Blog chmura tagów
Top lista książek dla dzieci w wieku 7+ 2
Top lista książek dla dzieci w wieku 7+
Wg mnie najważniejsze we wspólnym czytaniu z dzieckiem jest to by dorosły, który czyta się nie nudził. Nie da się zbudować odpowiedniego napięcia i atmosfery kiedy czytamy dziecku książkę, która ewidentnie nas nie wciąga. 

Choć dla młodszych dzieci udało mi się znaleźć pozycje, które są równie atrakcyjne dla mnie jak i dla dziecka to nie ukrywam, że im dziecko starsze tym większa przyjemność ze wspólnego czytania.  

Oto moja top lista książek dla dzieci w wieku 7+ (choć nie tylko, bo mój synek również chętnie się przyłącza do słuchania opowieści):

1. Hedwiga. 

Hedwiga, Frida Nilsson 

Tytułowa bohaterka - Hedwiga to psotna pierwszoklasistka. Dziewczynka mieszka na uboczu w urokliwym, czerwonym domku, jak twierdzi pełnym pająków. Książka zabiera nas w dziecięcy świat. Napisana jest lekkim ale i dosadnym językiem. Hedwiga jest wyjątkowo psotnym dzieckiem, nawet jeśli niejednokrotnie intencje ma dobre, to często i tak finalnie wychodzą z jej działań psoty. Książka dostarcza fantastycznej rozrywki a także uczy gdzie są granice psot- i jakie mogą być konsekwencje pewnych działań (np. połączenie prądu i wody). "Hedwiga" to zbiór przygód dziecka, widzianych jego oczami. Frida Nilsson po raz kolejny obnaża świat dorosłych mamy tu mamę, która opala się topless czy tatę, który nie zrealizował marzenia o jeździe na wakacjach autem 4 na 4 ponieważ ukochana córka pokrzyżowała mu niechcący plany - samo życie... Hedwiga to opowieść ciepła, wesoła i wyjątkowo życiowa. Zapewni relaks zarówno dzieciom jak i dorosłym.

2. Ostatnia przygoda detektywa Noska

ostatnia przygoda detektywa noska
 
To typowa powieść kryminalna idealna dla młodych czytelników. Ambroży Nosek jest emerytowanym detektywem i wraz ze swoim pupilem - Kubą (gadającym psem) mieszka w małym miasteczku, -wydawać by się mogło wyjątkowo spokojnym. Nic bardziej mylnego. Gdy zostaje skradziona stara pozytywka aptekarza - akcja nabiera tempa, a detektyw Ambroży Nosek udowadnia, że mimo swojego wieku nie stracił nic a nic ze swoich umiejętności rozwiązywania zagadek.
W trakcie czytania i odkrywania kolejnych podpowiedzi, możemy wspólnie z dzieckiem snuć domysły, kto jest poszukiwanym przestępcą i co stało się z pozytywką. Kryminał ponad to, że stanowi znakomitą rozrywkę, zarówno dla małych jak i dużych, uczy wielu mądrych prawd, na przykład, że nie należy zbyt pochopnie osądzać. Pomaga rozwijać umiejętność logicznego myślenia, łączenia faktów czy dedukcji.
 
"Ostatnia przygoda detektywa Noska" to powieść z 1968 roku autorstwa Mariana Orłonia, wznowiona przez wydawnictwo Dwie Siostry wydana została w serii Mistrzowie Ilustracji, zbierającej najznakomitsze ilustracje i grafiki książkowe.

3. Różowe środy albo podróż z ciotka Huldą

rozowe srody

Genialna opowieść o miłości, przyjaźni i szacunku do drugiego człowieka, z której niejeden z nas- dorosłych mógłby się wiele nauczyć. Sara jest dziewczynką, dorastającą w domu bardzo zapracowanych rodziców. Oprócz nich ma jeszcze ciotkę Huldę, która jest trochę upośledzona. Kocha swoją ciotkę i nawet gdyby miała jeszcze inne ciotki to i tak Huldę kochałaby najbardziej. Rodzice Sary nie do końca akceptują silną relację Sary i jej ciotki. Sara zaś nie wyobraża sobie zrezygnowania z odwiedzin u ciotki Huldy, których chce jej pozbawić matka. i tu zaczyna się cała przygoda...

Książka przedstawia obraz osób z różnego rodzaju upośledzeniami, których powinniśmy traktować z należytym szacunkiem i respektować ich prawa. Opowieść przypomina nam o empatii czy akceptacji inności, którą mamy jako dzieci, a którą dorastając gdzieś po drodze zatracamy i prawdę mówiąc dobrze by było sobie o niej przypomnieć.. Sporo moglibyśmy się również nauczyć od samych bohaterów (osób upośledzonych) są oni wyjątkowo przyjaźni, czuli, szanują wzajemnie swoje dziwactwa i myślą o sobie nawzajem ale przede wszystkim są mimo przeciwności losu radośni! Potrafią się cieszyć z drobnych spraw jak dzieci - to też jest cenna lekcja dla nas - dorosłych. Książka pozostawia sporą przestrzeń do rozmowy z dzieckiem, nie tylko na temat stosunku do odmienności, ale również o walce o siebie i swoje marzenia. Zdecydowanie polecam tę pozycję zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.

4. DOMEK

domek, ksiazki edukacyjne dla dzieci

To książka powiedziałabym bez ograniczeń wiekowych, oczywiście większy sens ma czytanie jej  z dziećmi ciut starszymi (chociaż mój 4 latek również bardzo lubi tę książkę). Książka to ciekawie zilustrowany zbiór najbardziej oryginalnych domów mieszkalnych na świecie np. dom bąblowiec, czy dom z piasku (i wiele wiele innych). Oprócz ilustracji domów, dowiemy się z niej kto zaprojektował dany dom, czasami również dlaczego go zbudował, gdzie taki dom się znajduje czy kto w nim mieszka. Jeśli podróżujecie trochę z dziećmi, warto w czasie podróży zrobić przystanek na zobaczenie tych domków. 

Książka to świetna okazja by zarazić dzieci pasją do sztuki, pokazać inność (w pozytywnym kontekście) i kreatywność. To, że książka jest zbiorem ciekawych budowli z całego świata to też dobry sposób do zapoznania dziecka z innymi kulturami i miejscami, być może któreś z nich zaciekawi go bardziej i będzie świetną motywacją do wspólnych podróży?

5. Prezent dla Cebulki

Prezent dla Cebulki, ksiazki dla dzieci

To opowieść o chłopcu wychowywanym przez samotną matkę. O tęsknocie za ojcem, o ciężkiej sytuacji finansowej i o bardzo prostych marzeniach, czasem niestety nie możliwych do zrealizowania. Tytułowy Cebulka marzy bowiem o tym by na święta dostać rower i tatę. Rower niestety przerasta możliwości finansowe mamy Cebulki, natomiast tata Cebulki nawet nie wie, że ma syna, a mama wcale się nie wyrywa, żeby go odnaleźć. To również opowieść o tym, że czasami bliżsi są nam ludzie, z którymi nie wiążą nas więzy krwi oraz o tym, że będąc dzieckiem innym niż wszystkie trudno się odnaleźć w szkolnej rzeczywistości. To piękna opowieść ze Świętami w tle, wzruszająca jak mało która, z naprawdę szerokim wachlarzem emocji ( smutek, odwaga, wstyd, złość, żal, tęsknota, przyjaźń) pozostawiająca sporo przestrzeni na rozmowę z dziećmi. 

6. Wakacje z Lassem i Mają

ksiazki dla dzieci

Ta pozycja przypadła mi do gustu z uwagi na to, że pozostawia spory obszar do zabawy z dzieckiem. W książce pojawiają się zagadki, które są adresowane do postaci z książki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwiązywać je wspólnie z bohaterami. W książce znajdują się quizy, sudoku, szyfry, gra planszowa oraz zagadki- każdy mały detektyw znajdzie tu coś dla siebie!

Jeśli zainteresował Cię ten wpis to o książkach dla dzieci (tym razem ciutkę młodszych) możesz poczytać jeszcze TUTAJ.

 ksiazki dla dzieci

Komentarze do wpisu (2)

9 października 2018

Dobre inspiracje, zawsze u Was znajduje ciekawe pomysły, a co dla młodszych dzieci?

9 października 2018

Po lekturę dla młodszych dzieci zapraszamy tutaj: http://www.bohemianyoungster.pl/ksiazkidladziecimlodszych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl