Blog chmura tagów
Ferie świąteczne 2019 - co robić z dzieckiem w Warszawie? 0
Ferie świąteczne 2019 - co robić z dzieckiem w Warszawie?

Ferie świąteczne - jak spędzić ciepły, rodzinny czas w czasie ferii świątecznych?

Co robić w ferie świąteczne z dziećmi w mieście? w Warszawie? lub w innym mieście? Nie jest to łatwe pytanie, szczególnie dla rodziców starszych podrostków w okresie dojrzewania lub dorastania. Zaproponuję jednak kilka aktywności dla rodziców młodszych dzieci (klasy 1-3) lub dzieci nieco bardziej otwartych na wspólny czas z rodzicami.

Niestety przez ostatnie dziesiątki lat zapracowaliśmy sobie na ocieplenie klimatu, dzięki czemu dziś nie możemy się cieszyć białymi Świętami Bożego Narodzenia. Oby chociaż na ferie zimowe spadł śnieg. Ale mimo tego wszystkiego jest jeszcze sporo innych aktywności, które możecie robić w czasie wolnym. Rodzicu, jeśli pracujesz może jesteś w stanie wziąć sobie 1/2 etatu przez te dni lub pracę częściowo zdalną tak by czas ferii świątecznych wykorzystać najlepiej jak można. Tym bardziej, że jest to czas kiedy sporo ludzi ucieka z miasta i możesz pokusić się o wszystkie wyjścia na które miałeś ochotę ale się obawiałeś tłumów np. zaległe galerie czy muzea.

Ferie świąteczne - co robić w Warszawie z dzieckiem?

Jeżeli ferie świąteczne u Was w mieście są białej to jakiś czas temu proponowałyśmy 10 kreatywnych zabaw na śniegu o których możecie poczytać tu.

Kilka propozycji jak spędzać czas wolny z dzieckiem znalazło się również we wpisie ferie w mieście, który możecie przeczytać tu.

Ferie świąteczne jednak różnią się nie co od ferii zimowych. W dalszym ciągu czujemy ciepłą, świąteczną atmosferę oraz motywację do tego by ten czas był nastawiony na relacje rodzinne i wspólne chwile oraz budowanie wspomnień.

Moje podstawowe typy na to jak spędzić ten jeszcze bądź co bądź świąteczny czas to:

  • miasteczko świąteczne na starówce.

Zazwyczaj unikam takich mocno turystycznych miejsc, ponieważ nie lubię tłumów oraz wszystkiego co się  z tym wiąże czyli, kolejek np. po gorącą czekoladę lub grzane wino, brak miejsc do parkowania, ludzie zachowujący się jakby zgubili rozum. Jednak prawda jest taka, że świąteczne stragany mają w sobie to coś. Ten klimat a starówka mimo braku śniegu jest pięknym i magicznym miejscem. Sugeruję więc się ciepło ubrać, połazić ile się da, wypić gorącą czekoladę lub herbatę zimową na rozgrzewkę i wczuć się w atmosferę świąt. Wizyta na starówce w Warszawie nieodłącznie wiąże się z moją drugą propozycją czyli odwiedź szopki w swoim mieście. Na starówce taka szopka ruchoma jest na ul. Miodowej.

  • szopki bożonarodzeniowe

W Warszawie takich szopek bożonarodzeniowych, naprawdę wartych uwagi jest całkiem sporo. Ferie świąteczne to ten czas kiedy naprawdę wręcz należy odwiedzić szopki świąteczne. Jedna dość tradycyjna (wspomniałam o niej w punkcie wyżej) jest na ul. Miodowej 13. Inne szopki bożonarodzeniowe, które można połączyć z rodzinnym spacerem są np. na ul. Dewajtis 3 w kościele kamedułów zlokalizowana w lasku bielańskim szopka z żywymi zwierzętami. Najlepsze szopki bożonarodzeniowe w Warszawie są zlokalizowane:

tradycyjna szopka w Kościele Św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3

szopka w kościele Św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68

żywa szopka przy katedrze Św. Floriana, ul. Floriańska 3

  • rodzinny wypad na łyżwy

W ferie świąteczne zabierz rodzinę na łyżwy. Masz wówczas spore szanse, że na lodowisku nie będzie tłumów i nawet jeśli Twoje dzieci nie są jeszcze świetnymi łyżwiarzami to jest właśnie dobry czas żeby na spokojnie podszlifować technikę. Mimo, że temperatura za oknem oscyluje w okolicach 7-10 st. Celcjusza to większość lodowisk w Warszawie jest otwartych. Zanim się wybierzecie sprawdź tylko w jakich godzinach lodowisko jest otwarte.

  • muzea i galerie sztuki

Ogólnie nie jestem zwolennikiem szukania atrakcji dla dzieci w mieście. Uważam, że dzieci to mali ludzie i nie wymagają specjalnego dziecięcego kontekstu w czasie wizyt w muzeum lub galerii sztuki. Jednak z racji tego jak zmienił się stosunek do dzieci i szeroko rozumiane rodzicielstwo (niestety w wielu przypadkach helikopterowe) większość miejsc związanych z kulturą i historią ma swoje miejsca dedykowane najmłodszym. W okresie między świątecznym w muzeach nie będzie tłumów a tym bardziej turystów. Możecie więc spokojnie delektować się zwiedzaniem. W ostatnim czasie odwiedziłam Muzeum Powstania Warszawskiego po 10 letniej przerwie i muszę przyznać, że w dalszym ciągu mnie zachwyca. Nowoczesne. Multimedialne. I naprawdę oddaje tragedię tamtych trudnych chwil. W niedziele muzeum jest otwarte dla zwiedzających za darmo.

muzeum powstania warszawskiego  muzeum powstania warszawskiego muzeum powstania warszawskiego

Fajnym pomysłem jest też odwiedzenie Muzeum Narodowego i fantastycznych zbiorów malarstwa (po wizycie można się udać na Nowy Świat na spacer i obiad), Zachęty (w czwartki zwiedzanie jest za darmo) czy Muzeum Polin. Ale tak naprawdę, każdy z nas wie najlepiej na co miał ochotę i zawsze było mu nie po drodze lub brakowało czasu. Zróbcie to teraz w okresie ferii świątecznych.

Centrum Nauki Kopernik to kolejne miejsce gdzie warto się przejść z rodziną. Ja na zwiedzanie tego typu miejsc wybieram zimę, ponieważ latem wolę aktywności na świeżym powietrzu. Koszt wizyty w Centrum Nauki Kopernik dla 4 osobowej rodziny to ok. 110 zł. Dodatkowo warto wziąć pieniądze na przekąski na miejscu lub po prostu coś do jedzenia ze sobą. Centrum Nauki Kopernik to miejsce, gdzie można spędzić cały boży dzień, bowiem po za wystawą znajdziecie na miejscu labolatorium oraz majsterkownię gdzie samodzielnie możecie wykonywać różne próby eksperymentów. Z racji tego, że Centrum Nauki Kopernik odkąd zostało otwarte stale jest oblegane przez odwiedzających warto bilety kupić przez internet. Obecnie w Centrum Nauki Kopernik jest wystawa ZMIERZ SIĘ gdzie w sposób interaktywny możesz sprawdzić jak wysoko jesteś w stanie podskoczyć lub jaki masz refleks. Wystawa uwzględnia to że osoby biorące udział mają różny wzrost i daje równe szanse tym niższym jak i tym wyższym (zobacz zdjęcie poniżej, w środku). Ferie świąteczne 2019 to doskonały czas by nadrobić zaległości w odwiedzaniu taki właśnie miejsc.

Centrum Nauki Kopernik  wystawa zmierz się zmierz się centrum nauki kopernik

  • chiński festiwal światła

Co ciekawego można robić jeszcze z dzieckiem w stolicy? Odwiedzić Chiński Festiwal Światła na Fortach Bema (ul. Waldorffa 34 w Warszawie). Od poniedziałki do środy bilety są tańsze dlatego sugeruję wybrać się tam właśnie w tym terminie -koszt 4 osobowej rodziny to 100 zł. Co czeka na Was na miejscu? Piękne światła rodem z bajkowych scenerii. Niestety chińskich instalacji jest stosunkowo nie wiele, nie mniej jednak całość i tak jest imponująca. Chiński Festiwal Światła będzie gościł w Warszawie do 02.02.2020 roku. Na terenie Festiwalu znajdziecie również food traki gdzie będziecie mogli kupić przekąskę lub ciepłą herbatę a organizator zadbał o przestrzeń do zjedzenia posiłku w ciepłej temperaturze - namiot z nagrzewnicami. Bilety możecie kupić przez internet na stronie organizatora tutaj do czego gorąco zachęcam (my spędziliśmy w kolejce ok. 20 minut).

chiński festiwal światła chiński festiwal światła chiński festiwal światła warszawa

  • papugarnia

Papugarnie w Warszawie są dwie (no chyba że coś mnie ominęło, bo nie śledzę tego aż tak wnikliwie): na Ursusie oraz na Mokotowie. Osobiście o wiele bardziej podobało mi się na Mokotowie ale może to wynikać również z czynników nie związanych z samą papugarnią. Po pierwsze wybraliśmy się do papugarni zaraz po jej otwarciu dzięki czemu papugi nie były jeszcze przekarmione ani zmęczone a po za nami nie było jeszcze wielu innych gości. Byliśmy praktycznie sami z obsługą. Zaraz po wejściu dosłownie rzuciły się na nas wyrywając kubki z ziarnami dzięki czemu wyprawa była prawdziwą PRZYGODĄ. Po drugie obsługa papugarni na Mokotowie zrobiła na mnie lepsze wrażenie tj ludzie, którzy tam pracują sprawiali wrażenie prawdziwych miłośników ptaków oraz osoby kompetentne.

papugarnia warszawa papugarnia warszawa papugarnia mokotów

  • rodzinny spacer

Ferie świąteczne to wręcz idealny czas na spacery rodzinne. Ruszając się zrzucicie trochę dodatkowych kalorii które jak znam życie znalazły się u Was w brzuchu w czasie świątecznej wyżerki:) Bez względu na pogodę (w końcu nie ma złej pogody na spacer jak mówi szwedzkie wychowanie), po ciepłym i pożywnym śniadaniu, weź termos w plecak i ruszamy! Moje typy spacerowe w Warszawie i okolicach to:

- ścieżka edukacyjna w Pomiechówku

- kampinos lub młociny (Na młocinach po za dwoma trasami spacerowymi czeka na Was również super leśny plac zabaw oraz leśna siłownia w trakcie krótszej trasy spacerowej)

- Łacha, miejscowość działkowa nad zalewem zegrzyńskim. Macie tam dość długa trasę spacerową wałem wzdłuż zalewu.

-parki miejskie, moje ulubione to Kępa Potocka w połączeniu z laskiem bielańskim ale spośród dużych parków na spacer możecie wybierać, bo jest z czego: Skaryszak, Pole Mokotowskie, Bulwary Wiślane, Forty Bema (w  tym roku jest tam chiński festiwal światełek). Na brak tras nie ma co narzekać.

O walorach spacerów oraz przebywaniu w otoczeniu natury możecie przeczytać we wpisie pt dlaczego dzieciom potrzebne jest przebywanie wśród przyrody.

Fajnym pomysłem jest połączenie rodzinnego spaceru z coś na kształt warsztatu fotografowania. Możecie dziecku udostępnić swój aparat, wcześniej co nie co przeszkolić i w trakcie spaceru szukać pięknych kadrów. Dzieciom w wieku szkolnym taka forma spacerowania na pewno bardziej przypadnie do gustu a być może odkryją w sobie nową pasję?

rodzinne fotografowanie

  • popołudnie w domowych pieleszach

Tak. Mimo, że jestem wielkim zwolennikiem bycia po za domem dzieci oraz my potrzebujemy czasem po prostu posiedzieć w piżamie, pod kocem, z książką lub filmem. Domowy czas szczególnie dla tych, którzy prowadzą dość aktywny tryb życia jest bardzo potrzebny. Możecie w tym czasie wspólnie gotować, grać w planszówki czy czytać książki. Kilka sugestii dotyczących powyższych aktywności znajdziecie we wpisach:

- Kryminały dla dzieci w różnym wieku - które pozycje detektywistyczne wybrać dla swojego dziecka?

- Najpiękniejsze opowieści dla dzieci z zimą w tle

- Gry planszowe a rozwój dziecka

- Najlepsze gry planszowe dla dzieci w różnym wieku

- Książki dla dzieci - nowości wydawnicze jesień 2019

  • zabawy kreatywne DIY

To jest co prawda tematyka w którą dopiero wchodzimy i eksperymentujemy nie licząc fantastycznego kalendarza adwentowego diy jednej z nas (tej bardziej uzdolnionej manualnie, tej która odpowiada za jakość i wykonanie naszych spódniczek maxi). Ale zabawy kreatywne oraz wspólne robienie dekoracji dla domu DIY to nie tylko świetna zabawa ale również kształtowanie zdolności manualnych, wrażliwości sensorycznej oraz poczucia estetyki naszych oraz naszych dzieci. W czasie ferii świątecznych do zbierania części materiałów do wykonania własnych dekoracji do domu diy możecie wykorzystać naturalnie występujące surowce takie jak: gałęzie, szyszki, suche liście czy trawy i inne. Resztę kupicie w specjalnych sklepach zaopatrujących miłośników DIY. A jak już będziecie mieć wszystko co potrzeba to niech ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia!

 

Przeczytaj też:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl