Jaki prezent dla kreatywnej 6 latki/ 6 latka?
Święta już za rogiem.
Połowa listopada za nami (piernik staropolski nastawiony (link) 😊) dla spokoju ducha fajnie byłoby mieć już chociaż listę podarków, którą można powoli zacząć realizować. Rok 2020 zaskakuje nas co chwilę ale nie sądziłam, że zaskoczy nas również w tej kwestii. To , że ja nie mam pomysłu to pikuś, najgorsze jest to, że moja 6-latka, której zwykle lista prezentów na święta, urodziny czy dzień dziecka zajmuje minimum dwie strony, zupełnie nie wie co by chciała dostać – a to już dramat.
Zainteresowania kreatywnej 6 latki
Faza na puzzle lekko osłabła, laleczki lol coraz rzadziej schodzą z półki, barbie nigdy nie zajmowały jakiegoś szczególnego miejsca w sercu mojej córki. Czym zatem bawi się moje 6 letnie dziecko? Bawi się swoją wyobraźnią – wystarczy jej kilka czystych kartek , nożyczki, kredki i taśma klejąca i potrafi stworzyć istne cuda – boisko do piłki nożnej 3D wraz z piłkarzami, akwarium z rybkami, teatrzyk – scenę i marionetki na patykach, basen ze zjeżdżalniami 3d a nawet uwaga uwaga – łuk i kołczan ze strzałami. Poza pracami plastycznymi uwielbia budować ze swoim 2 letnim braciszkiem bazy, namioty, schrony lub bawić się biegając i piszcząc po całym domu.
Kreatywne zabawki dla 6 latków
Co zatem podarować kreatywnej 6 latce?
Poszperałam w czeluściach internetu i znalazłam kilka naprawę fajnych pomysłów na kreatywne prezenty, które mogą przypaść do gustu mojej (a może i waszej) 6 letniej władczyni wyobraźni.
Zacznijmy od najprostszego pomysłu czyli zestaw kreatywny plastyczny zawierający materiały plastyczne takie jak bloki, kredki, flamastry, farby, papiery kolorowe itp. Są różne rozmiary takich zestawów i oczywiście różne ceny (50-150zł).
Jeżeli wasza kreatywna 6 latka najlepiej realizuje się przy pomocy farb można pokusić się o zakup sztalugi , farb i płócien. Na rynku jest bardzo wiele takich zestawów – pamiętajcie żeby zwrócić uwagę na rozmiar – wysokość sztalugi, wybierzcie rozmiar dziecięcy. Ceny takiego zestawu wahają się od 50zł do 200zł.
A może zestaw malarski w walizce - walizka pełna kolorowych pasteli olejnych, kredek, pędzli, ołówków? Posiadaczka takiego zestawu będzie czuła się bardzo dorosła i ważna, a przede wszystkim poczuje , że traktujemy poważnie jej zainteresowania. Bardzo fajny zestaw w drewnianej walizce można kupić już za 100zł.
A co gdyby płótnem nie była powierzchnia płaska a ciało? Farbki do malowania twarzy – u nas sprawdziły się rewelacyjnie. Zaczęło się od tego ,że na urodzinach córki w ramach jednej z atrakcji malowałam wszystkim nieletnim uczestnikom imprezki twarze (co poniektórym letnim też się oberwało) 😊. Później były niejednokrotnie podwórkowe akcje malowania twarzy aż wreszcie niezliczona ilość „makijaży” wykonanych w domu. Czy ja także ich używam – no jahaaaaa – raz się maluje a raz jest się malowanym 😊 – fajna zabawa i szansa na danie upustu wyobraźni. Jest tylko jedno ale, wiem , że są bo sama znam osobiście dzieci , które tego nie lubią, więc lepiej przed zakupem zrobić delikatny wywiad w tym kierunku.Ceny przedstawionych zestawów to ok 60zł i 15zł/sztuka. Oczywiście ceny są bardzo zróżnicowane – farbki do twarzy często używane są przez profesjonalnych animatorów i te są dużo droższe niż te do użytku „domowego”. My miałyśmy zestaw Snazaroo i starczył naprawdę na wieeeele pomalowanych buziek.
Następna propozycja jest z trochę innej „beczki” – też dotyczy tworzenia (jak wszystkie propozycje w tym artykule) jednak już nie malowania a szeroko rozumianego lepienia. Zestaw studio garncarskie/koło garncarskie – czyli zestaw do zrobienia własnych form z gliny – miseczek, kubków, talerzyków, podstawek itp. Fajna manualna zabawa ucząca cierpliwości i pobudzająca motorykę małą. Czy nie fajnie trzymać swoją biżuterię czy spinki do włosów we własnoręcznie zrobionej miseczce? Glina wysycha na powietrzu – nie trzeba jej wypiekać, później można gotowy wyrób ozdobić załączonymi do zestawu farbkami.
Cena – od 40zł do 150zł
Zostańmy w klimacie lepienia – niezawodna od lat (przynajmniej u nas ) ciastolina Play-Doh. Nawet nie wyobrażacie sobie ile z np. 4 kolorów ciastoliny może powstać przeróżnych dań – spożywałam już ciasto naleśnikowe, taco z warzywami, pizzę, niezliczone porcje lodów i makaronów, ciasteczek i zup. Nie zaproponuję wam konkretnych zestawów bo jest ich naprawdę mnóstwo – również nie powiem Wam o rozpiętości cenowej bo jest spora. Zostawiam Wam tu wzmiankę o Play-Doh i odsyłam Was do internetu w poszukiwaniu odpowiedniego zestawu dla Was. Nie polecam play -Doh dlatego, że to post sponsorowany (niestety nie jest ☹) tylko z własnego doświadczenia – jeżeli możecie to nie kupujcie tańszych zamienników. Zabawa ciastoliną zazwyczaj trwa długo a Play-Doh ma wszystkie odpowiednie badania i certyfikaty, mówiące o tym, że ich produkty są dla dzieci bezpieczne. Zamienniki zwykle szybko wysychają, nieładnie pachną i brudzą – więc moim zdaniem naprawdę nie warto. Oryginalna ciastolina odpowiednio przechowywana będzie służyła długo. Cena jednego kubeczka to ok 10-15zł.
Wymienione powyżej propozycje kreatywnych prezentów nie są jedynie dla dziewczynek, świetnie nadadzą się również dla chłopców, ale skoro tematem dzisiejszego artykułu jest prezent dla 6 latki (a nawet prezent dla 7 latki lub 8 latki), przejdźmy do prezentów bardziej „dziewczyńskich”.
Fajną propozycją są zestawy do samodzielnego wykonania biżuterii. Wiadomo, dziewczynki w tym wieku to małe sroczki – nie ważne ile będziesz umieszczać wokół niej cudnych kolorów ziemi, natury czy ogromnie modnych pastelowych, stonowanych barw i tak na widok jaskrawej, błyszczącej biżuterii otworzą jej się szerzej oczy. Na rynku jest mnóstwo propozycji dopasowanych do wieku użytkowniczki.
Znalazłam kilka ciekawych propozycji – zestaw do robienia biżuterii z termokurczliwej foli. Wybrany wzór koloruje się flamastrami, wycina dokładnie i wkłada do piekarnika – folia się obkurcza, twardnieje i powstaje zawieszka – do bransoletki, kolczyków, pierścionka czy naszyjnika. Cena ok 60zł.
A może zestaw drewnianych koralików do nawlekania na nitkę bądź rzemyk – w ten sposób powstać może piękna bransoletka lub naszyjnik. Cena ok 40zł
Bardzo estetyczna wersja to ta z plecionymi ozdobami. Trudniejsza wersja niż tylko nawlekanie ale dzięki temu efekt jest dużo lepszy. Jak mówi producent zestaw ten został opraowany na podstawie japońskiej sztuki splatania bransoletek Kumihimo. Cena 80zł.
Następna propozycja to zabawa w szycie , zszywanie i wyszywanie – czyli zabawy z igłą. Może to być np zestaw „uszyj to sam” . W zestawie są wszystkie potrzebne elementy żeby np. uszyć misia lub lalkę – wypycha się ją watą i przytulanka gotowa. Cena ok 40zł.
Zamiast pluszaka zszyć można torebkę , poduszkę lub organizer – wszystko z filcu. Wykonanie takiej torebki czy poduszki uczy cierpliwości i dokładności – trzeba uważać żeby igłę dobrze i precyzyjnie prowadzić zszywając poszczególne elementy – zazwyczaj w takich zestawach igła jest plastikowa i zaokrąglona a praca polega na przeprowadzaniu jej przez dziurki w taki sposób by połączyły się poszczególne elementy.
Cena ok 40zł
Fantastycznym pomysłem na prezent dla kreatywnej 6 latki jest czysta biała koszulka + flamastry do tkanin (nie spierają się – warto o tym pamiętać podczas zabawy ). Można pozwolić dziecku na całkowicie samodzielną interpretację i puszczenie wodzy fantazji ale można też np. narysować czarnym flamastrem obrys czegoś dajmy na to jednorożca. Dziecku pozostawmy interpretację kolorystyczną plus dodatki znajdujące się w koło. Wiecie z jaką dumą autorka będzie nosiła swoje dzieło 😊. Cena – t-shirt 10-20zł, flamastry – 20-100zł
Na koniec zostawiłam najdroższą z propozycji mianowicie długopis 3D – działa podobnie jak pistolet na gorący klej. Kolorowe wkłady są podgrzewane co umożliwia budowanie trójwymiarowych obiektów. Za jego pomocą można tworzyć przestrzenne modele. Ciekawe narzędzie pozwalające dać upust bujnej wyobraźni. Zabawa tego typu musi odbywać się pod okiem dorosłego ponieważ temperatura do jakiej podgrzewane sa wkłady może osiągnąć 65 stopni. Cena od 80zł do 250zł.
Co jeszcze można wyróżnić wśród pomysłów na prezent dla kreatywnego dziecka? Z przyjemnością dodaję do zestawienia jeszcze notes w kropki. Notesy w kropki istnieją już od jakiegoś czasu w branży, jednak na polskim rynku wciąż brakowało tego w przystępnej cenie. Na przeciw tej potrzebie wyszedł producent Sztuka Rodzinna.
Bullet journal (do tego głównie używa się kropek) jest dość młodym, ale bardzo efektywnym sposobem na tworzenie map myśli, notatek, list, wykresów, kalendarzy, plannerów - wszystko robimy od podstaw na kartkach w kropki i można stworzyć dosłownie wszystko w takim układzie jaki jest akurat potrzebny. Od siebie dodam, że już samo otworzenie zeszytu szczególnie kiedy zostały w nas mocno zakorzenione wzorce zeszytów w linie i kratkę, przełamuje pewne schematy myślowe.
Dzięki takiemu zadrukowi uzyskujemy przejrzystość i zarazem równe punkty odniesienia do tworzenia linii czy wzorów. Kropki sprawdzają się również w letteringu i kaligrafii. Zapiski można ozdabiać rysunkami, naklejkami, taśmami ozdobnymi tworząc również scrap book.
W produktach Sztuki Rodzinnej w kropki używa się grubszego papieru, aby nie przebijały zakreślacze czy pióra - jest to ważny element dobrego BuJo.
Notesy w kropki są dla każdego - jest to produkt uniwersalny dla osób w każdym wieku. Dodatkowym walorem w produktach Sztuki Rodzinnej jest świetna oprawa graficzna, za którą wprost przepadłam :)
Inne nasze inspiracje prezentowe znajdziecie we wpisach: