Blog chmura tagów
Jeśli nie bajka to co? 0
Jeśli nie bajka to co?

Filmy dla dzieci - przegląd produkcji filmowych oraz dokumentalnych dla dzieci

Filmy dla dzieci nie koniecznie muszą być animacją. Nie muszą też być klasyczną bajką. A prawda jest taka, że wspólne oglądanie z nieudawanym zainteresowaniem to również forma wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Jeśli klasyczne bajki Cię nudzą tak jak mnie to sprawdź poniższe propozycje filmowe oraz serialowe dla dzieci.

Filmy i seriale przyrodnicze dla dzieci

Ty kontra dzicz (Netflix) - nie jest to pierwsza interaktywna forma produkcji Netflixa, jednak zaraz po Czarnym Lustrze chyba najbardziej znana. Do współtworzenia produkcji zaproszono Beara Gryllsa i ten wybór przeważył o sukcesie serialu "Ty kontra Dzicz". Po pierwsze sam dość kontrowersyjny, zabawny oraz wyjątkowo charyzmatyczny prowadzący przyciągnął całą rzeszę fanów. Sama idea wyboru przez widza dalszych kroków głównego bohatera to kolejna mocna cecha produkcji. Można rzecz że dzięki wyborom poniekąd przeżywamy przygody razem z Bearem. Ot taka wersja dla tych co chcą ale nie mogą (bo np. się brzydzą jedzenia larw lub mają lęk wysokości).

Zupełnie inny jest również sposób narracji opowieści. Każdy odcinek jest bowiem misją do wykonania. Bohater ma przed sobą zadanie oraz pewne zasoby i wiedzę i dzięki nim oraz dzięki Twoim decyzjom wykona misję lub nie. Ta produkcja choć filmowa przypomina raczej swoją strukturą grę fabularną. 

Wielkim atutem produkcji jest to, że dzięki prowadzącemu w bardzo obrazowy sposób poznajemy prawa przyrody, możliwości i zagrożenia w okolicznościach dzikiej przyrody. Ba! wybierając dalsze kroki bohatera i np. doprowadzając misję do niepowodzenia możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Ty kontra Dzicz to zupełnie nowa formuła programu który łączy: podróże, surviwal, wiedzę przyrodniczą, formę przygodową oraz w pewnym sensie humorystyczną a jednocześnie zmusza widza do bycia częścią programu.

72 najniebezpieczniejsze zwierzęta Ameryki Łacińskiej (oraz dwa kolejne sezony: 72 najniebezpieczniejsze zwierzęta Azji, 72 najniebezpieczniejsze zwierzęta Australii)(Netflix) - produkcja to ranking (dość subiektywny) zwierząt w danym regionie świata. W każdym odcinku mamy około 7 zwierząt i ich groźnych atrybutów (jad/nacisk szczęk/prędkość itp). Najczęściej ranking w danym odcinku zestawia zwierzęta z różnych kategorii np, owad, zwierzęta morskie i lądowe. W ocenie ich niebezpieczności brane są za równo ich cechy osobowe jak i statystyczny wskaźnik realnego zagrożenia które sprawiają np. ile ludzi w danym roku przez nie umiera lub zostaje okaleczonych. 

Program ma zastrzeżenie, że jest dla dzieci od lat 13. Jednak wg mnie mogą go oglądać dzieci młodsze. Pytanie tylko na ile posiadają wiedzę o świecie, jeśli nie są chowane w bańce i z grubsza znają prawa rządzące światem przyrody to nie ma problemu aby obejrzały ten przyrodniczy serial. Pewnie nie wszystko zrozumieją, pada tu sporo nazw toksycznych substancji lub ich wpływu na układ nerwowy człowieka ale twórcy starają się przekazać wiedzę w skondensowanej formie zachowującej strukturę ciekawostki. Jeden odcinek trwa ok 45 minut ale jego podzielenie na 6-7 zwierząt sprawa że narracja utrzymuje tempo a widz się nie nudzi.

David Attenborough: Życie na naszej planecie (Netflix)- to film nie tyle przyrodniczy czy podróżniczy co opowieść o zmianach, które wystąpiły na naszej planecie w związku z działalnością człowieka w ciągu ostatnich lat. Narrację prowadzi David Attenborough, który zajmował się popularyzacją nauki o przyrodzie, świecie i zwierzętach przez całe swoje życie. A ma on już 93 lata! W ciągu samego jednego życia tego człowieka obszary dzikie na świecie zmniejszyły się o ponad 20%, populacja ludności zwiększyła się kilkukrotnie a wraz z nią emisja gazów cieplarnianych co nie pozostało bez skutków dla naszej planety.

O zmianach klimatycznych wciąż słyszymy z różnych źródeł, jednak odbiór jest zupełnie inny jeśli opowiada nam to człowiek, który wielokrotnie objechał glob i w trakcie swojego życia namacalnie obserwował zmiany, które już się zadziały. Ilość gatunków, które już straciliśmy bezpowrotnie, ilość lodowców, którym nie sposób przywrócić istnienia. Ten film to nie tylko zapis dziejów ziemi oczami podróżnika, ale również wizja tego co nas czeka i to już za chwilę, jeśli się nie opamiętamy. A biorąc pod uwagę tempo zmian, które już się dzieją oraz tempo naszej reakcji na te zmiany, przyszłość naszych dzieci nie rysuje się w kolorowych barwach.

Czy dzieci zrozumieją ten film? Zdecydowanie tak. Już dzieci w wieku wczesnoszkolnym poradzą sobie z odbiorem przekazu, z młodszymi zaś warto rozmawiać o ekologii od najmłodszych lat. Nawet jeśli nie zrozumieją 100% przekazu to obraz apokalipsy dopowie resztę.

Ziemia to nasz jedyny dom. Innego nie mamy.

Filmy i seriale dla dzieci - produkcje przygodowe

Dziś na filmach i seriach a nawet bajkach akcja toczy się szybko, obraz który mówi do dieci często acz nie zawsze, jawi się jako strasznie inwazyjny. I choć lubię produkcje fantasy i si-fi to w tym rozdziale zacznę od starszych filmów ale takich, które przynajmniej jak dotąd się nie znudziły i mimo tego, że były tworzone w zupełnie innej epoce, wcale nie sprawiają wrażenia oderwanych od rzeczywistości.

Indiana Jones - seria 4 produkcji filmowych z niezastąpionym w tej roli Harrisonem Fordem. Pierwszy film "Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki" został stworzony w 1981 roku a akcja samego filmu toczy się w roku '36! Kolejne produkcje serii przygód dr. Henre'go Waltona Jonesa Jr - bo tak nazywa się naprawdę główny bohater to "Indiana Jones i Świątynia Zagłady", "Indiana Jones i ostatnia krucjata", "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" a piątą część zapowiedziano na 2022 rok!

Przygody Indiana Jonesa to klasyczna przygodówka, na nic szukanie tu innowacji technologicznych, super sprzętów i zwykłych pomocy dnia codziennego jakie nas otaczają dziś dzień. Indiana Jones musi ufać głównie swojej wiedzy oraz intuicji. Akcja filmu trzyma w napięciu, jest zabawna i dość zwarta dzięki czemu nawet nasze dzieci, które są przyzwyczajone do zupełnie innego typu narracji się nie nudzą. To również sentymentalna podróż do czasu bez smartfonów i stałego bycia w świecie wirtualnym. Również sposób produkcji filmu znacznie odbiega od dzisiejszych możliwości co również sprawia, że obcowanie z nim jest dla mnie jeszcze przyjemniejsze. Co ciekawe Indiana Jones jawi się super bohaterem dla naszych dzieci tak jak kiedyś dla nas samych!

Aż się chce wstać z kanapy i ruszyć w świat ku przygodzie!

Jumanji: Przygoda w dżungli - Jumanji (nowa wersja) zarówno pierwsza część czyli "Przygoda w dżungli" jak i sequel czyli "Jumanji: Następny poziom" to bardzo udane kino przygodowe. Jumanji: Przygoda w dżungli to remake starego jak świat ale fajnego, trzymającego w napięciu i bardzo zabawnego filmu z Robinem Williamsem w roli głównej. W nowej wersji Jumanji planszówkę zastąpiono starą konsolą, bohaterów z różnych pokoleń -czwórką nastolatków, którzy po wciągnięciu ich do gry przeistaczają się w bohaterów gry. Fabułę rozwinięto również o 3 życia, którymi obdarowano główne postaci gry. Całość jak to bywa we współczesnym kinie akcji zbudowano przy pomocy animacji komputerowych, przezabawnych dialogach oraz wspaniałej, niezastąpionej obsadzie. Robotę w filmie robi genialny The Rock czyli nie kto inny jak Dwayne Johnson oraz Jack Black. W tym filmie jednak wbrew pozorom na pierwszy plan wysuwa się nie tyle fabuła przygodowa co właśnie humor sytuacyjny, przezabawne teksty oraz totalna zamiana ról bohaterów z tych z codziennego życia vs ich postaci w które się wcielili. Piękna dziewczyna zostaje grubawym profesorem, mądry chudzielec świetnie zbudowanym przystojniakiem o mocy zniewalania kobiet, puszysta nastolatka seksowną panienką a osiłek -footbolista tragarzem:). To tylko mała zapowiedź tego co Was czeka podczas oglądania filmu. Zapewniam Was że zarówno przedszkolaki jak i ich rodzice będą pękać ze śmiechu. Jumanji to znakomita rozrywka, która skłoniła mnie do bliższego przyjrzenia się rolom komediowo-przygodowym Dwayne'a Johnsona.

Mumia - film z 1999 roku. W przeciwieństwie do Indiany Jonesa w trakcie produkcji zastosowano już współczesne możliwości komputerowe a sama akcja filmu i mowa obrazem jest znacznie intensywniejsza niż w przypadku wyżej wspomnianego. Nie mniej jednak to kolejna przygodówka warta uwagi, być może trochę tandetna, ale to czyni ją jeszcze bardziej miłą dla oka. Akcja filmu toczy się w Egipcie w roku 1926. Mamy tu trójkę głównych bohaterów: rodzeństwo Carnahan, piękną Evelyn oraz jej brata Jonahana a także Ricka O'Connela, którzy towarzyszą widzowi przez wszystkie 4 jak dotąd części serii filmu: "Mumia", "Mumia powraca", "Mumia: Grobowiec cesarza smoka" oraz "Król Skorpion". Mumia to nie tylko film przygodowy, humorystyczny i romantyczny w jednym ale również zawierający elementy fantasy. Wskrzeszone postaci ze starożytnego Egiptu powracają do świata żywych i dążą do realizacji swoich celów wykorzystując do tego swoje nadprzyrodzone moce. Rozsiądźcie się więc wygodnie w fotelu i zaczynamy!

 

Niezastąpioną podkategorią w kategorii filmów przygodowych są filmy przygodowe, w których główna rola przypada dzieciom. Takim filmem zrealizowanym z resztą w Polsce w ostatnich latach jest znakomity film familijny pt "Tarapaty".

Tarapaty to typowy schemat przygodowy. Główną bohaterką jest samotna (może lepszym słowem było by jednak outsiderka) Julka (nie zbyt zżyta z rówieśnikami ze swojej szkoły), która na skutek niedogadania logistyki z rodzicami trafia pod dach swojej ciotki. W czasie jej krótkiego pobytu ciotce giną dokumenty -pamiątka po rodzicach architektach. Jednak jak się dowiadujemy z czasem dokumenty to mapa. Mapa do skarbu. Julka wraz z dopiero co poznanym kolegą z osiedla na którym mieszka ciotka biorą się za rozwiązywanie zagadki. W filmie są wszystkie niezbędne elementy dobrej produkcji przygodowej: starą sypiącą się kamienicę, mapę skarbu, czarne charaktery, śledczego, śledczych podwórkowych tj Julkę i Olka oraz psa:) Narracja prowadzona w pewnym sensie z punktu widzenia młodego widza sprawia, że dzieci utożsamiają się szybko z głównymi bohaterami. "Tarapaty" to film jakich brakuje w ostatnich latach, szczególnie w kinie polskim. Rodzinne filmy przygodowe z głównymi bohaterami jakimi są nastolatki czy dzieci jest sporą luką do zapełnienia. Ku mojej uciesze film doczekał się drugiej części - "Tarapaty 2".

Filmy dla dzieci - animacje ale nie bajki

Fantastyczny Pan Lis - film z 2009 roku, znakomita animacja Wesa Andersona. Fantastyczny Pan list to animacja kukiełkowa dla całej rodziny. Film nie jest dedykowany dzieciom. Ale forma aż się prosi żeby pokazać dzieciom produkcje inne aniżeli klasyczne bajki. Film choć jest w znacznym stopniu intrygą kryminalną z rabunkiem na pierwszym planie to tak naprawdę opowiada o kryzysie wieku średniego. Mamy tu typowe dla niego problemy egzystencjalne, słabości czy problemy w relacjach między..lisich:) Dla kogo jest ten film? Czy dla dorosłego? Czy dla dziecka? Hmm to pytanie ile dziecka ma w sobie dorosły? I jak spostrzegawcze może być dziecko? Pewnych problemów czy przemyśleń  związanych z wiekiem wydawać by się mogło że dzieci nie zrozumieją. Jednak jeśli oglądasz ten film ze swoim 6-8 czy nawet 10-letniem dzieckiem to znaczy że Pan list w pewnym sensie jest Twoim odbiciem zatem spora szansa że dziecko wyłapie te niuanse!

Zabawny, lekki, nieco prześmiewczy. Ale czy nie najlepsze są te filmy w których mamy przerysowane problemy naszej codzienności? Czy nie najfajniej jest usiąść w fotelu złapać dystans do siebie i pośmiać się z tego co na co dzień jawi się jako drzazga, która nas uwiera?

Wyspa Psów (2018) - to kolejna produkcja w formie animacji kukiełkowej Wesa Andersona. Widać, że po sukcesie Fantastycznego Pana Lista reżyser polubił tę formę przekazu. Akcja filmu dzieje się w Japonii w niedalekiej przyszłości, gdzie na skutek rozkazów instancji wyższej wszystkie psy zostają wygnane na wyspę, która de facto jest wysypiskiem śmieci. Głównym bohaterem zaraz obok czworonogów jest 12 letni chłopiec - Atari, który udaje się na wyspę śmieci w poszukiwaniu swojego ukochanego psiaka. Wraz z upływem czasu oraz na skutek biegu wydarzeń wokół chłopca gromadzi się cała gromada psiaków, wraz z którymi chłopiec wyrusza na wyprawę, od której będzie zależeć nie tylko ich los, ale los wszystkich czworonożnych mieszkańców wyspy śmieci. 

Wyspa psów to nie tylko ciekawa i zwarta fabuła przygodowa w ciekawej i dość rzadkiej dziś formie. To również film polityczny, w którym na pierwszy plan wysuwa się motyw manipulowania opinią publiczną, dyktatura podana w taki sposób, że jeszcze za nią dziękujemy z pocałowaniem dłoni (czy Wam to coś przypomina? :)) To również dystopijny obraz świata nie tak dalekiej przyszłości i pokazanie zagrożeń związanych z coraz bliższą nam katastrofą ekologiczną. Może nie wszystkie wątki będą zrozumiałe dla młodszych widzów ale film na pewno na formułę otwierającą i zachęca do dyskusji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl