Blog chmura tagów
Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi 1
Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi

Kim są toksyczni ludzie?

Toksyczni ludzie (w innej nomenklaturze zwani nie raz wampirami energetycznymi) to osoby po kontakcie z którymi tracimy energię. Czujemy się zmęczeni i zniechęceni. Nie mamy siły na dalsze działanie. Toksyczni ludzie to osoby które potrafią odebrać optymizm i dobre samopoczucie zaledwie w kilku zdaniach. I to nie koniecznie skierowanych przeciwko Tobie. 

Wśród cech typowych dla toksycznych ludzi znajdują się:obłuda i kłamstwo, bezwzględność, arogancja, chamstwo, krytyka, kontrola, złe/wrogie nastawienie, manipulacja, narcyzm, przemoc, egocentryzm i wiele innych pomniejszych cech z worka tych negatywnych.

W swojej książce pt. "Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi."Jarosław Gibas trochę uporządkował i posegregował typy toksycznych z którymi się spotykamy. W sumie wśród rodzajów toksycznych ludzi znalazło się 15 różnych typów podzielonych z uwagi na swoje dominujące cechy i/lub zachowania, którymi na nas wpływają.

Przyznam szczerze, że nie należę do osób wyjątkowo podatnych na działanie toksycznych ludzi lub ich manipulację. Większość typów np.wieczne ofiary (osoby wiecznie narzekające, stawiające się zawsze w roli ofiary, takie którym potrzebna jest pomoc i współczucie) totalnie mnie nie ruszają. Bowiem jestem typem osoby, której jeśli coś nie pasuje to to zmienia, lub przynajmniej próbuje zmienić. Z natury jestem optymistyczna, energetyczna, radosna (z okresowymi przedziałami spadku energii w okresie jesienno zimowym, ale to ponoć dla niektórych norma). Trudno mi odebrać energię. Jednak wśród typów wyróżnionych przez autora znalazło się kilka takich, które mogły by na mnie podziałać. Pogorszyć mój nastrój. Sprawić, że nic nie będzie mi się chciało. A tego przecież nie chcę.A ty?

Zatem jak można sobie radzić z tymi wampirami energetycznymi? Jak się przed nimi chronić? I czy to ogóle jest możliwe?

Jak sobie radzić z ludźmi toksycznymi?

Z początku zastanawiałam się dlaczego Autor tyle czasu poświęca opisowi poszczególnych typów konkretnych zachowań. Przechodząc jednak do drugiej części wszystko staje się jasne. Pierwszą i kluczową sprawą w tym, żeby się skutecznie bronić przed toksycznymi ludźmi jest uświadomienie sobie że mamy z nimi do czynienia. Co jak się okazuje nie zawsze jest jakie proste, zwłaszcza jeśli toksyczną osobą jest ktoś Ci bliski np partner, członek rodziny, bliski przyjaciel, wówczas podświadomie wypieramy fakt jego toksyczności i ten sposób narażamy się na jego/jej negatywny wpływ.

Jeśli sytuacja nam na to pozwala to zanim przejdziemy to technik samoobrony powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad wyeliminowaniem takich osób z naszego otoczenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku musimy przejść do ćwiczenia kolejnego.. 

Techniki radzenia sobie z toksycznymi ludźmi

W społeczeństwie są osoby bardziej i mniej odporne na wpływ osób toksycznych. W tej samej konfrontacji z toksykantem jedna osoba, nazwijmy ją osobą A nie straci energii słowem cała sytuacja spłynie po niej jak woda po kaczce a druga -osoba B, będzie przeżywać i borykać się ze sporym spadkiem energii i nastroju. Jak zatem wypracować taką odporność jak osoba A?

Jarosław Gibas w swojej pracy odwołuje się do różnych technik przeciwstawiania się toksycznym osobom. Większość z nich bazuje na mocy naszej wyobraźni i naszej wewnętrznej sile. Sposobów na taką ochronę siebie jest kilka i w zależności od tego co do Ciebie przemawia możesz wybrać taki który spełni tę rolę najlepiej dla Ciebie. 

Mnie podoba się sposób o nazwie Sanktuarium, który polega na tym, że po takim kontakcie z osobą toksyczną udajemy się w nasze "miejsce mocy", takie nasze prywatne sanktuarium. To może być cokolwiek, biblioteka, kawiarnia, garaż, ławka w parku lub cokolwiek innego. I tym sanktuarium poprzez spędzenie chwili sam na sam ze sobą staramy się oczyścić z tej negatywnej energii. Zazwyczaj czas który do tego jest nam potrzebny nie przekracza pół godziny. 

Pamiętajcie, że tego typu działania wymagają ćwiczenia. Jeśli często jesteście wystawieni na ekspozycję osób toksycznych i będziecie często ćwiczyć z czasem powinniście osiągnąć poziom osoby A, która pojawiła się już wyżej w tym akapicie. 

Z racji tego, że anonimowość w sieci uwolniła całe nowe rzesze toksykantów a jest to środowisko w którym pracujemy i uczymy się na codzień warto sięgnąć po broń i faktycznie nie spieprzyć sobie może nie tyle, życia co dnia.:)

Źródła:

Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi. Wyd. Sensus.

Przeczytaj też:

Komentarze do wpisu (1)

24 września 2021

Wampir też człowiek. Trzeba dać się mu czasem nami pożywić, bo wpadnie w depresję i będziemy mieli nieszczęśnika na sumieniu. Może też się tak zadziać, że jak go wygłodzimy to odreaguje na kimś innym ze zwielokrotnioną siłą. Ludzie oddają honorowo krew żeby innych ratować, a wampirów mają gdzieś. Tak nie można. Wampira trzeba odpowiednio ugościć. Trzeba pamiętać żeby nie stawiać żadnych szklanek i talerzy. Wampiry do jedzenia i picia używają tylko naczyń krwionośnych. Obcowanie z wampirami, burakami i neurotykami to dopiero prawdziwe uniwersytety życia. Podobno istnieją ludzie którzy potrafią innym nie tylko dni, ale całe życie rozszarpać na kawałki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl