Blog chmura tagów
Mama w Szwecji czyli rozmowa z Magdą (@mom_in_se) 0
Mama w Szwecji czyli rozmowa z Magdą (@mom_in_se)
@mom_in_se

Polka. Od 9 lat mieszka w Szwecji wraz z rodziną. Szczęśliwa mama dwójki dzieci (Patryka oraz Wiktorii). Prywatnie interesuje się modą dziecięcą a zawodowo i prywatnie fryzjerstwem. Jej prace możecie zobaczyć na profilach: @atelier_maria_s oraz @bbone_sweden

Natomiast samą Magdę poznacie bliżej w naszej rozmowie a jej sielskie szwedzkie zycie możecie podglądać na jej profilu instagramowym @mom_in_se .

Szwedzkie życie, szwedzkie wychowanie czyli rozmowa z Magdą (@mom_in_se)

polką mieszkającą w Szwecji już od 9 lat...

Po pierwsze jak to się stało, że trafiłaś akurat do Szwecji?

Prowadzenie biznesu w Polsce jest nie lada wyzwaniem. Jestem pełna podziwu dla wszystkich małych firm. Właśnie otworzenie firmy pomogło w podjęciu decyzji o opuszczeniu Polski, zwłaszcza gdy wzrosły składki ZUS . A to, że moja mama już od kilku lat mieszkała w Szwecji, zapewniło jakiś start na obczyźnie.
 

Odwiedzasz jeszcze Polskę? I jak często?

 

W Polsce jestem rzadkim gościem . Przeważnie do Polski jeżdżę w sprawach biznesowych. Bądź gdy jakiś dokument kończy swoją ważność. Najbliższa rodzine mam przy sobie w Szwecji, wiec nie bardzo ciągnie mnie do Polski. Chodź nie ukrywam, że bardzo chce dzieciom pokazać, nasze narodowe zabytki . 

 

Twój mąż jest Polakiem czy Szwedem?

 

Polakiem. Mam typowo Polski temperament nie wiem czy  na co dzień bym mogła dogadać się z Szwedem zwłaszcza, że mają zupełnie inne poglądy. Tu równouprawnienie jest bardzo odczuwalne. Wspólne życie dzielone jest pół na pół. Po randce rachunek również jest rozdzielany. Takie niby razem ale jednak osobno. 

Nigdy nie zapomnę słów mojej szwedzkiej koleżanki, która poszła na kolejną z rzędu randkę - pół żartem, pół serio na powitanie powiedziała - ,,a gdzie kwiatki dla mnie” 

Na co otrzymała odpowiedź  - ,,równie dobrze i ja mogę zadać ci to pytanie” 

Ile czasu zajęło Ci zanim poznałaś język?

Szwecja jest na tyle przyjaznym krajem, że znajomość języka angielskiego na początku w zupełności wystarczy. Język angielski jest drugim językiem urzędowym. Na początku skupiłam się na pracy, by otrzymać szwedzki pesel . Gdy otrzymałam numery  mogłam się zapisać do szkoły językowej. Lecz po miesiącu nauki, wróciłam do pracy. Język sam przyszedł, sama nie wiem w którym momencie.

Co ci się podoba lub nie podoba w kulturze Szwedzkiej?

,,LOGOM” - w sam raz. Nie za dużo nie za mało, to jest to co podoba mi się najbardziej.
Bezstresowy tryb życia oraz bezgraniczne zaufanie.

Jakie są największe różnice jeśli chodzi o kwestie związane z wychowaniem dzieci?

Na dzieci w Szwecji nie nakłada się tak dużo obowiązków to jest największa różnica. Syn ze szkoły przynosi zadania domowe raz w tygodniu i na ich rozwiązanie ma cały tydzień . Najczęściej są ta 2-3 kartki A4. Ćwiczenia sprawdzające. Uczy się dzieci przez zabawę i to się sprawdza.
Dzieci są bardzo ważne w systemie szwedzkim dba się o ich dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. Każde dziecko jest sobie równe, i dużo uwagi poświęca się rozmową o uczuciach. Smutku, radości, złości czy wstydzie.
Przedszkolaki pół dnia spędzają na dworze, czy pada deszcz czy świeci słońce. W ten sposób buduje się odporność maluchów.

Jak Szwedzi podchodzą do obcokrajowców?

To jest najtrudniejsze pytanie na które jednak bym wolała nie odpowiadać. Bo to jest jak w każdym kraju. Wszystko zależy na jakiego Szweda się trafi.
 

Najfajniejsze szwedzkie tradycje dla dzieci?

Jest kilka super tradycji które różnią się od naszych Polskich. Polski naród jest bardzo poważny podczas obchodzenia wszelkich tradycji. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Szwecja niby sąsiedzi a tacy różni. 

Do wszystkiego podchodzi się z dystansem i zabawą. Wszystko co mało skomplikowane jest najlepsze. 

 

Zacznijmy od tych cotygodniowych zwyczajów  które moje dzieciaki uwielbiają 

 

Fredagsmys - ,,przyjemny piątek” jest to  cotygodniowy chill przy chipsach, taco, Netflixie bądź grach rodzinnych. Co tydzień powtarza się ten rytuał. 

 

Lördagsgodis - (sobota - słodycze ) W Szwecji unika się dawania dzieciom słodyczy na co dzień. Natomiast gdy przychodzi sobota zaczyna się cukierkowe obżarstwo. Dziecięcy raj.   

 

Świąteczne tradycje: 

 

Tradycje związane z Świętem Wielkiej Nocy 

W Wielki czwartek dziewczynki przebrane za czarownice chodzą z koszyczkami od drzwi do drzwi zbierając cukierki . 

Przebranie za czarownice sięga jeszcze pradawnych czasów gdy wierzono, że w ten dzień czarownice odprawiały sabat . 

Tradycją jest również  szukanie jaj wielkanocnych w parkach czy na własnych podwórkach . W Polsce bardzo ważne jest ozdabianie jajek, tu jajka nie są tak ważne a dekorowanie gałązek kolorowymi piórkami .  

 

I teraz moja ulubiona tradycja związana z świętem Świętej Łucji.

Obchodzi się to święto 13 grudnia Lucia 

Dzieciaczki idą do przedszkola w długich białych sukienkach (sukienki przypominają bardzo starodawne piżamki )  . W ten dzień wszystkie dzieci pozornie wyglądają jak aniołki. I ten widok zawsze mnie rozczula. Dodatkowo dzieci w przedszkolach robią bułeczki szafranowe Lussekatter (cały rok na nie czekamy ) i śpiewają piosenki. 

 

Czy Szwecja posiada jakieś ważne święta odmienne od naszej Polskiej tradycji? 

 

Jednym z najważniejszych świąt jest - Midsommar. Na Polski można to przetłumaczyć jako Noc Świętojańska . Dla Szwedów to święto jest dużo ważniejsze niż Święta Bożego Narodzenia . Według starych wierzeń Midsommar  to  wyjątkowy  czas , przepełniony magią. Dziewczęta zaplatają piękne wianki i noszą je na głowie. Są tańce przy ognisku oraz ozdobionym roślinami palu tak zwanym ,,midsommarstången” . 

To czas w którym oddaje się cześć matce naturze, oraz płodności . 

 

szwedzkie wychowanie

Jakie są najbardziej popularne szwedzkie tradycyjne dania? Coś co musisz koniecznie zjeść jak przyjedziesz do Szwecji np. na urlop?:)

 

Szwedzka kuchnia jest nudna. I to również uważają sami Szwedzi. Tu w każde święta są przeważnie te same potrawy: 

  • Prinskorv Kiełbaski grillowane bądź gotowane 
  • Köttbullar mięsne klopsy 
  • Zapiekanka ziemniaczana 
  • Ryby 
  • Torty krewetkowe 

I właśnie te ostatnie obowiązkowo trzeba spróbować.  

 

Czy Ty lub Twoja rodzina próbowała tradycyjnego kiszonego śledzia? :D 

 

Mówią do odważnych Świat należy. Jednak nigdy nie sparowaliśmy kiszonego śledzia. Zbyt wiele się o nim słyszy . Raz mąż chciał spróbować, lecz po obejrzeniu kilku filmów na YouTube zrezygnował. Od tamtego momentu nie powróciliśmy do tematu testowania śledzika 😂 

 

Jak Szwedzi spędzają czas wolny?

 

Bardzo dużo Szwedów wolny czas spędza na łonie natury w parkach na trawie W ciepłe weekendy parki są wypełnione ludźmi. 

A jak nie ma ich w parku to na pewno można ich znaleźć w restauracjach. Przy lampce wina . 

Pozwoliłam sobie zadać to pytanie koleżance z która na co dzień pracuje. 

Jej odpowiedź była krótka i szczera - ,,piją” 

To ich metoda na odstresowanie, butelka wina i relaks w gronie najbliższych. 

 

Jak wygląda życie w Szwecji w obecnej sytuacji (pandemia koronawirusa)? Dużo się u nas mówi o tym, że Szwecja odważnie idzie pod prąd i prowadzi nieco inną politykę od pozostałych krajów UE?

 

Przez całą tą sytuacje z koronawirusem postanowiliśmy z mężem zdemontować antenę satelitarną dzięki której mieliśmy dostęp do polskich wiadomości. Od tamtej pory człowiek zaczął zauważać, że tak naprawdę nic wokół nas się nie zmieniło. Ludzie nadal funkcjonują normalnie.  Gdyby nie media nikt by nic nie wiedział o wirusie. Może jest trochę mniej ludzi w restauracjach, ale ulice i centra handlowe są wypełnione ludźmi. Ja prowadzę salon fryzjerski i nie odczułam tego żeby przychodziło mniej klientek. Mam nadzieje, że to całe szaleństwo niebawem się skończy. 

 

Jakie miejsca byś poleciła żeby odwiedzić z dziećmi w Szwecji?

 
Moim ulubionym jest Liseberg - największe w Szwecji wesołe miasteczko znajdujące się w Göteborgu w centrum miasta atrakcji dla najmłodszych co niemiara. A i nawet dorosły znajdzie coś dla siebie. Tuż obok jest universum - oceanarium wraz z tropikalnym lasem dużo wrażeń dla małego i dużego. 
Kolejnym miejscem jest muzeum Astrid Lindgrens słynnej pisarki dziecięcej. Jeszcze tam nie byliśmy ale wybieramy się w tym roku. 
Park rozrywki Olandia - akwapark połączony z wesołym miasteczkiem oraz zoo jeden dzień to za mało na zwiedzenie wszystkiego. Na szczęście tuż przy parku są do wynajęcia domki letniskowe w przystępnej cenie. 

 mama w szwecji

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl