Blog chmura tagów
Komiksy dla dzieci - najlepsze wydawnictwa komiksowe 0
Komiksy dla dzieci - najlepsze wydawnictwa komiksowe

Komiksy dla dzieci - najlepsze wydawnictwa komiksowe

To, że rynek wydawniczy w Polsce pięknie się rozwija i coraz częściej możemy znaleźć książki dla dzieci takie o jakie nam chodzi tj. mądre, pełne emocji, edukacyjne dostosowane do wieku dzieci, ciepłe, o relacjach i uczuciach, z superbohaterami lub bohaterami dnia codziennego nie jest dla nikogo tajemnicą. Ale ku mojej uciesze równie szybko rozwija się rynek komiksów dla dzieci oraz komiksów dla dorosłych! I nie są to komiksy jedynie wypełnione przemocą, akcją i strachem ale również takie które z powodzeniem i zainteresowaniem możemy czytać z najmłodszymi. A oto jakie skarby kryje polska branża wydawnicza komiksów dla dzieci!

Najlepsze polskie wydawnictwa komiksowe dla dzieci

Wydawnictwo Centralka

Centrala powstała w Polsce ponad 13 lat temu. Początkowo był to projekt poświęcony komiksowi z Europy środkowej ale szybko przeistoczył się w wydawnictwo. Po kilku latach Centrala zaczęła wydawać również komiksy dla młodszych czytelników i wtedy pojawiła się nazwa Centralka. Dzisiaj seria dla dzieci nazywa się Miłość (w ofercie znajduje się też seria Życie czyli komiksy i powieści graficzne, oraz Śmierć w ramach której Centrala wydajey artbooki i książki ciężkie do zakwalifikowania pod względem fromalnym)

W 2014 roku Centrala przeprowadziła się do Londynu ale nie przestała wydawać po polsku. Od 2018 roku wydawnictwo współorganizuje też festiwal komiksowy Frame w czeskiej Pradze. Obecnie wydawnictwo wydaje po polsku, angielsku i czesku ale znajdziecie też publiakcje po ukraińsku. Np zeszłoroczny zwycięzca konkursu w Bolonii, książka czeskich autorów Panacek, svestka, polena a zase panacek, będzie wydany przez Centralę w tym roku w tych czterech językach. Jak mówią o sobie właściciele: "wydawnictwo to dla nas walka postu z karnawałem. Od dawna nie dokładamy do wydawnictwa i od dwóch lat intensywnie pracujemy, żeby w ciągu kolejnych dwóch zacząć się z niego utrzymywać i je rozwijać. W Polsce naszym bestselerem jest Hilda ale również inne komiksy z Miłości dobrze sobie radzą. Ostatnio wydana Zosia. Pierwsze loty to historia ze świetnym potencjałem edukacyjnym i emocjonalnym, nie tylko dla dziewczynek"

Specjalnością wydawnictwa są komiksy dla dzieci a samo wydawnictwo w logo ma dopisek "komiksy dla dzieci mądrych rodziców". W ofercie znajdziemy komiksy zarówno dla młodszych dzieci jak i tych nieco starszych a także ilustrowane książki, które mówią do czytelnika głównie obrazem (np. Pustka).

Najbardziej znanym tytułem przynajmniej dla tych którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z komiksem jest seria przygód niebieskowłosej Hildy Luk'a Pearsona, na podstawie której Netflix stworzył serial animowany, który podbił serca publiczności na całym świecie. Obecnie wydawnictwo Centralka w swojej ofercie ma 6 tomów przygód Hildy.

hilda komiks hilda komiks  

Wydawnictwo Kultura Gniewu

Kultura Gniewu ma bogatą ofertę komiksów z całego świata zarówno dla dorosłych czytelników jak i dla dzieci. W tym roku wydawnictwo komiksowe Kultura Gniewu będzie obchodziło swoją 20 rocznicę istnienia! Bestsellerami Kultury Gniewu dla dorosłych czytelników są na przykład komiksy Guya Delisle i Michała Śledzińskiego, a dla młodszych - w linii wydawniczej krótkie gatki - albumy Tadeusza Baranowskiego, czy Saga o Ryjówce Tomka Samojlika. Kto stoi za Kulturą Gniewu? Wydawnictwo powołał do życia Jarek Składanek w roku 2000 a 4 lata później dołączyli do niego wspólnicy: Paweł Tarasiewicz i Szymon Holcman. Ci trzej od blisko 20 lat sprawnie dzieląc się obowiązkami kultywują czytelnictwo komiksowe w Polsce poprzez wydawanie najlepszych tytułów komiksowych z całego świata!

Samych tytułów dla dzieci w Kulturze Gniewu znajdzie co najmniej 50 a pozostałych ponad 100!

komiksy dla dzieci kultura gniewu komiksy dla dzieci saga o ryjówce komiksy dla dzieci mis zbys komiksy dla dzieci

Wydawnictwo Egmont

Długo się zastanawiałam czy do mojej top listy wydawnictw komiksowych dla dzieci dodać wydawnictwo Egmont (lubię prezentować na blogu podmioty mniejsze i takie w których odbija się osoba która za nimi stoi a Egmont to już poważna machina wytwórcza). Egmont jest wydawnictwem zupełnie innej kategorii tj w porównaniu z Centralką czy Kulturą Gniewu ich zasoby wydawnicze są nieporównywalnie większe. Nie znajdziecie tu literatury poruszającej ważne czy trudne tematy, nie mniej jednak mówiąc o komiksach dla dzieci nie sposób pominąć Egmont, które w swojej ofercie ma dziesiątki o ile nie setki tytułów komiksów dla dzieci. Być może nie jest to literatura ambitna, ale za to znajdziecie tu całe szeregi klasyków komiksowych dla dzieci młodszych i starszych! Moimi faworytami są Garfield oraz Lucky Luke. Nie mniej jednak wśród tytułów znajdziecie o wiele więcej klasyków np Przygody Kaczora Donalda oraz Wujka Sknerusa, Smurfy, Kajko i Kokosz czy przygody Asteriksa. A kto powiedział, że trzeba sięgać tylko i wyłącznie po literaturę z górnej półki. Każda książka ubogaca nasze życie i dzięki nim jesteśmy szczęśliwsi, mamy możliwość rozładowania napięcia czy trenowania naszej wyobraźni. A nie ma to jak dobry klasyk na koniec ciężkiego dnia! Dodatkowo to co ujęło mnie w serii komiksów o grubym kocie to spora dawka sarkazmu, z którym dzieci się nie rodzą a dobry żart wymaga trenowania:)

 komiksy dla dzieci komiksy dla dzieci garfield garfield komiksy dla dzieci

Przeczytaj też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl