Blog chmura tagów
Góry Stołowe - pomysł na rodzinny weekend w Polsce 0
Góry Stołowe - pomysł na rodzinny weekend w Polsce

Góry stołowe - miejsce, które musisz zobaczyć

Razem z pandemią, zamknięciem granic, kwarantanną oraz wieloma innymi ograniczeniami przyszedł dla mnie czas odkrywania Polski na nowo. A raczej po raz pierwszy, ponieważ jako dziecko odwiedzałam regularnie tylko 3 miejsca: polskie morze jak byłam bardzo malutka, polskie tatry oraz słowackie tatry jak byłam mała, nieco starsza i jeszcze starsza oraz działkę u dziadków pod Warszawą. Zatem w wieku 37 lat przyszło mi odkrywać mój rodzimy kraj tak naprawdę po raz pierwszy.

W tym roku udało mi się dotrzeć m.in. również w Góry Stołowe, które znajdują się w paśmie górskim Środkowych Sudetów. Pasmo górskie, które znajduje się po polskiej stronie granicy jest w województwie dolnośląskim w powiecie kłodzkim. Zachodnia część Gór Stołowych leży po stronie czeskiej i nosi nazwę Broumovska vrchovina.

Park Narodowy Gór Stołowych

Sam Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony w '93 roku. Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony w trosce o ochronę przyrody nieożywionej jako dziewiętnasty park w Polsce. Powierzchnia parku to 6340 ha na których znajdziemy fantastyczne szlaki skalne i górskie przy wcale nie wysokich amplitudach wzniesień, co jest niewątpliwie walorem dla osób nie przyzwyczajonych do szlaków wysokich. Na terenie Parku znajdują się również liczne uzdrowiska: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój czy Kudowa Zdrój.

Góry Stołowe - co warto zobaczyć?

Szczeliniec Wielki - mówiąc Góry Stołowe chyba większość z nas widzi Szczeliniec Wielki, dlatego opis miejsc koniecznych do odwiedzenia zacznę właśnie od niego. Szczliniec Wielki, należący do Korony Gór Polski, mierzy 919 m.n.p.m. i jest najwyższym szczytem gór stołowych. Na Szczeliniec najlepiej trasę wybrać od strony Karłowa, sa tam spore parkingi, handel pamiątkami oraz co nie co do zjedzenia a także dłuugaśna trasa pełna schodów na końcu której czeka na Was schronisko w którym możecie się uraczyć czekoladą na gorąco czy kawą, zanim rozpoczniecie szlak szczytem.

A szlak szczytem Szczelińca wielkiego to fantastyczny i potężny labirynt skalny, chyba najbardziej imponujący ze wszystkich, które znajdziecie w górach stołowych. Są tu wnęki, szczeliny wąskie i strome idąc którymi czujesz ociekającą wilgoć i chłód bijący od skał. Fantastyczne niepowtarzalne przeżycie!

Błędne Skały - jedno z bardziej obleganych miejsc Gór Stołowych. Do Błędnych Skał prowadzi trasa ok 2h lub można wjechać na parking już przed samym szlakiem. Wjazd na parking jest wahadłowy ale odjazdy oraz przyjazdy w sezonie się odbywają co 15 minut. Błędne Skały to imponujący skalny labirynt, w którym musimy się mierzyć z wąskimi szczelinami czy iść po drewnianych kładkach. Zdecydowanie atrakcja warta odwiedzenia. Minusem w dobie epidemii jest to, że niestety nikt nie szanuje ogólnie narzuconych zasad bezpieczeństwa. O 2m ostępach możecie zapomnieć, raczej liczcie się z cudzym oddechem na plecach i widokiem ludzi idących niczym mrówki jedno za drugim. Całe szczęście, że udało nam się odwiedzić to miejsce jeszcze przez szczytem zachorowań..

Niech Was nie zwiodą te zdjęcia, żeby zrobić zdjęcia gdzie jest pusto na szlaku musiałam wstrzymać kolejkę i poczekać aż Ci przede mną schowają się za rogiem.

błędne skały bledne skaly bledne skaly

Białe Skały oraz Skalne Grzyby -to dłuższy szlak i nieco mniej labiryntowy. Powiedziałabym bardziej spacerowy. Od parkingu do Białych Skał prowadzi trasa ok 20 minutowa, jak miniemy białe skały możemy się udać w stronę Skalnych Grzybów. Spacer całość od momentu wyjścia z parkingu do powrotu na parking to ok 5h. Trasa prowadzi łatwą ścieżką leśną podczas spaceru możesz podziwiać różne formacje skalne.

białe skały skalne grzyby skalne grzyby góry stołowe

Adrspah Skalne Miasto w Czechach - najbezpieczniej odwiedzić w powszedni dzień tygodnia bez względu na to czy mamy szczyt sezony czy jesteśmy już po sezonie. Adrspah to miejsce stale odwiedzane przez turystów zarówno z Czech jak i z Polski. Adrspah to kaniony, wąwozy, kładki, ogromne formacje skalne i piękne punkty widokowe. Trasa dość krótka i bardzo atrakcyjna dla dzieci: schodki, kładki czy wodospady lub piękne szmaragdowe jeziorko. Cała trasa to ok 1h. Wejście do Adrspah jest płatne a wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tu: https://adrspach.cz/

Skalne Miasto w Czechach odwiedziliśmy również zimą, zachęcam do mojego wpisu o Karkonoszach gdzie możecie zobaczyć więcej zdjęć. Wpis o Karkonoszach zimą z dziećmi znajdziecie tu.

 miasto skalne w czechach skalne miasto w czechach

Ostasz (Ostas) czyli labirynt skalny w Czechach - kolejny punkt programu must do. W przeciwieństwie do pozostałych tras uformowanych i wytyczonych ludzką ręką, labirynt skalny w Ostas jawi się jako bardziej naturalny i dziki. Po za ciekawymi traskami pomiędzy skałami Ostas zagwarantuje Wam piękne punkty widokowe i świetną zabawę. Można tu też niejednokrotnie spotkać wspinaczy skalnych. W Ostas znajdują się dwie trasy. Dolny labirynt oraz Górny labirynt. Na obie potrzebujecie około 2h (już licząc czas na zdjęcia). Przy wejściu na obie trasy znajduje się parking, na który przygotujcie sobie ok. 50 Koron.

ostas gorny labirynt ostas

Ostas miasto skalne w czechach ostas skalny labirynt w czechach

Co jeszcze warto odwiedzić przy okazji wyprawy w Góry Stołowe?

Z całą pewnością wskazałabym Kopalnię Złota Złoty Stok. Świetne miejsce, super przewodnicy, można się uśmiać po pachy i dowiedzieć kilku ciekawostek związanych z pracą kopalni w przeszłości. Trudno mi powiedzieć czy trzeba rezerwować bilety, bo ja byłam po sezonie i nie było takiej potrzeby, nie mniej jednak przed wybraniem się do Złotego Stoku warto zajrzeć na stronę www lub zadzwonić i zapytać żeby jechać na darmo. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie kopalni Złoty Stok.

Bez względu na porę roku do zwiedzania kopalni weź ze sobą kurtkę lub bluzę w przeciwnym wypadku zmarzniesz:) Sama kopalnie jest świetnie przystosowana do zwiedzania i dobrze zdigitalizowana, przez co może być atrakcyjna dla młodszych uczestników, chociaż moim zdaniem robotę robią znakomici przewodnicy z którymi na pewno nie będziesz się nudzić! Wg mnie jest to jeden z obowiązkowych punktów programu podczas pobytu w dolnośląskim!

Innym ciekawym miejscem wartym uwagi jest Podziemne Miasto Hitlera w Osówce. Pierwsze prace w podziemnym mieście Hitlera wykonywano w 1943 roku, efektem tych prac jest ogromny labirynt korytarzy podziemnych, hal czy umocnień. Do dziś trudno określić jaki faktycznie był cel budowy Podziemnego Miasta Hitlera. Wg jednych miała to być jego tajna kwatera, inni zaś twierdzą, że celem było stworzenie tajnej fabryki broni. Podziemne Miasto Hitlera oferuje 4 trasy zwiedzającym: trasę edukacyjną, trasę historyczną, trasę ekstremalną oraz trasę Ekspedycja Riese. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie Podziemnego Miasta Hitlera tutaj.

Przeczytaj też:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl