Blog chmura tagów
Książki dla dzieci - książka roku 2019 -nominacje i nagrody Polskiej Sekcji IBBY 0
Książka roku 2019 -nominacje i nagrody Polskiej Sekcji IBBY

Książki dla dzieci - książka roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY

IBBY to międzynarodowa organizacja non-profit, której głównym celem jest promocja literatury dla dzieci i młodzieży. Pierwsza sekcja IBBY powstała w Zurychu w 1953 roku (!) a nasza polska działa od 73 roku. Obecnie na świecie istnieje 70 sekcji w różnych krajach. Konkurs Książka Roku przeprowadzany jest co rocznie a jego głównym założeniem jest nagradzanie rodzimych twórców (żyjących) wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. W konkursie nie biora udziału lektury oraz książki dla dzieci z kategorii popularno-naukowej. Polska sekcja IBBY nagradza tylko książki opublikowane w Polsce!

Książkę roku 2019 w kategorii nagrody graficzne wybierało juty w składzie: Joanna Olech, Grażka Lange oraz Tomasz Broda, za nagrody literackie odpowiadało jury w składzie: Maciej Skowera, Justyna Deszcz-Tryhubczak i Joanna Żygowska.

Książka roku 2019 - nagrody i wyróżnienia literackie

książka roku 2019

 

Książką roku 2019 dla dzieci jest pozycja Małe Licho i anioł z kamienia autorstwa Marty Kisiel, ilustracje Paulina Wyrt (wydawnictwo Wilga). Książka Małe Licho dedykowana jest dzieciom od lat 8.

 książka roku 2019

 

W kategorii nagroda literacka za książkę dla młodzieży otrzymała książka autorstwa Agnieszki Wolny - Hamałko pt Lato Adeli. Lato Adeli to pozycja dla dzieci w wieku 14 lat i więcej, wydawnictwo Hokus - Pokus.

 wyróżnienie książka roku 2019

 

W konkursie Książka Roku 2019 zostały przyznane również wyróżnienia. Takie wyróżnienie otrzymała m.in. pozycja Awaria Elektrowni autorstwa Tiny Oziewicz (wydawnictwo Dwie Siostry). Książka Awaria Elektrowni dedykowana jest dzieciom od lat 5.

 smutek mamuta

 

Kolejne wyróżnienie w konkursie książka roku 2019 otrzymała pozycja pt. Smutek Mamuta. Prawie wszystkie mity świata. Rozmowy z Jędrkiem. Książka Ewy Jałochowskiej przeznaczona dla dzieci w wieku 8+. Wydawnictwo Nisza.
 literackie wyróżnienie książka roku 2019 Lilana Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby otrzymuje kolejne wyróżnienie w kategorii nagroda literacka w konkursie Książka Roku 2019. Lilana jest książką dla dzieci w wieku 14+. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

W książkach dla dzieci, które zostały wyróżnione w kategorii literackiej ilustracje również Was nie zawiodą. Mimo, że nagrody i wyróżnienia graficzne zostały ujęte w osobnej kategorii zobaczcie na co możecie liczyć m.in. w "awarii elektrowni".

awaria elektrowni

awaria elektrowni

Książka Roku 2019 - nagrody i wyróżnienia graficzne

Homo lector. Kalendarz na 13 miesięcy - nagroda graficzna za książkę obrazkową dla dzieci. Wiek 5+. Wydawnictwo Wytwórnia. Ilustratorka Monika Hanulak porusza bardzo ważną kwestię zatopienia się w smartfonach przez dorosłych. Jedyną postacią z książką w ręku jest goryl. Książka stawia ważne pytania i daje do myślenia (mam nadzieję, że również rodzicom). Jako wielka fanka życia off line trzymam kciuki za popularyzację patrzenia na świat bez pośrednictwa smartfona.

 homo lector

 

Nagroda za ilustrację oraz koncepcję graficzną otrzymują Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków. W których to możecie oglądać ilustracje Jacka Ambrożewskiego oraz Zosi Frankowskiej. Tekst autorstwa Andrzeja Fedorowicza. Książka stworzona dla dzieci w wieku lat 8 i więcej. Wydawnictwo Dwie Siostry.

 nagroda graficzna 2019

 

Przeplatalińscy. Książka dla dzieci w wieku 2+. O tekst oraz ilustracje zadbała Maria Dek. Koncepcja tej książeczki dla dzieci polega na rozciętych na trzy części kartonowych stronach, które możemy dowolnie ze sobą zestawiać. W zależności od naszej fantazji zmienia się albo góra, albo tułów lub tez nogi. Książka z zasobów Wydawnictwa Dwie Siostry.

 przeplatanscy książka dla dzieci

 

 Wyróżnienie graficzne trafia również do książki dla dzieci pt. Balonowa 5. Autorką ilustracji jest Gosia Herba. Wydawnictwo Egmont. Książka dla dzieci w wieku 5+ opowiada u mieszkańcach kamienicy przy Balonowej 5. Co mieszkanie to inne zwierzątko. Dzieciaki uwielbiają takie ilustracje na których dużo się dzieje a wy możecie się przy okazji pobawić w widzę widzę...

 balonowa 5 książka roku wyróżnienie

 

Ilustracje: Małgorzata Dmitruk, opracowanie graficzne: Maciej Trzebiecki. Wydawnictwo Agora. Książka dla dzieci 6+ pt. Wojtek. Bardzo specyficzna ilustracja, trochę jak u Van Gogha. O czym jest Wojtek? Wojtek to nasz polski bociek i jego historia lotu na zimę do krajów afrykańskich. Książka opowiada o tym czego my na co dzień nie widzimy. Z jak wieloma przeszkodami muszą sobie radzić bociany. To nie byle lot. Na bociany czeka po drodze wiele niebezpieczeństw. A sam lot jest niczym przejście kolejnego poziomu w grze komputerowej w której pojawia się coraz to nowe wyzwanie. Ważna tematyka i misterna ilustracja.

 wyróżnienie graficzne książka roku 2019

 

I na sam koniec, ale nie mniej ważna pozycja, coś dla starszych dzieci. Wyróżnienie graficzne za książkę Widziałem Pięknego Dzięcioła otrzymują Ala Bankroft -ilustracje oraz Ewa Stiasny -projekt graficzny. Książka dla dzieci 8+ to zapiski wakacyjne chłopca z roku 1939. Tematyka trudna bo wojenna ale ważna. Lato 39 po którym już nic nie było takie samo. Wydawnictwo Dwie Siostry.
 widziałem pięknego dzięcioła

Książki dla dzieci to mój konik. Kocham je czytać. Kocham je oglądać. Nie wszystkie nagrodzone i przedstawione powyżej książki znam, ale na pewno po nie sięgnę prędzej czy później. Znając życie to prędzej :) Jako że zbliżają się święta i jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent dla dziecka pod choinkę to wybór dobrej, wartościowej lektury zawsze jest odpowiednim. Nawet jeśli na dany moment dziecko nie rozumie pewnych spraw to w końcu do nich dojrzeje a książka wówczas będzie już na nie czekała na półce. Nie jestem zaskoczona nominacjami, wyróżnieniami oraz nagrodami wydawnictw takich jak Wydawnictwo Dwie Siostry czy Wydawnictwo Wytwórnia. Znam te wydawnictwa bardzo dobrze. Cieszę się również, że duże wydawnictwa takie jak: Nasza Księgarnia czy Wilga zwracają coraz częściej uwagę na wysoką jakość swoich książek i poruszają ważne tematy. Natomiast pojawiło się wśród nagrodzonych książek kilka pozycji z wydawnictw dla mnie nowych. Na pewno przyjrzę im się bliżej, bo IBBY to renoma, która nie trafia na chybił trafił. A dobór zarówno tematyki jak i szeroki przekrój wydawnictw dla dzieci, które się pojawiły wśród nagrodzonych i wyróżnionych potwierdza że poddano ocenie wiele książek.

Przeczytaj też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl