Blog chmura tagów
Klasyka literatury dziecięcej - książki, które musisz przeczytać 0
Klasyka literatury dziecięcej - książki, które musisz przeczytać

Literatura klasyczna dla dzieci - pewnie znalazłoby swoje rozwinięcie lub jakąś definicję, jednak w naszej ocenie to książki, które powstały już jakiś czas temu a ich odbiór tak naprawdę jest niezmienny, tematyka bliska temu czego potrzebują dzieci, dużo o świecie dorastających dzieci, dużo o emocjach i przeżyciach wewnętrznych, dużo o relacjach. 

Dużo o tym na co niestety mało się kładzie nacisk we współczesnym świecie, który nie ma czasu się zatrzymać na chwilę ku refleksji. 

Klasyka dla dzieci (i nie tylko) - top lista książek, które Twoje dziecko musi przeczytać!

Moim absolutnym numerem jeden jest "Ronja, córka zbójnika" autorstwa wspaniałej, niezastąpionej Astrid Lindgren. Ronja jest opowieścią zarówno przygodową ale też odrobinę ze świata fantazji, występują w niej stworzenia nie istniejące w prawdziwym świecie. z jednej strony trochę przerażająca a drugiej bardzo mocno kładąca nacisk na samodzielność dziecka, jego walkę o sprawiedliwość i realizację swoich potrzeb. Ta książka obnaża również całe spektrum ludzkich emocji, daje prawo silnemu mężczyźnie, jakim jest Herszt bandy zbójców a ojciec Ronji, - Mattis, do płaczu, tęsknoty czy rozpaczy. Pokazuje różne formy wyrażania emocji i nazywania ich, wydaje mi się że ta pozycja zapełnia pewna lukę we współczesnej edukacji na temat emocji u dzieci. Trzecim aspektem, za który pokochałam Ronję jest niesamowita i niezrażona symbioza człowieka i przyrody przedstawiona w tej książce. Cos co sie wynurza na pierwszy plan i przewija przez całą książkę jest miłość i szacunek do natury oraz co ważniejsze wielka wdzięczność za to co człowiek od niej dostaje. Myślę, że zarówno dziecko jak i rodzic może z powodzeniem wynieść sporo ciekawych konkluzji po lekturze "Ronji, córki zbójnika". 

ronja corka zbojnika recenzja

"Przygody Tomka Sawyera" napisana w 1876 przez Marka Twaina (a raczej Samuela Langhorne'a Clemens'a, Mark Twain to jego pseudonim artystyczny). Jeszcze kilka/ kilkanaście lat temu można by rzecz, że powieść na charakter ponadczasowy. Jednak dziś lata młodzieńcze i dziecięce wyglądają zgoła inaczej niż u głównych bohaterów tej powieści przygodowej. Mimo pewnych różnic w sposobie bycia, życia, dostępnych dóbr czy oczywistej technologii z którą przyszło nam obcować od najmłodszych lat, pewne niuanse życia się nie zmieniają. W książce pojawiają się bowiem tematy relacji przyjacielskich wystawionych na próbę, pierwszej miłości czy niesprawiedliwości. Główny bohater książki Tomek Sawyer to urwipołeć jakich mało, mimo iż jego chęć do przyswajania wiedzy książkowej jest znikoma, chłopiec jednak dysponuje ogromną intuicją i sprytem dzięki czemu całkiem nieźle sobie radzi w czasie swoich życiowych perypetii. Dla naszych dzieci język może momentami jawić się jako mało zrozumiały, jednak przy odrobinie zaangażowania wspólnie można przejść przez ta lekturę z naprawdę dużą radością. Pewne sprawy naszym dzieciom mogą wydawać się wręcz abstrakcyjne (np. to że dzieci dostają morelę jako nagrodę, lub też brak wszechogarniających dóbr czy zabawek oraz prawie absolutna wolność dzieci), uważam jednak że warto sięgnąć po tę pozycję choćby po to by pokazać dzieciństwo z trochę innej perspektywy o jaką niestety dziś trudno i zastanowić się nad tym jakie dzieciństwo stwarzamy swoim pociechom. Czasem mniej bowiem znaczy więcej. Mart Twain płynnie wprowadza nas w dziecięcy świat przygód, w którym naprawdę wyjątkowo miło się zanurzyć. Świetna pozycja książkowa, mogąca służyć za inspirację do dziecięcych wakacyjnych zabaw.

Przygody Tomka Sawyera

"Tajemniczy ogród" napisany przez Frances Hodgson Burnett to wyjątkowo ciepła opowieść przede wszystkim i sile miłości i przyjaźni w życiu każdego człowieka. Tę pozycję większość pokolenia 30+ zna zapewne z czasów szkoły podstawowej. W 1993 roku bowiem ukazał się film Agnieszki Holland pt "Tajemniczy ogród" który stał się prawie że obowiązkowym elementem programu nauczania i większość szkół odwiedziła wówczas sale kinowe. Zarówno film jak i książka są warte poświecenia im czasu. Sama opowieść to historia 10-letniej Mary Lennox -rozkapryszonej, samolubnej i wyjątkowo skrzywdzonej przez rodziców dziewczynki. Zachowanie Mary odbierane przez otoczenie jako niegrzeczne jest efektem braku miłości i samotności na którą była skazana jako córka wyjątkowo zapatrzonych w siebie rodziców. Na skutek epidemii cholery dziecko traci najbliższych i trafia pod opiekę wuja - Archibalda Cravena. W ciemnym niemalże zamczysku wuja, Mary odżywa na nowo. Poznaje tu bowiem pierwszych swoich prawdziwych przyjaciół, jej sposób bycia i postrzegania świata zmienia się o 180 stopni. Mary odkrywa tytułowy tajemniczy ogór i po kryjomu pielęgnuje go i wznieca do życia. Wraz z ogrodem odzywa życie w domostwie wuja, który od śmierci swojej ukochanej żony pogrążony jest w depresji. Mary nakłania chorowitego syna wuja -Colina do walki o zdrowie. Dzięki niej Colin staje na nogi i zaczyna żyć jak normalny chłopiec (którym de facto jest). Cała przemiana zarówno w domu jak i w ogrodzie sprawia że do domostwa Archiebalda Cravena wraca szczęście. Rodzi się miłość ojca i syna, a Mary staje się prawdziwym członkiem rodziny. Wyjątkowo ciepła, opowieść o miłości, przyjaźni oraz o walce o siebie i drugiego człowieka.

tajemniczy ogrod recenzja

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl