Blog chmura tagów
Slow fashion vs sieciówki 0
Slow fashion vs sieciówki

Co to jest slow fashion?

Dużo się mówi w ostatnich latach o jakości. Jakości życia. Jakości żywności. Jakości czasu. Jakości przedmiotów w tym również ubrań. To co cenne i dobre jakościowo wymaga czasu, zaangażowania, dobrych jakościowo surowców. To co cenne po prostu nie może być tanie. A właśnie ta skłonność do kupowania taniej, szybciej, więcej nas gubi.

Slow to docenienie momentu, chwili, miejsca, przedmiotu oraz ubrania. Ubrania tworzonego z pasją. Ubrania tworzonego przez ludzi. Ubrania tworzonego lokalnie.

Bycie slow odrzuca to co jednorazowe, to co chwilowe, to co tworzone kosztem poczucia godności człowieka. Bycie slow pociąga za sobą odpowiedzialność i bycie uważnym i świadomym konsumentem.

My - Bohemian Youngster - dwie siostry cioteczne z Warszawy, jako projektantki mody dziecięcej doceniamy jakość surowców. Każdą kolekcję staramy się tworzyć tak by była uniwersalna również w przyszłym sezonie. Tworzymy w zgodzie z duchem boho, co dla nas oznacza jakość, naturalność i wygodę na pierwszym miejscu.

My - jako matki wspólnie czwórki już dzieci, wybieramy dla siebie produkty, które spełniają nasze potrzeby estetyczne. Dodatki i dopełnienia stylizacji poszukujemy w sieciówkach, najczęściej w kategorii basic. Owszem nasze dzieci noszą ubrania, które szyjemy. Nasze dzieci noszą też ubrania z second handu. Nasze dzieci noszą ubrania jedno po drugim. I na koniec nasze dzieci noszą ubrania po kilka sezonów, gdzie spódnica maxi nie tracąc swojego stylu staje się spódnicą midi. Wolimy czasem zapłacić więcej za jakiś produkt i oszczędzić w innych obszarach. Niż kupować na potęgę w sieciówkach, w których jakość w ciągu ostatnich kilku lat znacząco spadła.

Slow fashion - od czego zacząć?

Slow fashion, podobnie jak inne obszary życia w duchu slow to przede wszystkim ogromna świadomość siebie i swoich potrzeb.

  • świadomość siebie - podstawa slow fashion

Świadomość siebie, uważność na swoje potrzeby jest podstawą do tego by nie dać się złapać w pułapkę marketingowców. Bo nowa kolekcja, bo sezonowość, bo coś już jest niemodne. STOP. Nie potrzebujesz kolejnej pary białych trampek. Zastanów się co Tobą motywuje? Faktyczna potrzeba? Czy potrzeba endorfin? Niestety zakupy wpływają na te same ośrodki w mózgu co narkotyki. Wywołują chwilowe poczucie szczęścia. Co pojawia się w efekcie? Przytłoczenie nadmiarem. Wyrzuty sumienia. Źle zagospodarowany budżet domowy.

  • mniej znaczy więcej - druga zasada slow fashion

Prawda jest taka, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Czasach nadmiaru. Czujemy się niejednokrotnie przytłoczeni dosłownie wszystkim począwszy od bodźców, które do nas docierają już praktycznie zewsząd po nadmiar przedmiotów. W czasach ludzkości nigdy nie produkowaliśmy tyle śmieci. Nigdy też czas życia produktu nie był tak krótki. Czas więc rozpocząć zmianę również w obszarze mody. Zamiast kupować co sezon nowe produkty, często pod wpływem impulsu należy stworzyć w domu kapsułową garderobę ubrać w wysokiej jakości. Gwarantuję Ci, że finansowo wyjdziesz na tym o wiele lepiej. Dodatkowym walorem będzie uczucie wolności (uwolnisz się w końcu od nadmiaru ubrań, których nie nosisz) oraz poczucie sprawczości (bo świadomie będziesz wybierać produkty o znanym pochodzeniu).

slow fashion

  • jakość w trzech wymiarach

Pojęcie slow fashion wiąże się nieodzownie z jakością. I mam tu na myśli jakość w trzech wymiarach. Jakość jako tradycyjna jakość produktu, czyli ile czasu będziesz go nosić, czy się rozciągnie w praniu, czy materiał łatwo się przeciera itp. Drugim wymiarem jakości jest jakość produkcji. Produkty tworzone ręcznie lub przez małe instytucje, które tworzą zazwyczaj określoną ilość produktów, przywiązują o wiele więcej uwagi do samego procesu tworzenia. Tacy producenci utożsamiają się ze swoim produktem. Są gotowi za niego ręczyć. Dodatkowo jakość procesu nie godzi w prawa człowieka i nie wykorzystuje taniej siły roboczej. Trzecim wymiarem jakości jest jakość surowców. W kontekście ubrań wybierając ubrania tworzone w duchu slow fashion masz pewność że tkaniny są naturalne, bez domieszek sztucznych materiałów. Masz gwarancję pochodzenia tych tkanin, są one przyjazne zarówno skórze jak i środowisku. Slow fashion zatem = JAKOŚĆ 3.

  • drugie (a czasem i trzecie lub czwarte) życie ubrań

Ten postulat flow fashion ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku dzieci. Dzieci szybko rosną. Owszem, maja wybitne zdolności niszczycielskie jednak sporo ubrań z powodzeniem można jeszcze wykorzystać. Zatem albo sprzedawaj ubrania (ubrania kupione w markach szyjących w duchu slow o wysokiej jakości nie tracą wiele na wartości ani na ich użyteczności -broni ich wysoka jakość wykonania) albo puszczaj je w obieg wśród znajomych. Działając w ten sposób odzyskasz część środków zainwestowanych w garderobę oraz przyczynisz się przynajmniej w w niewielkim stopniu do ograniczenia produkcji śmieci.

  • slow fashion to dbałość o ubrania

Poprzez dbałość o ubrania mam na myśli nie tyle pranie w odpowiednich warunkach co raczej kompleksowe dobre traktowanie ubrania. Dziś to prawdziwa rzadkość. Coraz więcej osób ma lakoniczne podejście do rzeczy. No bo przecież jak się zepsuje to kupi sobie nowe. No i to jest błąd. Praktycznie w każdej dzielnicy można znaleźć krawca, który naprawi ubranie. Koszt takiej naprawy to zazwyczaj drobnica. Zatem traktuj ubrania wg zaleceń producenta a w przypadku kiedy coś zacznie szwankować w pierwszej kolejności staraj się to naprawić zamiast iść na łatwiznę.

Czy sieciówki są naprawdę takie złe?

Każdy ze sklepów ma swoje tajemnice. Nie znam szczegółów produkcji ubrań z sieciówek po za tym co czasem wypływa w sieci. To co robią sieciówki to bardzo intensywnie napędzają sprzedaż sezonową. Szybko. Często. Dużo. W rzeczywistości nasze potrzeby nie są aż takie obfite. Jednak sieciówki mają swoją zaletę. Są tanie (to oczywiście jest koszt ukryty który płacą najprawdopodobniej pracownicy). Jednak sieciówkom opłaca się bardziej w pewnym momentach sprzedaży puszczać towar za półdarmo niż go magazynować. I to jest ten moment kiedy możesz się zaopatrzyć  w uniwersalne rzeczy które będą dopełnieniem do Twojej kapsułowej garderoby takie jak: biała koszula, biały lub czarny t-shirt, bielizna i inne niezbędne rzeczy.

 slow fashion

Na zdjęciu połączenie niezależnej marki modowej dla dzieci Bohemian Youngster (spódnica ORCHID) oraz sieciówki (sweter H&M). W tym akurat przypadku udało się kupić gładki sweter, niestety coraz częściej kupno gładkiego ubrania dla dzieci np. t-shirta lub bluzki stanowi poważny problem.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl