Blog chmura tagów
Rozwój fizyczny, intelektualny oraz emocjonalny 6-latka 0
Rozwój fizyczny i psychiczny 6-latka

Jaki jest 6 -latek?

Większość 6 letnich dzieci to prawdziwe tornado energii. 6-latki są szalenie głośne, ruchliwe, energiczne, entuzjastyczne i ulegające skrajnym emocjom. Dzieci w wieku 6 lat charakteryzują się dość sporą chwiejnością emocjonalną oraz brakiem elastyczności. Z drugiej strony są one mocno nastawione na zdobywanie nowych umiejętności.

Rozwój intelektualny 6-latków

Dzięki temu, że dzieci w wieku lat 6 są mocno nastawione na pozyskiwanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności, bardzo szybko się rozwijają intelektualnie. Dzieci w wieku 6 lat potrafią już czytać i/lub pisać lub szybko uczą się tej umiejętności. Dzieci te zadają bardzo dużo pytań dzięki którym poznają świat, są szalenie ciekawe wszystkiego co je otacza. Lubią również opowiadać o swoich sukcesach niejednokrotnie ubarwiając rzeczywistość i bardzo ważne jest aby dostawały od nas pozytywną informację zwrotną. Dzieci te mimo tego, że bardzo szybko się uczą są dość niepewne siebie stąd ich potrzeba feedbacku. 

Dzieci w tym wieku mają już dość bogate słownictwo (często znają powyżej 4 000 słów), jednak w dalszym ciągu posługują się słowami oraz zwrotami wymyślonymi przez siebie samych. 6-latki lubią brać udział w różnych dyskusjach i wypowiadać się na wiele tematów. Lubią dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami oraz przemyśleniami. Są szalenie spostrzegawcze i wnikliwie obserwują otaczającą je rzeczywistość. Rozumieją pojęcie czasu. Większość dzieci w tym wieku potrafi również świadomie odróżniać stronę prawą od lewej.

6 latki nie mają jeszcze podzielnej uwagi a ich możliwości skupienia się na jednej czynności nie przekraczają 15 minut. 

Jak wpierać rozwój intelektualny 6-latka?

Czymś ponadczasowym i uniwersalnym, co wspiera rozwój dzieci i dorosłych bez względu na wiek jest dobra książka oraz rozmowa. Na dziecięcym rynku czytelniczym znajdziecie wiele pozycji nie tylko bajek ale również lektury poszerzającej wiedzę z wielu obszarów życia. Np. książka pt D.O.M.E.K. przedstawia ciekawe budowle oraz architektów z całego świata. Dowiesz się z niej wielu interesujących informacji, poznasz rozwiązania stosowane w architekturze i zobaczysz szalenie innowacyjne projekty. Fajną serią dla dzieci w tym wieku jest również seria książek o Neli - małej podróżniczce, dzięki której wspólnie z bohaterką możecie przeżywać przygody i odkrywać nowe kierunki świata, poznawać ich kulturę. A może nawet dzięki tym książkom zaplanujecie wspólną podróż? Pokazuje dzieciom inspirujące miejsca, ludzi, czynności - dzieci w tym wieku są bardzo otwarte i łatwo rozbudzić ich entuzjazm. To dobry czas by poszukać ewentualnej pasji w dziecku. Inne tytuły książek na które warto zwrócić uwagę to: Balticarium (dzięki książce poznasz nie tylko fałnę i florę morza bałtyckiego, ale również kulturę która je otacza, przysmaki nadbałtyckich krajów czy rodzaje wybrzeża, które można zobaczyć nad Morzem Bałtyckim), roboty i drony, dawno temu, teraz i w przyszłości (to książka, która przybliży tematykę robotów w postaci nauko-komiksu, powie co jest już robotem a co nim nie jest i pokaże ewentualne kierunki przyszłości robotyzacji świata). Inne ciekawe książki edukacyjne dla dzieci możecie zobaczyć we wpisie: top 7 książek edukacyjnych dla dzieci.

Drugim sposobem rozwijania intelektualnego dzieci są planszówki. Gry planszowe dla całej rodziny to nie tylko sposób pobudzania intelektualnego dzieci, ale również wspólny czas z dzieckiem i danie mu swojej uwagi, której bardzo potrzebuje w tym wieku.

Pytania i odpowiedzi - tu cała nadzieja w cierpliwości:) Wydawać by się mogło, że ilość pytań się nie kończy to pamiętajcie, że to w jaki sposób na nie odpowiadacie na wielki wpływ na dziecko. Może je zarówno zniechęcić jaki rozbudzić w nim ciekawość świata. Pamiętaj, że jesteś w tym czasie dla dziecka głównym autorytetem, nauczycielem i przewodnikiem po świecie. 

Rozwój emocjonalny 6-latków

6 lat to kolejny wiek "przełomowy" w rozwoju emocjonalnym człowieka. Z jednej strony dzieci w tym wieku potrafią już w pewnym sensie przewidywać konsekwencje swoich zachowań czy nazywać emocje z drugiej nie zawsze jeszcze potrafią nam nimi zapanować i ulegają skrajnym i szalenie intensywnym odczuciom. Dzieci w tym wieku bywają dość skrajne. Dla nich wszystko ma charakter 0:1. W życiu emocjonalnym 6 latków nie ma miejsca na wszelkie pośrednie tony czy szarości. Dzieci te pod względem emocjonalnym są szalenie nie elastyczne. Z racji tego, że pod wieloma względami wydają się być już takie "duże" czy "dojrzałe" to obszar emocji wciąż podlega swoim prawom. 

Z racji tego, że większość dzieci w wieku 6 lat zaczyna uczęszczać do szkoły (zerówka), dzieci są coraz bardziej świadome siebie, są otwarte na nowe znajomości, nowe miejsca, czują się coraz pewniejsze siebie i zaczynają walczyć o swoją niezależność. 

Jak wspierać rozwój emocjonalny 6-latka?

Ponieważ dziecko dopiero poznaje szersze spektrum emocji, ważne jest by rozmawiać z dziećmi o ich życiu wewnętrznym. Pamiętajmy, że  pierwszym krokiem do poradzenia sobie z jakąś emocją jest po prostu nazwanie jej. Pokolenie dzisiejszych 35-40 latków nie było nauczone w domu rozmowy o emocjach, sposobów radzenia sobie z nimi czy po prostu rozpoznawania. Możecie zatem więc przejść ten proces razem ze swoją pociechą. Obecnie na rynku wydawniczym jest bardzo wiele książek na temat emocji zarówno dla młodszych dzieci jak i starszych. Zachęcam również do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym emocji dzieci. Znajdziecie w nim wiele cennych informacji oraz inspiracji do rozmowy czy zabawy z emocjami w Waszej rodzinie.

Rozwój fizyczny 6-latka

6-latki to istne wulkany energii. Dzieci te potrzebują ogromnej ilości ruchu w ciągu dnia. Ich rozwój fizyczny przebiega w sposób szalenie dynamiczny. W wieku 6 lat następuje szybki rozwój motoryki dużej. Dzieci dobrze radzą sobie z piłką czy rowerem. To dobry czas by pokazywać dzieciom różne formy aktywności fizycznej i zachęcać do szukania tego co się dziecku najbardziej spodoba. Możemy z dzieckiem iść na rower, pływalnię, rolki czy narty lub snowboard (jeśli warunki pogodowe i pora roku pozwoli).

Dzieci te muszą mieć możliwość aktywności ruchowej każdego dnia. Absolutnie nie należy im ograniczać możliwości bycia aktywnym fizycznie. 

Również w zakresie motoryki małej u dzieci 6 letnich następuje duża zmiana. Dzieci coraz lepiej radzą sobie z pisaniem czy rysowaniem. 6 lat to również spora zmiana w wyglądzie fizycznym dzieci. Kończy się wiek przedszkolny a dzieci wchodzą w okres wczesnoszkolny. Zmienia się wygląd ich sylwetki, również na twarzy nie jawią nam się już jako maluszki. Ich sylwetka przybiera inne proporcje, dzieci bardzo szybko rosną oraz zyskują masę mięśniową w miejsce dziecięcego tłuszczyku. Z racji na szybkie tempo wzrostu kośćca ważne jest aby dzieciom zapewnić suplementację witaminy D, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Dzieci w tym wieku mogą urosnąć nawet 7 cm w ciągu roku!

Rozwój społeczny 6-latka

6-latki funkcjonują w szerszej niż przedszkolaki grupie ludzi. 6 lat to czas kiedy dzieci po 4-letnik okresie przedszkola zmieniają środowisko a wraz z nim często całą grupę rówieśniczą. Przejście z przedszkola do szkoły to duża zmiana dla dzieci w tym wieku, nowi ludzie, nowe zasady, nowy porządek dnia, na szczęście 6-latki są  do tej zmiany przygotowane rozwojowo i świetnie sobie radzą z adaptacją do nowych warunków. Dzieci te są szczerze zainteresowane życiem społecznym swojego otoczenia. Chcą one i starają się utrzymywać dobre relacje zarówno z grupą rówieśniczą, z rodziną czy z nauczycielami. Lubią działanie w grupie, zabawy zespołowe i chętnie podporządkowują się zasadom zabaw czy poleceniom nauczycielek. 

Dzieci w tym wieku najczęściej wciąż bawią się z rówieśnikami tej samej płci, również ilość ich bliskich przyjaciół jest dość mocno ograniczona - najczęściej jest to jedna lub dwie osoby. Podobnie jak w ich życiu emocjonalnym również na płaszczyźnie społecznej wszystko jest albo czarne albo białe. Relacje dzieci w wieku 6 lat sprowadzają się więc do "lubię cię" oraz "nie lubię cię" (kocham/nie nawidzę).

Jak rozwijać rozwój społeczny 6-latka?

Do stymulowania rozwoju 6-latków najlepsze są sytuacje które konfrontują dziecko z nowym środowiskiem np. zajęcia dodatkowe, w czasie których dziecko musi nawiązać samodzielnie nowe znajomości, poznawanie nowych osób z sąsiedztwa. Zawsze sprawdza się też rozmowa na temat różnorodności społecznych, zasad i norm panujących w naszym kraju/sąsiedztwie, rozmowa o szacunku dla drugiego człowieka. Pamiętajmy również że dziecko nie tylko nas słucha ale obserwuje i będzie lustrem dla naszych zachowań dlatego przekaz werbalny oraz tojak się zachowujemy w danych sytuacjach musi być spójny!

W rozwoju społecznym ważnym elementem dla dzieci jest feed back. W ten sposób dzieci uczą się co w naszej kulturze jest akceptowalne a jakich zachowań nie tolerujemy.

Przeczytaj też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl