Blog chmura tagów
High Need Baby - Jak żyć? 0
High Need Baby - Jak żyć?

Kim są High Need Baby?

To dzieci, które potrzebują więcej. To dzieci, przy których sielankowa wizja rodzicielstwa pada w gruzach. To dzieci, które potrzebują niemalże 100% twojej uwagi 24h na dobę. Trudno je uśpić natomiast budzi je najdrobniejszy szelest, uspokajają się jedynie przy piersi lub w objęciach opiekuna. Podstawowe cechy charakterystyczne takich dzieci można ująć w kilku słowach:

 • superaktywne - dzieci te nie są w stanie usiedzieć chwilę w jednym miejscu, pozostają non stop w ruchu i co gorsza domagają się w tym czasie również bliskości rodzica. Zatem rodzic High Need Baby musi pozostawać w ruchu razem ze swoją pociechą.
 • wyczerpujące - rodzice takich dzieci doskonale wiedza co to znaczy zmęczenie, przy czym zmęczenie to delikatne słowo. Po długich minutach, godzinach, dniach noszenia, karmienia, przytulania i uspokajania w akompaniamencie intensywnego płaczu rodzicom pozostaje już bardzo mało energii na inne czynności.
 • domagające się - metoda polegająca na nie reagowaniu na sygnały dziecka się a pewno nie sprawdzi, może co najwyżej odnieść odwrotny skutek. Te małe istotki potrafią stosować istny terroryzm jeśli mają potrzebę do zaspokojenia.
 • łakome - te dzieci non stop wiszą na piersi. Właściwie to trudno powiedzieć czy ta cecha to prawdziwe łakomstwo czy już raczej potrzeba bliskości z rodzicem. Dzieci te często są też później odstawiane od piersi.
 • często się wybudza - te dzieci bardzo słabo śpią, wybudza je byle dzięk, już nawet nie mówię o hałasie, szalenie trudno jest również je uśpić, a czynność ta zazwyczaj trwająca dość długo- nawet kilkadziesiąt minut zazwyczaj kończy na panewce w momencie próby odłożenia dziecka do kojca;
 • nieprzewidywalne - dzieci High Need Baby nie obowiązuje cos takiego jak rytm dnia. Żyją swoim rytmem, zazwyczaj każdego dnia innym. Jednego dnia potrafią spać 3h w ciągu dnia, innego zaś zaledwie 15 minut. Jeśli jesteś rodzicem takiego dziecka i wydaje ci się, że jesteś w stanie sobie coś zaplanować to lepiej zejdź na ziemię.
 • niezaspokojone - czasami można odnosić wrażenie że co kolwiekby się nie zrobiło, nie wiadomo jak długo karmiło, nosiło albo przytulało dzieci te pozostają niezadowolone. Zaspokojenie potrzeb dzieci wymagających graniczy z cudem.  
 • nadwrażliwe - dzieci High Need Baby to prawdziwe wrażliwce, nie tylko znakomicie odczuwają wszelakie niedogodności otoczenia np. drażniąca metka w bluzce, najcichsze dźwięki np. pies szczekający za oknem, ale również znakomicie wychwytują emocje osób przebywających w ich otoczenia i również je współ odczuwają. Bardzo szybko reagują na zmiany w otoczeniu.
 • nieodkładalne - dzieci te dążą do bliskości z rodzicem w każdej sekundzie swojego życia. Nie akceptują łóżeczek, kojców, nosideł. Masz szczęście jeśli dziecko zaakceptuje chustę. Możesz wtedy pozwolić sobie na ugotowanie obiadu. 
 • potrzebujące kontaktu z rodzicem.

Dzieci HNB są absolutnym zaprzeczeniem tezy, że noworodki tylko jedzą i śpią. High Need Baby dużo płaczą, przeszkadza im byle dźwięk, nieodpowiednie światło lub po prostu fakt, że leżą w łóżeczku a nie w ramionach opiekuna. Często płacz pojawia się bez ostrzeżenia i od razu na tzw. pełnych obrotach. Te dzieci to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. 

Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda świat oczami dziecka HNB?

Układ nerwowy takich dzieci funkcjonuje jakby bez bariery ochronnej. Każdy bodziec dociera do niego niczym prawdziwe bombardowanie. Dzieci te w efekcie tego są zmęczone i z tego powodu nie są w stanie zasnąć.To tak jak Was ktoś z atmosfery błogości z półsnu i relaksu przeniósł nagle na pole bitwy lub do klubu z głośną muzyka i agresywnym światłem. Z uwagi na mocną wrażliwość tych dzieci, bodźce docierające do nich z otoczenia są odbierane intensywniej, w związku z tym ich reakcja na nie również bywa intensywniejsza. 

Jak sobie radzić będąc rodzicem dziecka wymagającego - High Need Baby?

Oj chciałabym aby na to pytanie była jedna odpowiedź. Pewnie wiele matek i ojców zapłaciło by grube miliony za taką jedną złotą radę. No to muszę Was zmartwić - nie ma takiej rady. To co możesz zrobić to:

 • nie miej pretensji do siebie ani do dziecka. To nie Wasza wina że Twoje dziecko jest wymagające. Pierwszym krokiem do szczęścia jest akceptacja sytuacji.
 • Nie znajdziesz odpowiedzi jak żyć w klasycznych poradnikach czy portalach dla rodziców, raczej należało by wyszukać informacji o HNB i literatury specjalistycznej (ale jej też nie traktujmy 0-1). Postaraj się spojrzeć na świat z perspektywy dziecka i zrozumieć oraz zaakceptować jego potrzeby.
 • Spróbuj wypracować swoje sposoby na dziecko. W końcu to Ty je znasz najlepiej i Ty codziennie sprawdzasz, mimo jego nieprzewidywalności to co skutkuje bardziej a co mniej.
 • Poszukaj wsparcia u innych osób z podobnym doświadczeniem. Mogą Ci pomóc dobrą radą, ale po prostu wysłuchać i zrozumieć. To daje oparcie i moc w momentach krytycznych.
 • Szukaj czasu dla siebie, wpieraj się pomocą bliskich i staraj łapać choćby urywki czasu by zregenerować siły. Serio. nawet 10 minut w wannie bez słuchania płaczu to czas na wagę złota. A z czasem staraj się wydłużać okresy swojego odpoczynku i regeneracji zarówno fizycznej jak i psychicznej. 

Czy z bycia HNB się wyrasta?

W pewnym sensie cechy dzieci wymagających są to cechy temperamentu a te jak wiemy w większości przypadków pozostają z nami na całe życie. Co prawda w dorosłym życiu nasza reakcja na niezaspokojenie potrzeb jest inna niż długi spazmatyczny płacz to jednak poziom wrażliwości i przeżyć emocjonalnych pozostaje na podobnym poziomie. Pewne cechy które obserwujemy u dzieci i niemowląt wymagających zmieniają się jednak na przestrzeni lat.

U niemowląt będą to cechy takie jak: intensywność, nadwrażliwość, płaczliwość, czujność, głośność i inne wymienione w par. pierwszym. U dziecka w wieku przedszkolnym zaobserwujemy natomiast: aktywność, ruchliwość, determinację, wybuchowość, upartość, niecierpliwość, zawziętość czy ekspresyjność. U nastolatków zaś będą to: zaangażowanie, samodzielność, wytrwałość, wnikliwość, empatia, czułość, sprawiedliwość, dominacja czy entuzjazm.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl