Blog chmura tagów
Książki dla dzieci - nowości wydawnicze jesień 2019 0
Książki dla dzieci - nowości wydawnicze jesień 2019

Przygody, odrobina fantazji, życie własne pary zupełnie różnych od siebie choć takich samych kaloszy czy trudna tematyka wiązania się ponownie z kimś jednego z rodziców. Oto co przygotowały tej jesieni dla Was wydawnictwa dziecięce.

Nowości wydawnicze dla dzieci:

Zaczarowane baletki autorstwa Noel Streatfield (wydawnictwo Dwie Siostry). Już sam początek tej pięknej opowieści mnie ujął. Jest magicznie. Londyn lata 30. Dziadek podróżnik (uwielbiam takie nieoczywiste postaci), który zbiera nałogowo skamieliny z całego świata. Z ostatnich 3 wyjazdów dziadek oprócz skamielin przywiózł do domu niemowlęta. Z każdej wyprawy po jednym. I tu zaczyna się opowieść o trzech adoptowanych siostrach Fosyl -każdej z innego zakątka świata. Zaczarowane baletki to opowieść o "siostrzanej" miłości, o dzieciństwie i jego urokach oraz trudnościach. W zaczarowanych baletkach urzeka mnie świat przedstawiony przez autorkę. Bohaterki muszą się zmierzyć z problemami finansowymi, ale mają to szczęście, że otacza je gro życzliwych osób, które chętnie im pomogą. Atmosfera tej magicznej opowieści dla dzieci urzeka ciepłem międzyludzkich relacji. Aż chciało by się tam być..

zaczarowane baletki recenzja

Żona dla taty! (wydawnictwo Widnokrąg) to opowieść w której narratorem jest 12 letnia dziewczynka - Kaisa. Kaisa wychowuje się tylko z tatą (jej mama umarła jak Kaisa była jeszcze malutka). Pewnego dnia tata Kaisy przychodzi do córki z pytaniem czy miałaby coś przeciwko temu gdyby się ponownie ożenił. Kaisa nie ma nic przeciwko więc wspólnie rozpoczynają poszukiwania odpowiedniej kandydatki na żonę dla taty. W procesie randkowania przyjaciółka Kaisy, Merit wydaje się być ekspertką więc co i raz podrzuca jakieś złote rady. Na szczęście Kaisa i jej tata mają swój zdrowy rozsądek więc sugestie Merit filtrują i korzystają tylko z tych zdających się być sensownymi. Cała książka to zabawna opowieść o tym jak dzieci postrzegają proces zalotów i zakładania związków. Wspólnie z Kaisą poznajemy różne źródła nowych znajomości włączając w to nowe media. Towarzyszymy Kaisie i tacie podczas sukcesów i porażek. Żona dla taty to historia ciepłej i opartej na zaufani relacji taty i córki oraz o wzajemnym wspieraniu się. Żona dla taty to książka poruszająca ważne tematy ale w sposób dostosowany do wieku z nutką humoru sytuacyjnego. Zabawna. Ciepła. Pouczająca.

żona dla taty recenzja

Prawy i Lewy Anny Paszkiewicz (wydawnictwo Widnokrąg) to historia dwóch butów dziecięcych, należących do Madzi. Niby takie same, niby z jednej pary... ale jednak kompletnie różne. Historia ilustrowana prostymi, przyjaznymi dla oka dziecka ilustracjami Kasi Walentynowicz odkrywa przed nami życie domowe przedmiotów codziennego użytku a konkretniej butów. But Prawy to ten bardziej stateczny, lubi czystość i porządek, chciałby być choć przez chwilę odświętnym pantoflem. But Lewy cieszy się z przygód w błocie ze swoją właścicielką Madzią. Docenia to co ma i ma świadomość tego jak szybko dzieci wyrastają z bucików. W miarę jak dyskusja przybiera na dynamice o tym czy to lepiej siedzieć w domu i się nie ubrudzić czy jednak codziennie obcować z przyrodą i odkrywać świat, do rozmowy włącza się odświętny pantofel i poznajemy jego perspektywę na całą sprawę.. Książka dedykowana dla dzieci od lat 4. Jednak z racji tego że kwestia różnorodności zarówno w wyglądzie jak i światopoglądzie dotyczy absolutnie wszystkich, można po nią sięgać całą rodziną bez względu na wiek. Każdy na pewno coś dla siebie z niej wyniesie.

prawy i lewy widnokrag recenzja  prawy i lewy widnokrag

Śmieci najbardziej uciążliwy problem na świecie! Gerda Raidt (wydawnictwo Babaryba). Książka można powiedzieć, że jest w pewnym sensie kontynuacją tematu poruszonego w książeczce dla dzieci Plastik Fantastik. Nie trudno dziś zauważyć, że temat ekologii i świadomego konsumowania zajmuje coraz więcej przestrzeni w życiu społeczeństwa. Dzieciaki ku mej uciesze poruszają też tematykę m.in. śmieci w przedszkolach oraz szkołach. Ale.. No właśnie jest jedno bardzo ważne ALE. Dzieci uczą się przez modelowanie. To my - najbliższe otoczenie tj. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wujkowie, sąsiedzi stanowimy wzór dla dzieciaków. Czytając "Śmieci.." z dziećmi naprawdę się wzruszyłam. O tyle o ile na co dzień dużo się mówi o segregacji odpadów, recyklingu czy szybko rozwijającemu się nurtowi zero waste o tyle o tonach śmieci wywożonych do ubogich społeczeństw oraz o tym jak one wpływają na lokalnych ludzi już się nie mówi. Książka pt "Śmieci.." porusza wszystkie aspekty związane z tematem. Również te niewygodne jak praca dzieci na wysypiskach odpadów czy składowanie śmieci w ubogich rejonach świata. Z książeczki dowiemy się również w jaki sposób są przetwarzane śmieci, jak dziś rozwiązuje się problem wysypisk i jak składuje się odpady toksyczne. Dowiemy się również w jaki sposób możemy się przyczynić do ograniczenia produkcji śmieci. Dla kogo jest ta książka? Od ilu lat można sięgać po tę książkę dla dzieci? Nie jestem zwolenniczką podziału książek wg wieku dzieci, bo podobnie jak w przypadku dorosłych wiele zależy od samych dzieciaków. Ja "Śmieci.." czytałam z 5 letnim i 9 letnim dzieckiem. Spora ilość szczegółów przyciąga uwagę młodszaków. Ja zawsze w czytanie takich książek wplatam zabawę w wyszukiwanie konkretnych elementów - dziecko może wówczas "odpocząć" od trudniejszych treści. Ilustracje śmieci są bardzo szczegółowe, dzięki czemu każda strona może przynieść ciekawą zabawę dla całej rodziny na przemian z wartościowymi informacjami. Starsze dzieci natomiast naprawdę interesują się sposobem przetwarzania odpadów oraz tym co dzieje się ze śmieciami po tym jak opuszczają nasze domy. Możecie też z nimi porozmawiać o Waszym najbliższym otoczeniu oraz o tym co można by było zmienić. Tego typu pozycje książkowe stanowią świetną bazę do rozmowy. Są otwierające i w trakcie czytania możesz się dowiedzieć naprawdę sporo z życia szkolno- przedszkolnego Twoich dzieciaków. Warto sięgać po taką literaturę.

Śmieci najbardziej uciążliwy problem na świecie

Sto porad dla Kłamczuchów Ewy Susso (wydawnictwo Zakamarki) to lekka opowieść o pierwszych podrygach miłości, relacjach w domu, wzajemnej odpowiedzialności ale przede wszystkim o tym jak łatwo się zapędzić w kozi róg popełniając drobne kłamstewka. Genialne ilustracje Benjamina Chauda nadają książce lekkość i humor. W pewnym sensie treść tej pozycji jest mało wychowawcza tj. chłopiec który się zapętlił w swoich własnych kłamstwach nie ponosi odpowiedzialności za takie zachowanie. Słowem uchodzi mu to na sucho. Drugim motywem budzącym etyczne wątpliwości jest motyw myszoskoczków, które po tym jak okazuje się że ich obecność przerasta oczekiwania zostają oddane z powrotem do sklepu. Z drugiej strony kto powiedział że główny bohater ma być idealny. Skoro każdy z nas popełnia swoje grzeszki to dlaczego bohater książki dla dzieci miałby być inny? Te "wątpliwe" elementy wychowawczo przekułabym na plus dla tej książki. Otwierają całkiem spore pole do rozmowy w domu o tym jak należało by się zachować w danej sytuacji czy coś jest słuszne czy nie i inne etyczne dylematy. Sto porad dla Kłamczuchów to pozycja dla starszych dzieci ok. 8+. W książce urzekł mnie klimat Paryża, spora wolność i nie helikopterowe wychowanie dzieci przez rodziców Rolfa oraz wzajemna odpowiedzialność rodzinna (opienikowanie się babcią chorą na Alzheimera).

sto porad dla klamczuchow  sto porad dla klamczuchow recenzja

sto porad dla klamczuchow recenzja

I na koniec ale nie najmniej ważne postanowiłam opisać kilka pozycji, które nie są nowościami ale są super wartościowe i jeśli jeszcze ich nie znacie to jest właśnie ten moment, żeby po nie sięgnąć.

Książki dla dzieci poruszające WAŻNE tematy

Absolutny numer jeden w tej kategorii to Egaliterra (zdobywca tytułu książka roku 2018) autorstwa Joanny Olech (wydawnictwo Wytwórnia). Egaliterra podejmuje jakże ważny temat praw kobiet, który w ostatnich latach nieco częściej gościł na pierwszych stronach mediów z racji m.in. projektu ustawy aborcyjnej. Nie spodziewałam się że ten temat można przedstawić dosłownie w kilkunastu zdaniach którym towarzyszą bardzo wymowne ilustracje. Szczerze? Bardzo bym chciała, żeby ta książka znalazła się w każdym domu, bez względu na to czy obecne tam dzieci to chłopcy czy dziewczynki. Moim marzeniem jest też żeby ten temat zaczęli poruszać ze swoimi dziećmi nie tylko mamy ale również ojcowie. Zmiana zaczyna się od nas samych i przekazanie córkom informacji nie wystarczy żeby dokonać zmian. One się i tak dowiedzą, że czeka je ciężka walka o swoje prawa. Może zatem warto porozmawiać o tym z chłopcami? Oni również tworzą ten świat, a wartości którymi nasiąkną za młodu mają szanse zaowocować w przyszłości.

Ta książka to świetna pozycja otwierająca. Mimo oprawy graficznej typowej dla książek dla dzieci młodszych tematyka jest raczej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, aczkolwiek nie lubię szufladkowania bo wiele zależy od dojrzałości czytelnika. Fajna pozycja czytelnicza dla dzieci oraz ich rodziców. Książka absolutnie wartościowa i piękna.

W jaki sposób Egaliterra przedstawia temat? Książka traktuje o abstrakcyjnej planecie na której żyją misie (różowe i niebieskie) Wiele razy podkreśla że wszystkie misie są równe. Jednak w opozycji do tego przekazu obraz mówi zupełnie co innego. Różowe misie zarabiają mniej. Różowe misie mają gorsze stanowiska w pracy. Różowe misie zajmują się dziećmi i sprzątają. Różowe misie nie biorą udziału w debatach politycznych. Różowe misie nie zasiadają w rządzie. Fajnie. Kreatywnie. Otwierająco.

prawa kobiet w literaturze dla dzieci 

egalittera

 

Jeśli lubisz książki dla dzieci, przeczytaj również:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl