Blog chmura tagów
Czy warto inwestować w złoto? 0
Czy warto inwestować w złoto?

Historia złota to tak naprawdę historia pieniądza aż do drugiej połowy XX wieku. Wtedy ten szlachetny kruszec przestał być zabezpieczeniem papierów wartościowych. Historia złota jako pieniądza sięga czasów nawet 700 lat przed narodzeniem Chrystusa. Wtedy ludzie praktycznie wszystkich kultur i zakątków świata cenili złoto jako wyjątkowy kruszec, który w końcu doczekał się formy monety. I tak złoto utrzymywało się na podium wartości aż do wybuchu I Wojny Światowej, kiedy to większość państw przerzuciła się na pieniądz finducjarny. Skutkiem tego była inflancja w wielu krajach. W dalszych latach odbyło sie kilka prób powrotu do złota jako waluty finansowej, jednak bezskutecznie. W kolejnych latach złoto zeszło na drugi plan, a uwaga finansjery skupiła się na dolarze. Aktualnie żaden liczący się kraj nie ma systemu monetarnego opartego na tym surowcu. Nie oznacza to absolutnie, że skarbce są puste. Mimo, że państwa zerwały ze złotem, to surowiec ten wciąż cieszy się popularnością wśród inwestorów. A w dobie braku stabilności rynków finansowych, inwestowanie w złoto wraca do łask.

Czy warto inwestować w złoto? I jak to robić?

Inwestowanie w złoto jest jedną z bezpieczniejszych form inwestycji. Należy jednak robić to z głową (jak inne inwestycje czy kluczowe decyzje finansowe). Już od ponad roku w branży finansowej mówi się o czasach dobrych dla inwestycji w surowce. Złoto zyskuje na inflacji, niestabilnej gospodarce czy konfliktach zbrojnych. Surowiec ten zachowuje swoja wartość nawet w dobie sytuacji niepewnej politycznie. Inwestowanie środków w złoto jest jednak forma inwestycji dla cierpliwych. Nie jest to inwestycja na rok/dwa lokując środki w tym szlachetnym surowcu raczej trzeba się liczyć z latami.

Jak inwestować w złoto?

Jest kilka form inwestycji, których możemy dokonać. Do wyboru mamy:

- sztabki oraz złote monety to najpewniejsza i najbezpieczniejsza forma inwestycji w złoto. Samego zakupu można dokonać nawet przez internet, w łatwością metal ten możemy upłynnić wrazie takiej potrzeby a samo złoto nie podlega podatkowi Belki. Decydując się na zakup złota przez internet dobrze skorzystać z bezpiecznych źródeł. Takie miejsca znajdziemy na stronie Mennicy Polskiej tu. Złoto kupowane w celu inwestycyjnym powinno mieć akredytację LBMA - jest to instytucja, która wyznacza a następnie nadzoruje wymagania jakościowe na rynku kruszców. Przy zakupie sztabek lub monet dodatkowym kosztem jest utrzymywanie skrytki depozytowej lub bankowej, co przy nie wielkiej inwestycji w złoto może pochłonąć zysk. Zatem warto rozważyć przed zakupem czy dysponujemy bezpiecznym miejscem, gdzie możemy przechowywać surowiec.

-akcje spółek wydobywczych, złoto papierowe, fundusze ETF (to dla początkującego inwestora chyba najtrudniejeszy sposób inwestowania, wymaga przejścia dośc skomplikowanego procesu inwestycyjnego, ponad to wiąże się z uiszczeniem podatku (podatek Belki), który nie występuje w przypadku inwestycji bezpośrednio w kruszec.

-biżuterię. Inwestycja w biżuterię może być formą inwestycji w złoto, jednak należy pamiętać o tym, iż biżuteria jest towarem opodatkowanym. Jej płynność nie jest tak bezpieczna jak płynność złota, które w każdej chwili możemy odsprzedać do miejsca w którym je kupiliśmy. Ponad to cena biżuterii nie jest cena tylko kruszca ale również projektu i wykonania.

W ostatnim czasie stale rosnący popyt w gospodarkach wschodzących zwiększył ogólnoświatowy popyt na złoto. W czasie jak będziemy obserwować stale rosnący dobrobyt, popyt na złoto będzie równolegle rósł. W Azji złoto jest właśnie najbardziej popularnym oraz najwyżej cenionym środkiem przechowywania majątku. W tym obszarze wraz ze wzrostem gospodarczym oraz stale rosnącą liczbą ludności popyt na złoto będzie rósł.

 

Ile kosztuje złoto inwestycyjne ?

 

Wycena złota jest procesem dość złożonym i zależnym od wielu zmiennych. Nad wyceną złota pieczę sprawuje Londyńska organizacja LBMA (wspomniana już wcześniej w odniesieniu do czuwania nad jakością kruszcu).

Notowania złota zalezą od kilku czynników:

 

-popyt oraz podaż, w dłuższej perspektywie oraz przy stale rosnącym zainteresowaniu złotem, już nie tylko przez banki czy domy maklerskie ale również nie małą grupę inwestorów prywatnych, popyt na złoto a co za tym idzie jego cena sukcesywnie rośnie.

 

-kurs dolara amerykańskiego. Ponieważ notowania złota wyrażane są właśnie w tej walucie to zależność cena złota - kurs waluty są odwrotnie proporcjonalnie. W momencie spadku wartości dolara, cena złota rośnie.

 

-koniunktura gospodarcza. W okresie giełdowej hossy notowania złota spadają, natomiast jak przychodzi bessa automatycznie cena złota wzrasta. Na wzrost zainteresowania złotem ma wpływ również niestabilność społeczno-ekonomiczna np. realne zagrożenie konfliktem zbrojnym.

 

-stopy procentowe. W obszarach i środowiskach gdzie oprocentowanie tradycyjnych inwestycji jest dość niskie, a co za tym idzie mało opłacalne, rośnie zainteresowanie inwestycją w surowce naturalne. Rośnie popyt na złoto a wraz  nim jego cena.

 

Ile kosztuje złoto? Na dzień 19.07.2019 kurs złota to 1,426 USD /uncję. Kurs surowca wygląda dość sinusoidalnie przy czym krzywa jest pochyła a po pikach w dół zawsze pojawiają się wzrosty wyższe niż pierwotna wartość. Biorąc pod uwagę powoli ale sukcesywnie rosnący kurs inwestycja w złoto to znakomita inwestycja dla cierpliwych. Bezpieczna, długoteminowa i w każdej chwili możemy upłynnić ulokowane środki. Może to być też inwestycja dla przyszłych pokoleń. Złoto zapisało się w historii jako metal szlachetny o wysokiej wartości bez względu czy sięgniemy pamięcią do czasów starożytnej Grecji, średniowiecza czy czasów współczesnych. Nie ma również granic terytorialnych. To najbezpieczniejsza z możliwych inwestycji.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl