Blog chmura tagów
Rzeczy, które warto mówić swoim dzieciom 0
Rzeczy, które warto mówić swoim dzieciom

Dlaczego słowa mają ta wielką moc?

Przez pierwsze lata życia dziecko rozwija 80% zdolności do uczelnia się. Z czego aż 50% jest rozwijane przez pierwsze 4 lata życia dziecka. W tym czasie tworzą się nowe drogi nerwowe na których opiera się cała przyszła zdolność zdobywania wiedzy. Poznaje ono kolory, struktury, emocje, słowa - słowem cały otaczający go świat. Komunikacja jest również pierwszą podstawową i nie wiem czy nie najważniejszą kompetencją, którą musi posiąść każdy człowiek aby w życiu się nie męczyć. 

Słowa którymi karmimy dzieci mają ogromną moc. Począwszy od budowania podstaw komunikacji między ludzkiej skończywszy na poczucie własnej wartości i sprawczości. A mocno ugruntowane poczucie własnej wartości rzutuje na m.in. ciekawość świata, otwartość, wyniki w nauce, stosunek do innych ludzi, umiejętność budowania relacji oraz wielu wielu innych aspektów życia! 

Dla tych którzy chcieliby poszerzyć rozmowę z dziećmi o ćwiczenia związane z poczuciem własnej wartości polecam książkę pt. Pinku, jesteś ważny. O książce Pinku, jesteś ważny pisałam m.in w tym wpisie dotyczącym nowości wydawniczych.

Oto kilka rzeczy które warto mówić swoim dzieciom nawet codziennie!

Jesteś ważny - każdy z nas jest ważny, im wcześniej zaczniemy to mówić dziecku tym większa szansa że zacznie tak uważać i uniezależniać swoje poczucie ważności od innych czynników. Jasper Juul opisał to tak: "Jestem w porządku i mam swoją wartość tylko dlatego, że istnieję."

Lubię Cię/Lubię spędzać z Tobą czas - to są słowa ważne między innymi z dwóch powodów. Po pierwsze uczymy dziecko wyrażać swoje uczucia, nie wstydzić się ich lecz podkreślać! Jeśli nie nauczymy się rozmawiać o uczuciach w dzieciństwie w życiu dorosłym również będzie to dla nas stwarzało problemy lub powodować blokadę towarzyską. Drugim powodem dla którego te słowa maja tak wielką moc jest podkreślenie tego, że wspólny czas z dzieckiem jest dla nas szczerą przyjemnością. Dziecko jest dla nas interesujące, ciekawe a my dobrze się czujemy w jego towarzystwie.

Proszę, Dziękuję, Przepraszam - absolutna podstawa kultury osobistej. Niby oczywistość, ale czy aby na pewno? Po pierwsze skoro oczekujemy takich zwrotów od dziecka powinniśmy pokazać, że sami również je stosujemy czy to w stosunku do obcych czy do członków najbliższej rodziny. W pewnych sprawach bardziej liczy się nauka przez naśladowanie. Po drugie dziecko to mały człowiek, któremu również należy się szacunek a ten okazujemy m.in. poprzez zwracanie się formą grzecznościową. Dużą moc w ramach tych podstawowych zwrotów grzecznościowych ma również słowo przepraszam, którym pokazujemy, że popełniamy błędy jak każdy inny człowiek, ale potrafimy się do nich przyznać a same błędy służą nam jako lekcja z której wyciągamy wnioski na przyszłość.

Opowiedz mi o tym/ Jak się z tym czujesz? - W ten sposób pokazujemy dziecku że interesuje nas jego świat. Zarówno ten przyziemny jak i ten wewnętrzny, emocjonalny. Chcemy wejść w perspektywę dziecka i spojrzeć na świat jego oczami. Drugie pytanie ma jeszcze jedną ważną moc. Czasem trudno nam nazwać emocje, które nami targają. Podobnie jest z dziećmi. A im nie tylko czasem trudno jest radzić sobie z nazwaniem emocji ale również z radzeniem sobie z tymi trudniejszymi. Pamiętajmy, że czasami pierwszym krokiem żeby okiełznać emocje jest umiejętność nazwania ich. 

Ufam Ci - zaufanie jest fundamentem każdej dobrej relacji. Mówiąc ufam Ci, mówimy drugiej osobie o wiele więcej. Za tym komunikatem kryje się wiara w drugiego człowieka, pokazujemy mu, że wiemy, że postąpi słusznie, że da sobie radę, jest gotowy. Osoby obdarzone zaufaniem zazwyczaj nie chcą go utracić i faktycznie częściej postępują "słusznie" czy odpowiedzialnie. Mają większe poczucie sprawczości. Czują się kompetentne.

Zawsze możesz na mnie liczyć - w trudnej sytuacji nikt z nas nie chciał by być sam. Już samo poczucie, że masz kogoś do kogo możesz się zwrócić problemem daje nam dodatkową moc. Borykając się z problemami, trudnymi emocjami, przeciwnościami losu dobrze jest mieć osobę do której możemy się zwrócić. Daje to nam poczucie bezpieczeństwa dzięki czemu łatwiej nam okiełznać zaistniałe kłopoty. Im częściej będziemy powtarzać dzieciom, że mogą na nas liczyć bez względu na wszystko oraz faktycznie starać się im pomagać w trudach egzystencji tym większa szansa że przyjdą do nas kiedy wydarzy się naprawdę coś złego. W takich chwilach ważne jest też podkreślanie, że takie niepowodzenia nie wpływają na nasze uczucia wobec dziecka a my sami musimy być nieoceniający. 

Masz prawo powiedzieć NIE - powinniśmy a nawet musimy to zaznaczać dzieciom a także akceptować odmowę. Dziecko musi swobodnie umieć odmawiać i od młodości wykształcać swoją asertywność tak by dobrze się ze sobą czuć i eksperymentować ze swoją strefą komfortu. Nasze pokolenie było chowane w nieco inny sposób i dziś sporo z nas zwłaszcza kobiet ma problem z odmową lub szerzej z asertywnością w ogóle. Odmowa dzieci powinna być przyjęta i uszanowana. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. 

Inne ważne zwroty, które dzieci powinny słyszeć od swoich rodziców:

Zdań które powinny się pojawić w każdym domu przynajmniej raz na jakiś czas jest sporo. Niektóre wpływają bardziej na budowanie poczucia własnej wartości, inne scalają relacje pomiędzy członkami rodziny a jeszcze inne uczą akceptować własne emocje. Czasami trudno jest pamiętać o tych zwrotach kiedy krew w nas się gotuje lub pochłania nas zwykła codzienna logistyka. Dlatego podrzucam kilka zwrotów, być może w tzw międzyczasie znajdziecie chwilę by przekazać dzieciom te komunikaty.

  • wierzę w Ciebie
  • musisz być z siebie dumny/dumna
  • wiem, że sobie poradzisz
  • najważniejsze żebyś Ty czuł się dumny/dumna (ze swoich osiągnięć)
  • wiem, że zrobiłeś/zrobiłaś wszystko co w Twojej mocy
  • każdy popełnia błędy, ważne żeby się na nich uczyć
  • masz prawo do czucia złości/zdenerwowania/smutku. Nie ma złych emocji, są tylko emocje trudne.
  • ja też się tak czasem czuję, wówczas pomaga mi...
  • zasługujesz by traktować Cię z szacunkiem

 

Przeczytaj też:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl