Blog chmura tagów
Najlepsze gry planszowe dla dzieci w wieku 4-7 lat 0
Najlepsze gry planszowe dla dzieci w wieku 4-7 lat

Najlepsze gry planszowe dla dzieci 4-7 lat - przegląd

Miłość do gier (nie tylko planszowych)

Razem z mężem jesteśmy typami graczy – od kart, po konsole aż do planszówek – i to właśnie planszówki kochamy najbardziej (ach te noce zarwane i długie godziny spędzone nad Magią i Mieczem zanim jeszcze dzieci dołączyły do naszego stadka – planszówkomaniacy będą wiedzieli o czym mowa 😊 ). Logicznym zatem dla nas było , że gdy tylko dzieci zaczną być bardziej „kumate” i ogarniające, ich półki zapełnią się grami planszowymi. Ku naszej wielkiej uciesze córka (lat 6), jak to się mówi, miłość do gier wyssała z mlekiem matki – wprost uwielbia grać. Syn ma dopiero 1,5 roku i dla niego planszówki to świetna okazja by coś rozwalić lub ukraść kostkę i uciec z nią do drugiego pokoju.

Na naszym bohemianowym blogu mogliście poczytać już o grach planszowych tutaj. Dziś chcę Wam przedstawić kilka gier firmy Granna, w które gramy razem z córą.

 

Gry planszowe Granna - przegląd pozycji dla dzieci w wieku 4-7

Na rynku jest istne zatrzęsienie gier planszowych– z całą pewnością można stwierdzić, że taki rodzaj rozrywki przeżywa renesans. Znów gra w gry planszowe jest modna – przestała być obciachem i zabawą dla maluchów.

Na gry firmy Granna trafiłam przy okazji robienia listy prezentów dla mojej wówczas 3 letniej córci. Oferta firmy Granna jest naprawdę obszerna i dostępna dla dzieci w różnym wieku.

My oczywiście zawsze zwracamy uwagę na przedziały wiekowe podane przez producenta ponieważ gra powinna być przyjemnością, a nie zniechęcającą gmatwaniną niezrozumiałych zasad przerastających małego gracza.

Dlaczego Granna? Po pierwsze jakość wykonania – porządnie wykonane elementy gry oraz pudełka (OK czasem trochę za duże, to prawda), piękna szata graficzna i przeważnie proste zasady.

Po krótce opisze Wam gry Granna, które znalazły się w naszej kolekcji (uprzedzam, to nie słodka recenzja mówiąca, że wszystko jest tak wspaniałe, że klękajcie narody. Opisuję nasze doznania i szczerze oceniamy grywalność poszczególnych pozycji):

  • Rrekin
  • Cud Miód
  • Figur Figle
  • Super Farmer
  • Ale cyrk!
  • Potwory do szafy

Potwory do szafy - gra planszowa dla dzieci

potwory do szafy  

Wiek: 3-8 lat

Ilość graczy: 1-6 osób

Czas rozgrywki: 15-30 min

Nasza ocena: 4/5

Niewielkie pudełko, które po otwarciu zamienia się w szafę na potwory, kryje w swoim wnętrzu 20 kart potworów, 10 żetonów zabawek, 2 żetony łowców doskonałych oraz Zębogona.

Każda z kart ma dwie strony – na jednej znajduje się wizerunek potwora, na drugiej zaś dziecka, które próbuje zasnąć. Przy każdym potworze znajduje się symbol zabawki, której dany stwór najbardziej się boi (miś, piłka, samolot, lalka itp.). Żetony łowców doskonałych to skarpeta i potworek pod kocem.

Gra polega na tym, aby przepędzić do szafy wszystkie potwory za pomocą zabawek, których się boją.

 

Rozgrywka: Na środku kładziemy szafę (dolna cześć pudełka), na stosie obok karty potworów wizerunkiem dziecka do góry, a w koło układamy zakryte żetony zabawek.

Producent przygotował kilka wariantów gry (to oczywiście kolejny plus gry) różniących się stopniem trudności.

W najprostszej wersji po odwróceniu karty potwora, po kolei odwraca się żetony w poszukiwaniu zabawki, która przegoni go do szafy. Trudniejsza wersja to Pogromca Potworów – wygrywa ten kto przepędzi więcej potworów.

Córcia dostała tę grę na 3 urodziny i od początku zasady były dla niej zrozumiałe i nie stwarzały żadnych problemów.

Potwory nie są straszne – raczej zabawne, a żetony i karty są bardzo dobrej jakości dzięki czemu nawet rączki ruchliwego 3 latka nie są w stanie łatwo ich zniszczyć.

 gry planszowe dla dzieci potwory do szafy

 Zalety:

  • Grafika
  • Małe opakowanie
  • Proste zasady
  • Jakość wykonania
  • Cena – ok.30zł
  • Kilka wariantów gry

Wady:

  • Jeden z potworów tak nie przypadł do gustu mojej córce, że nie zacznie w nią grać, dopóki nie schowam delikwenta, którego się boi 😊 – stąd 4/5 w naszej ocenie

Figur Figle - gra planszowa z wieloma wariantami

figur figle - gry planszowe dla dzieci

Wiek: 4 - 6+

Ilość graczy: 2-6 osób

Czas rozgrywki: 20 min

Nasza ocena: 5/5

Małe pudełko (od razu plusik na wstępie 😊) a w środku : 54 karty z obrazkami, 15 kart wyboru oraz instrukcja. Na kartach znajdują się kolorowe figury geometryczne (koła, kwadraty i trójkąty) poukładane w różne obrazki. Na kartach są też różne tła – pomocne w jednym z wariantów gry.

Gra polega na jak najszybszym oszacowaniu ile na danym obraku znajduje się konkretnych figur, kolorów podanych na karcie wyboru.

Gra Figur Figle ćwiczy refleks, spostrzegawczość, umiejętność szybkiego liczenia, skupienie.

Gra posiada 3 warianty, dzięki czemu zarówno młodsze jak i starsze dzieci będą mogły czerpać maximum przyjemności z gry.

Wariant „Zgadnij, co to!” – wariant dla 4-latków

W tym wariancie bierze udział 9 „żółtych” kart wyboru z kategoriami. Należy je rozłożyć na stole tak by wszyscy gracze dokładnie i wyraźnie widzieli wszystkie symbole na nich umieszczone.

Po umieszczeniu na stole jednej karty z talii, trzeba jak najszybciej złapać jedną z 9 kart, na której znajduje się symbol zgodny z tym, który znajduje się na wyłożonej karcie.

Rozgrywka kończy się gdy jeden z graczy wygra 5-krotnie. Oczywiście to tylko teoria – gra

można aż się znudzi 😊.

figur figle figur figle wariant dla 4 latków

Wariant „Zagubiona figura” – wariant dla 5-latków

W tym wariancie oprócz talii kart z obrazkami, używamy 9 kart wyboru z pojedynczymi figurami geometrycznymi.

Rozgrywka polega na jak najszybszym złapaniu karty z figurą, która NIE WYSTĘPUJE na umieszczonej na środku stołu karcie. Na odwrocie karty w części dolnej znajduje się przekreślona figura, której nie ma na obrazku.

 figur figle wariant dla 5 latkow figur figle wariant dla 5 latkow

Kto zwyciężył te partię ? Osoba, która wybrała kartę z białym trójkątem – to właśnie ta figura jest przekreślona w lewym dolnym rogu karty czyli nie ma jej na obrazku.

Wariant „Uważaj!” – wariant dla 6-latków

Ostatni, najbardziej rozbudowany wariant dedykowany najstarszym dzieciom z przedziału 4-6 lat.

Wszystkie karty wyboru (kremowym tłem do góry) należy rozłożyc na stole. Po wylosowaniu karty z obrazkiem, zadaniem każdego gacza jest wybranie jednej z kart wyboru , która da mu najwięcej punktów – będzie przedstawiała kształt którego jest najwiecej na obrazku, albo kolor, albo kształt i kolor jednocześnie.

Na odwrocie karty znajduje się punktcja. Wystarczy zliczy punkty i porówna wyniki.

 figur figle wariant dla 6 latkow figur figle figur figle

Kto wygrał?

Sposób liczenia:

Gracz 1 wybrał niebieski kwadrat – 3 pkt za kwadrat + 4 pkt za kolor niebieski = 7 pkt

Gracz 2 wybrał plamki różową i żółtą – 1 pkt za kolor różowy + 0 pkt za kolor żółty = 1 pkt

Gracz 3 wybrał kwadrat i koło – 3 pkt za kwadrat + 2 pkt za koło = 5 pkt

Gracz 4 wybrał żółte koło – 2 pkt za koło + 0 pkt za kolor żółty = 2 pkt

Wygrał gracz 1.

Gorąco polecamy tę grę – u nas sprawdza się świetnie.

Zalety:

Grafika

Proste zasady

Małe opakowanie

Jakość wykonania

Cena – ok.30zł

Wady:

Wg nas brak

Ale Cyrk- gra planszowa dla dzieci 6+

 

Ale Cyrk Granna

Wiek: 6+

Ilość graczy: 2-4 osób

Czas rozgrywki: 20 min

Nasza ocena: 5/5 ( a nawet 6/5 😊)

 

Spore, grube, porządne pudło, z wyjątkowo przyjemną dla oka grafiką zachęca do zajrzenia do środka. A co tam znajdziemy? 9 drewnianych klocków z wizerunkami akrobatów cyrkowych, 3 areny cyrkowe, instrukcję oraz 53 karty z układami akrobatycznymi.

3 kolorowe areny należy ułożyć na środku stołu. Każdy z graczy otrzymuje 4 karty z układami, reszta kart pozostaje na stosiku w dobrze dostępnym dla wszystkich miejscu.

Pierwszy z graczy bierze którykolwiek z drewnianych klocków i ustawia go na jednej z aren. Celem jest ułożenie konfiguracji postaci zgodnej z tym co znajduje się na karcie z układem. (Np. na żółtej arenie na słoniu ma stać klaun lub lew ma znajdować się pomiędzy 3 a 5 klockiem). Wieże z klocków można przekładać jedynie trzymając za klocek znajdujący się na samym dole. Klocki nie są takiej samej wielkości co utrudnia zadanie.

Gdy któremuś z graczy uda się ułożyć sekwencję pokazaną na karcie krzyczy : Ale cyrk! I odkłada kartę jako swój punkt pobierając na jej miejsce nową ze stosu kart.

Oczywiście gdy wieża w czasie próby przeniesienia jej lub rozdzielenia/połączenia upadnie, gracz traci kolejkę, klocki wracają na stół, a gracz dodatkowo traci jeden punkt (musi oddać jedną z kart).

Wg instrukcji wygrywa gracz , który jako pierwszy uzbiera 7 punktów (kart) – my natomiast gramy dopóki nie skończą się nam karty z układami akrobatycznymi 😊.

Ale Cyrk Granna

Zalety:

Grafika

Proste zasady

Jakość wykonania – drewniane (nie plastikowe) klocki

Cena – ok.50zł

Wady:

Wg nas brak – no może rozmiar opakowania, mogłoby być mniejsze

Gra planszowa Rekin

 gra planszowa rekin  

Wiek: 5+

Ilość graczy: 2-4 osób

Czas rozgrywki: 20 min

Nasza ocena: 5/5 ( a nawet 6/5 😊)

I znowu – pierwsze co się rzuca w oczy to naprawdę fajna szata graficzna i porządne pudełko, które przetrwa wielokrotne otwieranie zniecierpliwionych rączek.

Zawartość pudełka to: 2 kości, plansza do gry, 16 kartoników z małymi rybkami w 4 kolorach, 6 kartoników z drapieżnikami, 4 żetony z kolorami rybek, instrukcja.

Gra jest naprawdę bardzo prosta i przyjemna – w skrócie – należy przeprowadzić swoją rybkę/rybki na rafę unikając spotkania z drapieżnikiem.

Wszystkie kartoniki z rybkami należy ustawić po lewej stronie planszy w dwóch pierwszych rzędach. Każdy z graczy układa swoje. Jeżeli grają np. tylko 2 osoby pozostałe rybki układa się wspólnie.

W rozgrywce biorą udział tylko 3 z pośród 6 drapieżników – należy je wybrać i ułożyć po prawej stronie planszy – za łańcuchem z miną.

Każda kolejka polega na rzucie dwiema kośćmi i wykonaniu ruchu. Na kościach znajdują się kolorowe wizerunki rybek oraz czarne wizerunki drapieżników.

 

Przykładowa kolejka: gracz żółty rzuca kośćmi i wypada czarny drapieżnik i niebieska rybka. Najpierw należy wykonać ruch za drapieżnika, który może poruszać się do przodu a także w górę i w dół (nie może się cofać). Następnie ruch za rybkę – wypadła niebieska rybka zatem ruch niebieskiej rybki może odbyć się jedynie do przodu – gdyby wypadła żółta, gracz mógłby ruszyć się do przodu lub w górę/dół. Jeżeli drapieżnik znajdzie się na polu zajmowanym rzez rybkę – pożera ją.

Jest możliwość wariantowania gry można zwiększyć ilość drapieżników lub zmniejszyć ilość rybek.

Grę mogę polecić z czystym sumieniem – naprawdę uwielbiamy w nią grać.

Zalety:

  • Grafika
  • Proste zasady
  • Jakość wykonania
  • Cena – ok.40zł

Wady:

  • Wg nas brak - no może rozmiar opakowania, mogłoby być mniejsze
gra planszowa rekin

Gra planszowa Cud Miód

cud miód

Wiek: 6+

Ilość graczy: 2-4 osób

Czas rozgrywki: 30 min

Nasza ocena: 3/5

Zawartość średniej wielkości ) pudełka: 42 kafelki kwiatów, 12 pionków pszczół, 7 kafelków uli, 1 pszczelarz, 1 niedźwiedź, 1 kalendarz kwitnienia, plaster miodu, 4 żetony miodów, instrukcja

Gra ma dwa warianty: rywalizacyjny i kooperacyjny.

 

Wariant rywalizacyjny:

Celem jest rozstawienie pszczół w taki sposób aby zebrać jak najwięcej kafelków kwiatów. Odkrywa się kafelki kwiatów i decyduje gdzie postawi swoje pszczoły, a później zbierają odpowiednie kafelki z kwiatami.

Jak sama nazwa wariantu wskazuje gracze rywalizują ze sobą o to kto uzbiera najwięcej punktów.

 gra planszowa cud miód
 gra planszowa cud miód  

Wariant kooperacyjny:

Współpraca- korzystając wspólnie z 4 pszczół wszyscy gracze próbują zdobyć jak najszybciej 12 kafelków kwiatów i zapełnić nimi plaster miodu. Jednocześnie za pomocą wspomnianych pszczół musza odgonić niedźwiedzia, który czai się na miodek.

Muszę szczerze przyznać, że ta pozycja nie spotkała się z ogromnym entuzjazmem zarówno naszym jak i córki. Zasady nie są jednoznaczne i musieliśmy trochę pogłówkować co i jak robić. My wolimy prostsze zasady z mniejszą ilością elementów, ale oczywiście kto co lubi. Ze względu na jakość, grafikę i cenę spokojnie mogę ją polecić -jeżeli chodzi o grywalność -hmmmm… tu już słabiej ale mocne 3/5 jest 😊.

Zalety:

  • Grafika
  • Jakość wykonania
  • Cena – ok. 40zł
  • Rozmiar pudełka

Wady:

  • Trochę nie jednoznaczne zasady gry

 Super Farmer

Super Farmer gra planszowa

Wiek: 7+

Ilość graczy: 2-4 osób

Czas rozgrywki: 30 min

Nasza ocena: 3/5

Co znajdziemy w pudełku:

4 plansze

2 kostki

120 kartoników z wizerunkami zwierząt (60 królików, 24 owce, 20 świń, 12 krów, 4 konie)

4 figurki małych psów

2 figurki dużych psów

instrukcję

 

 

Zacznę od ciekawostki – gra Super Farmer (ówcześnie „Hodowla zwierzątek”) powstała już w 1943r w Warszawie. Autorem był wybitny polski matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – Karol Borsuk. Po utracie pracy w trakcie II Wojny Światowej Profesor musiał zadbać o utrzymanie rodziny i wpadł na pomysł jak wspomóc domowy budżet-wymyślił grę. Pierwsze egzemplarze wykonywane były przez Państwa Borsuków w domu. Gra zyskała ogromną popularność nie tylko wśród dzieci ale także wśród dorosłych.

 

Cel gry – zostanie super farmerem. Zwycięża ten kto jako pierwszy wyhoduje stado zwierząt składające się co najmniej z konia, krowy, świni, owcy i królika.

Gra polega na rozbudowywaniu stada. Rzucając kostką i wymieniając posiadane już zwierzaczki na inne dążymy do zapełnienia wszystkich pól i stworzenie super stada. Żeby nie było tak łatwo w grze znajdują się też drapieżniki – lis i wilk, które w szybki sposób mogą zdziesiątkować nam stado i przerwać dobrą passę.

Gra posiada również wariant – wariant dynamiczny – dzięki niewielkim modyfikacjom pierwotnych zasad można cieszyć się bardziej dynamiczną wersją zabawy.

super farmer gra planszowa

Dla nas, choć gra fajna to jednak nie przypadła w 100% do gustu. Nie rezygnujemy z niej całkowicie jednak mamy wiele innych, w które chętniej gramy. Niemniej polecam ją ze względu na jakość, cenę i ogólnie pomysł. Plus gra ma swoja historię – nie jest wymyślona na prędce ale ma za sobą blisko 80 lat – a ja jako fanka rzeczy z duszą i historią nie mogłam przejść obok niej obojętnie 😊.

Zalety:

  • Grafika
  • Jakość wykonania
  • Cena – ok. 40zł
  • Gra z historią

Wady:

  • Trochę nie jednoznaczne zasady gry

Pudełko mogłoby być ciut mniejsze

Mam nadzieje, że spodobały Wam się nasze króciutkie recenzje tych 6 gier i że namówiłam Was, nie tyle do zakupu gier firmy Granna ,ale ogólnie do spędzenia fajnego wspólnego czasu z dzieciakami. Spośród ocenianych gier, dla nas top to Rekin i Ale cyrk!. I jesteśmy w tym temacie, wszyscy troje, bardzo zgodni - co rzadko się zdarza 😊 , bo zwykle każdy ma jakieś „ale”. Wkrótce pokażemy Wam inne nasze gry – różnych firm i powiemy Wam, które z nich w naszym domu są hitem a , które kitem 😊

Pozdrawiam,

Aga B.

 

 

Przeczytaj też:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl