Blog chmura tagów
Kim są VIP sieroty? 0
Kim są VIP sieroty?

Najpierw była patoilnteligencja. Genialny i bardzo prawdziwy utwór Mata. Smutny do bólu. Utwór to opowieść o życiu w prestiżowym L.O. O dzieciakach samotnych, zbywanych kasą a jednocześnie żyjących pod presją wyników. Czy jest hymnem pokolenia? Trudno powiedzieć, nie mniej jednak kwestia samotności, niedostępności emocjonalnej rodziców coraz bardziej sprawia, że dzieciaki, potrzebują silnych granic i mocnego ramienia rodzicielskiego oraz przede wszystkim świadomości, że jest ktoś kto ich akceptuje i będzie wspierał.

Dziś pojawia się kolejne określenie na te dzieci VIP-sieroty. Kim oni właściwie są?

Mają wszystko, wakacje na Arubie, drogie gadżety, markowe ciuchy a mimo wszystko są samotne, nieszczęśliwe.. Dlaczego?

Po raz kolejny dzieci wołają o OBECNOŚĆ i UWAŻNOŚĆ w kontakcie z rodzicami. Można mieć wszystko. I co z tego, że ten rodzic nawet siedzi obok, skoro myślami jest gdzie indziej a jedyne czego tak naprawdę chce to święty spokój, żeby móc dalej pracować. Nieobecni emocjonalnie zagłuszają brak swojego zaangażowania zbywając dzieci prezentami, pieniędzmi. A takiemu dziecku to nie wystarczy. Dziecko naprawdę wbrew temu co się uważa (że dzieci są pazerne na zabawki, słodycze, prezenty) woli obecność ojca lub matki w czasie szkolnego przedstawienia, zamiast wczasów na Malediwach wolałoby spędzić czas na trekkingu lub w Polsce ale z rodzicami. Z rodzicami dostępnymi i uważnymi.

Chciałbym jednak uniknąć generalizowania, że bogaci rodzice to Ci źli. To nie prawda. Status materialny nie ma znaczenia. Są badania pokazujące że dzieci pochodzące z "dobrych" domów mają lepsze wykształcenie. Maluchy z zamożnych rodzin w pierwszych trzech latach mają styczność z aż o 30 milionami słów więcej niż ich rówieśnicy z domów w niższym statusie społecznym.

VIP- sieroty to przede wszystkim dzieci, którym brakuje uwagi, nie zostają wysłuchane, nie mają czasu z rodzicami, często czują się niekochane, nie potrzebne i samotne. Potrzeby emocjonalne dzieci są spychane na dalszy plan lub w ogóle nie brane pod uwagę w życiu takiej rodziny. Na dłuższa metę jest to zjawisko bardzo toksyczne dla dzieci ich rozwoju.

Do tych wszystkich kwestii dochodzi często presja. Że rodzice tak ciężko pracują, żebym ja mógł/mogła się uczyć. Więc nie mogę ich zawieźć. Musze spełniać ich oczekiwania oraz osiągać dobre wyniki w tym co robię.

Co możemy zrobić żeby w naszych domach nie wychowywać VIP-sierot?

Przede wszystkim, nie zagłuszać poczucia winy kupowaniem. Ma to bardzo zgubne skutki zarówno ekonomiczne, ekologiczne jak i wychowawcze. A jeśli naprawdę jesteśmy zajęci to nie oznacza przecież że zaraz musimy wprowadzać reformę generalną w naszym życiu. Na początek wystarczy 15 minut uważności dziennie. Drugim elementem pozwalającym budować więzi są a jeśli na początku rozmowa się nie klei to po prostu pobyć ze sobą. Dzieci zarówno te młodsze jak i te starsze wyczuwają czy rodzic jest z nim na sto procent. Dlatego warto wyrobić w sobie tą umiejętność bycia offline z rodziną choćby przez kilkanaście minut na dobę. Czasem potrafi to zdziałać naprawdę wiele.

Nigdy nie jest za późno..

Nawet jeżeli do tej pory byliśmy nie obecni, albo nie tak obecni jakbyśmy chcieli to zawsze jest czas na poprawę. Jestem zdania, że na poprawę relacji nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli dzieci są już starsze, to możemy dać im siebie, lub choćby świadomość, że w każdej chwili mogą na nas liczyć. Odłożymy telefon, czy swoje sprawy zawodowe na bok i poświęcimy im uwagę i czas gdy nas będą potrzebowały.

Jeśli masz dużo pracy, lepiej zostań tę godzinę dłużej w biurze, ale po powrocie do domu poświęć się już rodzinie. Bądź dostępny również emocjonalnie. Nie rozmawiaj z dzieckiem sprawdzając e-mail. Odłóż telefon i spójrz córce/synowi w oczy rozmawiając z nim. A najlepiej poróbcie coś razem, nie ma to jak wspólne aktywności. Czasem mam wrażenie że wcale nie trzeba rozmawiać, czasem po prostu wystarczy razem być, robić coś wspólnie i być otwartym i uważnym na siebie nawzajem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl