Blog chmura tagów
Veganuary 2023 0
Veganuary 2023

Dlaczego warto przejść na weganizm

Weganizm a dzika przyroda

Zmniejszenie ilości spożywanego mięsa hodowlanego przyczyni się do poprawy życia dzikich zwierząt. Zapytacie pewnie jaki to w ogóle ma związek – otóż pod uprawę roślin przeznaczonych na pasze dla zwierząt hodowlanych zajmowanych jest coraz więcej dzikich terenów – mniej upraw=więcej dziczy pozostaje nienaruszonej. Czyli jedząc mięso zwierząt hodowlanych de facto zabijamy podwójnie – zwierzęta hodowlane i te dzikie których siedliska są likwidowane pod uprawy.

Weganizm a otyłość

W Wielkiej Brytanii 30% dorosłych i aż 20% dzieci opuszczających szkołę podstawową jest otyłych. Badania dowodzą ,że statystycznie jeśli chodzi o BMI to wegetarianie mają niższy niż osoby spożywające mięso a weganie najniższy – rośliny tłuszczu nie posiadają 😊.

Weganie nie mają problemu z podwyższonym cholesterolem i dużo rzadziej zapadają na cukrzycę – zatem u osób nie spożywających mięsa znacząco zmniejsza się ryzyko zawału serca, udaru czy chorób towarzyszących cukrzycy (choroby wątroby, ślepota, obrzęki nóg itp.).

Spożywanie mięsa a nowotwór

W 2015 r WHO ogłosiła, że spożywanie mięsa przetworzonego ma działanie rakotwórcze.  Czerwone mięso surowe (jedyne, które w takiej formie można spożywać) zostało zaklasyfikowane jako mogące potencjalnie działać rakotwórczo na ludzi, zwłaszcza powodować raka jelita grubego, raka prostaty oraz raka trzustki. Jednocześnie Światowa Fundacja Badań nad Rakiem ogłosiła ,że spożywanie  produktów pełnoziarnistych i zasobnych w błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Spożywanie produktów nie skrobiowych zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, płuc czy piersi. Inne badania pokazują ,że spożywanie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego czy żołądka.

Choroby odzwierzęce i antybiotyki

Mnóstwo chorób odzwierzęcych przenoszonych jest na ludzi w wyniku spożycia mięsa chorego zwierzęcia (Covid-19, Ptasia Grypa i wiele innych) dodatkowo nie można zapominać o chorobach i uszczerbkach na zdrowiu ludzi w wyniku spożywania dużych ilości antybiotyków, którymi szprycowane są hodowlane zwierzęta.

Zmiana Klimatu

Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za największą emisję. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa ogłosiła ,że aż 14.5 % całkowitej emisji spowodowanej przez człowieka pochodzi właśnie z hodowli zwierząt – czyli hodowla zwierząt jest dla klimatu bardziej szkodliwa niż sumaryczna emisja związana ze spalaniem paliw przez samochody, samoloty, autobusy, ciężarówki, pociągi i statki.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ostrzega, że należy natychmiast podjąć wszelkie możliwe kroki by ograniczać negatywny wpływ na środowisko prowadzący do ocieplenia klimatu – jeżeli dopuścimy do wzrostu temperatury ponad 1.5 stopnia względem poziomu przedindustrialnego skutki będą tragiczne – zwiększy się znacznie ryzyko susz, powodzi, ekstremalnych upałów.

Zasoby wody

Żyjemy w grupie szczęśliwców, którzy w domu mają dostęp do bieżącej, zdatnej do picia wody. Ale czy wiecie, że z pośród 6 miliardów ludzi blisko 900 milionów osób nie ma dostępu do wody pitnej a 300 000 dzieci rocznie umiera na skutek biegunek spowodowanych brudną wodą? Sytuacja stale się pogarsza, na skutek ocieplenia klimatu. Tylko 3% całej wody na Ziemi jest zdatna do picia – i oczywiście tylko część tej wody jest możliwa do pobrania. To właśnie hodowla zwierząt pobiera, z pośród ramion rolnictwa , najwięcej wody (do wyprodukowania 1kg wołowiny potrzeba aż 9 000l wody, przy czym np. do wyprodukowania 1kg ziemniaków potrzeba tylko 60l).

Zanieczyszczenie powietrza, gruntu i wody

Hodowla zwierząt to główny czynnik zanieczyszczający powietrze, ziemię i wody. Powietrze na farmach zawiera duże stężenie pyłów organicznych , które negatywnie wpływają na procesy oddechowe zachodzące w organizmie człowieka. Farmy są źródłem emisji amoniaku i siarkowodoru. Powierzchnia ziemi zanieczyszczona jest przez niewyobrażalnie ogromne ilości odchodów zwierząt. Wody, zarówno te powierzchniowe jak i podziemne również ulegają zanieczyszczeniu na skutek przedostania się do nich gnojówki. To właśnie odchody zwierząt hodowlanych w największym stopniu przyczyniają się do powstawania martwych stref w oceanach. 

Wylesienie i utrata gatunków

Wciąż wzrastająca ilość zwierząt hodowlanych powoduje ciągły wzrost zapotrzebowania na tereny pod uprawę paszy.

Ponad 1/3 światowych upraw zbóż i 90% upraw soi jest przeznaczona na karmę dla zwierząt hodowlanych. 

Na skutek wylesienia wiele gatunków zwierząt wymarła. W ciągu ostatnich 50 lat blisko 60 % światowych populacji zwierząt bezpowrotnie zniknęły z powierzchni ziemi. 

Padają całe ekosystemy, zanikają gatunki, życie w oceanach zamiera - wszystko to z powodu ludzkiego braku opamiętania się. 

Oceany

Ponad 30% światowych łowisk jest na skraju istnienia. Podczas połowów ryb w sieciach ląduje mnóstwo innych zwierząt, które nie są produktem docelowym rybołówstwa - żółwie, delfiny, wieloryby, morświny, rozgwiazdy, ptaki wodne. Przejście na hodowlę ryb wcale nie jest w stanie poprawić sytuacji ryb dzikich - te hodowlane w dużym stopniu są mięsożerne - i tak będą musiały być poławiane ryby dzikie na pokarm plus głównym składnikiem paszy jest soja - wracamy do problemu wylesiania pod uprawy. Tylko znaczne ograniczenie spożywania ryb jest w stanie korzystnie wpłynąć na poprawę życia w oceanach. Również ograniczenie spożywania mięsa hodowlanego wpłynie korzystnie na życie w oceanach ponieważ w ten sposób ograniczy się napływ zanieczyszczeń pochodzących z farm. 

 Veganuary

Veganuary to coroczne wyzwanie organizowane od 2014r przez brytyjską organizację non-profit, która promuje i edukuje na temat weganizmu, zachęcając ludzi do wegańskiego stylu życia. W pierwszym roku wyzwania zapisało się na nie 12 tysięcy osób a w tym roku już ponad 600 000 a liczba na pewno wzrośnie bo styczeń dopiero się zaczął. 

January = Veganuary

Na stronie internetowej https://veganuary.com/ można zapisać się na wyzwanie - dieta wegańska przez 31 dni. Codziennie otrzymuje się pomocne informacje dotyczące listy zakupów, przepisów itp. Wszystko za darmo! W pierwszym mailu dodatkowo otrzymuje się książkę kucharską z przepisami gwiazd plus mini przewodnik odczarowujący tajniki weganizmu.

P.S. W Polsce mamy nasze własne wyzwanie wegańskie (od 2019r) - wskakujcie na stronę https://roslinnewyzwanie.pl/ i zagłębiajcie się w szczegóły. 

Weganizm jako modny trend

Nie jestem fanką "trendów". Gdy zbyt wiele osób o czymś mówi - że jest fajne, modne, ciekawe itp zniechęca mnie to - tak jest np w przypadku filmów - jak coś się wszytkim podoba to znaczy, że nie jest zbyt wyjątkowe :).

Natomiast w przypadku mody na weganizm jestem CAŁKOWICIE NA TAK!!! Od 5 lat jestem jaroszem i jestem zachwycona wciąż rosnącą wiedzą i modą na wegetarianizm i weganizm. Serce rośnie gdy w sklepach półki uginają się od produktów wegańskich, blogi kulinarne dodają opcje wegańskie a knajpy w menu mają całą kategorię dań wegetariańskich i wegańskich.  

A co najfajniejsze, produkty wegańskie nie są już tylko sprowadzane z zagranicy- na naszym polskim podwórku jest przeogromna ilość firm oferujących produkty wegańskie - od malutkich rodzinnych firm po wielkie koncerny - nie sposób ich wszystkich przytoczyć - Dobra Kaloria, Wege Siostry, Z gruntu Dobre (Właściciel to Sokołów) czy wszystkim znane Alpro to ledwie maleńka kropelka w morzu firm.

Jako ciekawostkę i duży powód do dumy warto wiedzieć, że w 2022 Warszawa znalazła się na zaszczytnym 9 miejscu w rankingu miast przyjaznym weganom (Top 10 Vegan-friendly cities in the World) opublikowanego przez portal Happy Cow (https://www.happycow.net/). Wg danych w Warszawie w promieniu 10km od centrum miasta jest aż 70 restauracji wegańskich.

Polecajki

Na koniec chciałabym Wam polecić najlepsze (wg mnie) blogi kulinarne - wegańskie, z których często korzystam (kolejność przypadkowa :) :

 https://www.jadlonomia.com/

https://www.wegannerd.com/

https://hello-morning.org/

https://ervegan.com/

 

A może zwiększenie udziału dań wegańskich w diecie będzie waszym postanowieniem noworocznym? Jak we wszystkim dobrą metodą jest metoda baby steps - po malutku. Zacznijcie od próby - np wybierzcie się do jednej z wielu knajp oferujących menu wegańskie - popróbujcie, a jak lubicie gotować - internet aż kipi od codziennie dodawanych nowych przepisów wegańskich. 

 Aga B.

 

 Wegańskie i wegetariańskie artykuły na naszym blogu:

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl