwodu rodziców, śmierci bliskiej osoby. Nocne moczenie dzieci odbija się negatywnie na ich samoocenie i ma zgubny wpływ na rozwój emocjonalny. Często efektem w takich sytuacjach jest izolowanie się od otoczenia, zamykanie się w sobie, unikanie spania po za domem.

Moczenie nocne dzieci - kolejne tabu w kręgach rodziców

W trakcie czytania "Sen u dzieci" uświadomiłam sobie, że rzeczywiście nie spotkałam się wśród znajomych z rozmowami na temat moczenia nocnego dzieci. W przeciwieństwie do kolorów, konsystencji i zapachów kub niemowląt o czym chcąc nie chcąc (w moim przypadku częściej nie chcąc) słuchałam swojego czasu dość często o tyle o moczeniu nocnym dzieci wśród znajomych nie słyszałam nigdy. A to dość ciekawe bo wg badań co trzecie dziecko w wieku 4 lat, co dziesiąte w wieku 6 lat i co dwudzieste w wieku 10 lat doświadcza problemu nocnego moczenia. 

Statystycznie częściej moczą się chłopcy. Jeśli w Twojej rodzinie występuje problem moczenia nocnego pamiętaj że nie jesteście sami. To naprawdę dość częsta ale przemilczana przed rodziców przypadłość wśród dzieci.

 

 

Źródło:

"Sen u dzieci" M. Kaczor, M. Szczęsna, wydawnictwo Marginesy

Przeczytaj też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl