Blog chmura tagów
27 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych tzw Paragrafówek 0
27 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych tzw Paragrafówek

Co to jest gra książkowa?

Gra książkowa, paragrafówka, gamebook – to naprawdę fascynujący sposób spędzania czasu, troszkę zapomniany (największy boom zliczył w latach 80  tych), lecz nadal obecny. Myślę ,że warto spróbować bo może wciągnąć 😊.

O co chodzi w paragrafówkach?

Paragrafówka/gra książkowa/gamebook to książka, która pozwala czytelnikowi aktywnie uczestniczyć w rozwoju fabuły – dokonuje on wyborów, które odsyłają go do konkretnych paragrafów (stąd potoczna nazwa – paragrafówka). W niektórych grach można zbierać i używać różnych przedmiotów, można gromadzić punkty mocy, siły czy życia (zapisuje się je na oddzielnej kartce).

W przeciwieństwie do gier fabularnych , które polegają na współpracy i uczestnictwu kilku  graczy gra książkowa zwykle przeznaczona jest dla jednej osoby. Paragrafówki zwykle utrzymane są w konwencji fantasy lub science-fiction ale znaleźć można również detektywistyczne, historyczne oraz utrzymane w konwencji horroru.

Kilka dat

Jak się okazuje taka forma rozrywki znana jest od naprawdę dawna. Już w 1930r Doris Webster i Mary Alden Hopkins napisały romantyczną nowelę pod tytułem „Consider the Consequences!” , która miała kilkanaście różnych zakończeń w zależności od tego jakiego wyboru dokona czytelnik.

1936 –„Night of January 16th” sztuka teatralna napisana przez Ayn Rand – dotyczy procesu sądowego – z pośród publiczności była wybierana ława przysięgłych i to ona decydowała o tym czy oskarżony będzie winy czy niewinny.

1945 – książka dla dzieci „Treasure Hunt” – dawała dzieciom możliwości wyboru ścieżek po których rozwijała się fabuła.

Lata 60-te uważa się za czas gdy powstały pierwsze pionierskie wersje gier książkowych np. „Lucky Les” E.W. HIldick’a.

W latach 70-tych równolegle w USA i UK dużą popularnością cieszyły się serie the Adventures of You (USA) i Tracker Books (UK).

Od tego czasu popularność paragrafówek wciąż rosła, ogarniając cały świat.

Do Polski dostały się w 1985r, a pierwsza polska gra książkowa napisana została w 1987r przez Jacka Ciesielskiego („Dreszcz”).

Dlaczego 27 sierpnia?

Mimo ,że jak już wcześniej wspomniałam początki gier książkowych sięgają początku XXw to na cześć publikacji „Czarnoksiężnika z Ognistej Góry„ (ang.Warlock of the Firetop Mountain”) autorstwa Steva Jacksona i Iana Livongstona mającej miejsce właśnie 27 sierpnia 1982r został ustanowiony „Światowy Dzień Gier Książkowych”.

Nieoficjalne Święto Gier Książkowych w Polsce

30 sierpnia 2002r Łukasz Sewastianik założył portal skupiający fanów gier książkowych. To dzięki jego pasji , którą zarażał innych ostatecznie powstało nieformalne Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru oraz czasopismo internetowe „Masz Wybór” (twórcy: Mikołaj Kołyszko i Beniamin Muszyński). To właśnie data 30 sierpnia jest uważana przez miłośników gier książkowych skupionych wokół wyżej wspomnianego portalu i wydawnictwa za Nieoficjalne Święto Gier Książkowych.

Gdzie szukać gier książkowych?

Nic prostszego – wystarczy wejść do jakiejkolwiek większej księgarni internetowej i wpisać gra paragrafowa, paragrafówka lub gamebook i voila gotowe.

 

Jak dla nas opcja sztos – czytasz książkę i sam decydujesz jak się skończy 😊.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl