Blog chmura tagów
Komiksy dla dzieci - przegląd komiksów dla dzieci w różnym wieku 0
Komiksy dla dzieci - przegląd komiksów dla dzieci w różnym wieku

Co to jest komiks?

Komiks jest sekwencyjną historią obrazkową. Często ilustracjom towarzyszy tekst, jednak można też spotkać komiksy bazujące tylko na obrazkach. Komiks jako osobna forma wydawnicza swoje życie rozpoczął na przełomie XIX i XX wieku. Komiksy w Polsce oferują czytelnikom coraz więcej: zarówno historie, które nie skupiają się już tylko wokół przygody czy fantasy ale również coraz częściej poruszają tematy emocji i wartości oraz szeroko rozumianego lifestylu, jak samą formę graficzną w której odnajdzie się najbardziej wybredny czytelnik bo przekrój grafiki komiksowej jest bardzo bogaty.

Komiksy dla dzieci

Komiksy dla dzieci to wyjątkowo atrakcyjna forma wydawnicza z uwagi na bogate ilustracje. W polskiej ofercie wydawniczej znajdziecie komiksy zarówno dla malutkich dzieci - kilkulatków oraz dla nieco starszego czytelnika. Te dzieci, które niechętnie sięgają po książkę właśnie komiks może otworzyć na literaturę. I jeśli myślicie że tematyka komiksów jest wąska i jednolita to bardzo się mylicie. Komiksy mogą przybliżać nie tylko przygody superbohaterów ale również historię np. komiksy o Irenie Sendlerowej (wzruszające, piękne, wyjątkowe), komiksy o legendach np. Warszawskie legendy czy komiksy o emocjach np. komiks pt. Pustka (wydawnictwo Centrala).

Komiksy dla dzieci młodszych

Komiksy dla dzieci mają to do siebie, że komiksy dla młodszych dzieci są czytane przez starsze dzieci w równie wielką przyjemnością. Zatem jeśli masz w domu dzieci w różnym wieku to komiksy dla młodszaków będą świetną lekturą dla całej rodziny.

Hilda - niebiesko włosa dziewczynka znana z serii 6 komiksów to postać budząca sympatię czytelnika w każdym wieku. Hilda jest dziewczynką kochającą naturę, przygody i wszelkiej maści magiczne i dziwaczne stworzenia. Hilda umie rozmawiać z dziwnymi stworzeniami i bardzo lubi z nimi obcować. Natura to jej drugi dom. Myślę, że współczesne dzieci chowane w zamknięciu mogły by się od Hildy sporo nauczyć. Hildę pokochali ludzie na całym świecie a sama opowieść doczekała się ekranizacji, którą możemy oglądać na Netflixie. Dla kogo jest komiks Hilda? Ja czytam go z 5 latkiem, który jest zachwycony tematyką, kreską oraz magią obecną na każdym kroku. Hildę pokochają zarówno chłopcy jak i dziewczynki w każdym wieku. Ja sama czytając Hildę chciałabym się przenieść w te piękne północne krainy pełne magii i surowej natury.

komiksy dla dzieci hilda komiksy dla dzieci hilda

Artur i Złoty Sznur - takie opowieści kochają małe dzieci. Konstrukcja opowieści to klasyczna bajka. Mamy w niej bohatera, który jest mały chłopiec, mamy sytuację kryzysową jaką jest zgaśnięcie ognia w miasteczku (za sprawą gigantycznego wilka), który ogrzewa mieszkańców pozwalając im bezpiecznie żyć i wreszcie mamy walkę dobra ze złem. Chłopiec musi wyruszyć na wyprawę pełną przygód by ocalić mieszkańców swojego miasteczka. „Artur i złoty sznur”  jest pierwszym tomem dedykowanej najmłodszym czytelnikom serii „Kolekcja mitów profesora Brownstone’a”, autorstwa wybitnie utalentowanego brytyjskiego rysownika i pisarza Joe Tooda-Stantona. Artur i złoty sznur nie jest typowym koksem dla dzieci w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Idealnie się sprawdzi na początku przygody z komiksami, ponieważ jest raczej mocno ilustrowaną opowieścią dla dzieci. Dla kogo jest komiks Artur i Złoty Sznur? Powiedziałabym, że ten komiks dla dzieci możecie wybrać na początku Waszej przygody z komiksami oraz dla dzieci malutkich np. 4-5 latków przyzwyczajonych do konkretnej struktury opowieści. Co ciekawe jestem pewna, że spodoba się on również starszym dzieciom. Jednak jeśli szukacie inspiracji dla najmłodszych to Artur i Złoty Sznur będzie najlepszym wyborem.

artur i złoty sznur komiksy dla dzieci komiksy dla dzieci komiksy dla dzieci artur i zloty sznur

komiksy dla dzieci, wydawnictwo kultura gniewu

Detektyw Miś Zbyś. Skarb kapitana Czarnofutrzastego. Seria książek o detektywie Misiu Zbysiu to propozycja dla starszych przedszkolaków. Ilustracje są bardzo żywe i kolorowe, książki o Misiu Zbysiu nawiązują dialog z czytelnikiem poprzez ukryte zagadki a sama książka napisana jest w sposób humorystyczny. Prosta i w miarę krótka fabuła to coś co skupi uwagę młodszego czytelnika. Cała seria liczy jak na razie 4 pozycje. Skarb kapitana Czarnofutrzastego to klasyczna przygodówka, poszukiwanie skarbu, rozwiązywanie zagadek oraz pokonywanie napotkanych przeszkód oraz złych piratów!

mis zbys mis zbys komiksy dla dzieci mis zbys komiksy dla dzieci

komiksy dla dzieci mis zbys

Hotel dziwny tom 1 Przez zimę do wiosny. - Hotel dziwny to 3 tomowa seria przygód bardzo dziwnych mieszkańców Hotelu Dziwnego. Bohaterami są Marietta - najnormalniejsza postać w całym tych skupisku przedziwnych postaci, Kaki- stworek, który jest łasuchem, leniuchem i żartownisiem, Pan Snurf -recepcjonista Hotelu który jest jednocześnie duchem, Pan Laclair - szczur kochający książki oraz Celestyn. Ten ostatni akurat nie jest mieszkańcem Hotelu, ale jest przyjacielem wszystkich pozostałych i jego udział w przygodach jest obowiązkowy! Dla kogo jest seria Hotel Dziwny? Wg mnie seria komiksów Hotel Dziwny może być odpowiednia dla dzieci 6-7 lat i starszych. Komiks jest nieco dłuższy niż np. przygody Misia Zbysia i młodszym dzieciom może być trudno skupić uwagę przez taki czas, natomiast każdy tom komiksu to jedna przygoda i najlepiej przeczytać go na raz. Oczywiście to ile czasu dziecko jest w stanie się skupić to sprawa bardzo indywidualna więc trudno jednoznacznie skategoryzować wiek dzieci dla których przygody mieszkańców będą odpowiednie.

Hotel Dziwny Tom 1 przez zimę do wiosny (wydawnictwo Kultura Gniewu) opowiada o zniknięciu wiosny oraz o tym jak mieszkańcy hotelu wyruszają na poszukiwania Pana Wiosny. Po drodze napotykają różne dziwne stwory a całą ekipę ratunkową spotykają niesamowite przygody. Hotel Dziwny to pozycja wciągająca i ciekawa również z uwagi na interesujące magiczne postaci i świat fantasy w którym osadzona jest cała historia.

hotel dziwny kultura gniewu hotel dziwny kultura gniewu

hotel dziwny kultura gniewu

Bajka na końcu świata. Ostatni ogród. - seria 4 komiksów o Wiktorii i jej psie - Bajce. Komiks jest osadzony w postapokaliptycznej przestrzeni. Pusty wypalony świat, niszczejące budynki, brak ludzi, zwierząt no słowem (tytułowy) koniec świata i ona. Wiktoria z psem wędrująca po świecie w poszukiwaniu rodziców. W kontekście katastrofy ekologicznej licznych epidemii i zagrożeń dla współczesnego człowieka komiks jawi mi się jako nienachalne ostrzeżenie. Po za przygodami Wiktorii i Bajki ewidentnie widzę tu przesłanie i wezwanie do refleksji czytelnika. Sam komiks autorstwa Marcina Podolca jest wciągający i czytelnik na chęć na kolejne części. Dla kogo jest ten komiks? Z racji miejsca w którym się dzieje sugerowałabym czytelnika w wieku ok. 7 lat i więcej. Jednak prawda jest taka, że bohaterowie (często zwierzęta) i same przygody Wiktorii są interesujące już nawet dla 5 latków. Można więc zacząć wcześniej a sprawy których nie zrozumie 5 latek odgrzebać za jakiś czas. Bo z całą pewnością jest to opowieść do której i dzieci i dorośli będą wracać.

bajka na końcu świata bajka na końcu świata

Inne ciekawe pozycje ze świata komiksów dla młodszych dzieci

Pustka - to opowieść o pustce po stracie kota. Pustka odwiedza dziewczynkę i jak sama przyznaje, będzie z nią już na zawsze. Czasem nie wiesz jak rozmawiać o trudnych uczuciach z dziećmi, czasem wydarza się w rodzinie coś co zmienia Wasz świat już na zawsze a czasem po prostu warto poruszać pewne sprawy wcześniej i być przygotowanym na różne trudne emocje. Pustka jest taką książką która jest bardzo przejrzysta i pomaga zrozumieć dzieciom pewne bardziej skomplikowane ale nieuknione sprawy. Bardzo mądra książka która w kilku dosłownie słowach łatwo wyjaśnia pustkę w naszym życiu. Piękne ilustracje Marianny Sztymy uzupełnione o kilka zdań i mamy przepis na mądry komiks dla małych i dużych.

pustka wydawnictwo centrala komiksy dla dzieci, pustka, wydawnic

mądre komiksy dla dzieci

jas ciekawski podróż przez dżunglę

Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę (wydawnictwo Kultura Gniewu) - kompletnie nie typowy komiks (no chyba, że dla ekspertów). Niestety nie wkleję Wam zdjęć ponieważ Jaś Ciekawski ma formę trójwymiarową, której nie jestem w stanie oddać aparatem fotograficznym. Do komiksu są dołączone dwie pary okularów twój wymiarowych w których razem z Jasiem Ciekawskim przemierzasz dżunglę.

Jaś ciekawski to opowieść samymi rysunkami, których autorem jest Matthias Picard. Dzięki temu w pewnym sensie sami możecie zostać narratorem tej przygody. Wy lub Wasze dzieci. Albo za każdym razem ktoś inny w rodzinie.

Prawdę mówić dawno nic mnie tak nie zachwyciło. Ilustracje niemalże są żywe. Zdaje się jakby otoczenie rodem z dżungli było tuż obok ciebie. Słowem to jedna z tych pozycji po którą musisz sięgnąć. A książka 3D będzie kolejny fajnym przeżyciem dla Twoich dzieci.

komiks trójwymiarowy

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl