Blog chmura tagów
Książki dla dzieci - nowości wydawnicze jesień 2021 0
Książki dla dzieci - nowości wydawnicze jesień 2021

Książki dla dzieci - nowości - beletrystyka dla dzieci w wieku 6-8 

Tuba i Patefon. Detektywi na tropie.

Tuba i Patefon. Detektywi na tropie. (wydawnictwo Wilga) czyli Michał zwany Patefonem oraz Ala o pseudonimie Tuba i ich przedziwne przygody detektywistyczne. Lato. Wakacje. I dwoje dzieciaków płaczących się po osiedlu samopas. Czy może być lepszy przepis na przygody? Czytając Detektywów na tropie niemalże czuć ten wspaniały klimat starej kamienicy, zapach drewnianych schodów, pustych ulic, straganu z owocami i aromat lata. Może mówię tak bo należę do tych osób które za dzieciaka spędzały wakacje w mieście włócząc się samopas albo z koleżanką po dzielnicy. Mam zatem ogromny sentyment do wakacji w mieście. No ale wracając do książki...

Dzieciaki aspirują do zawodu detektywa. Siłą rzeczy wszystko jawi się im podejrzane. A oni tego tak nie zostawią. Każda nieprawidłowość musi być wyjaśniona...Nawet z dzielnicowym znają się już jak łyse konie:) W końcu tyle tych kryminalnych zagadek na osiedlu...

To co mi się bardzo podoba w tej plątaninie zagadek, przygód i kryminalnych wątków to to, że w momencie kiedy dzieje się coś naprawdę złego - czytelnik od razu to czuje. Mocno pokreślone są elementy które powinny zasygnalizować nam nadchodzące niebezpieczeństwo. Więc w pewnym sensie jest to też ciekawa forma dydaktyczna dla dzieci. Zabawa zabawą ale wiadomo kiedy powinna się nam zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.

Książka jest podzielona na 7 rozdziałów. Mimo, że każdy z nich dotyczy innej zagadki, to zachowana jest ciągłość fabuły. W trakcie czytania poznajemy nie tylko głównych bohaterów ale praktycznie całe sąsiedztwo: Kiryła i Natalię z ostatniego piętra, babcie Makosiową, Franka, Pana Wojtka z pizzerii... Bardzo lubię takie książki typu: lato, nuda, wolne dzieci. Osadzone w konkretnym rzeczywistym miejscu. Dzieciaki, których chęć do przeżycia przygody popycha do samodzielności a ich wyobraźnia po prostu szaleje!

detektywi na tropie detektywi na tropie

Boot. Park robotów.

Boot. Park robotów. (wydawnictwo Wilga, autor: Shane Hegarty). Boot - znany nam już z dwóch poprzednich części przygód Boota - robocik tym razem wraz ze swoim przyjacielem robotem Noke trafiają przypadkiem do sekretnego parku w centrum miasta. Park Bluszczowy okazuje się miejscem niezwykłym, nie dość, że jest miejscem zielonym - być może jednym z ostatnich w mieście, to jeszcze dzięki dwójce dzieciaków - Jordan i Melody, jest domem dla porzuconych robotów. Azylem stworzeń bezdomnych, niechcianych, zepsutych...

Wszystko wydaje się już zmierzać ku dobremu, nasz zepsuty Boot się aktualizuje, pojawia się znana nam z wcześniejszych części Beti, dzieci i roboty mają swój świat, kiedy nagle do parku wjeżdżają buldożeroroboty... a to nie zwiastuje niczego dobrego.

Mocno podkreślony jest też tu wątek ekologiczny. Szklano betonowe miasto, które zdominowało całą zieleń. Ludzie, dla których liczy się tylko pęd, konsumpcja i wpatrywanie się w swoje ekrany. Społeczeństwo opisane w książce przez Kobietę z Kawą trochę dystopijnie, ale wcale nie tak daleko od rzeczywistości. Czy skłoni nas do refleksji? 

boot.park robotow. recenzja boot park robotow nowosc wydawnicza 2021 boot. park robotow. recenzja.ksiazki dla dzieci

Świat Lema.

Świat Lema (wydawnictwo Muchomor) to twórczość Stanisława Lema w 20 cytatach z najważniejszych dzieł artysty zilustrowanych przez Martę Ignerską. Książka swoją premierę miała 12 września czyli dokładnie w stulecie urodzin twórcy. Po za cytatami twórcy, który zdecydowanie przewidział kierunek w którym zmierzała ludzkość, pięknymi ilustracjami, które podkreślają fantastyczny charakter twórczości Lema na koniec dostajemy ciekawostki z życia twórcy w pigułce. 

Celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży twórczości jednego z najwybitniejszych twórców science-fiction na świecie! Zachęcić czytelników do zgłębienia świata który napisał dla nas Stanisław Lem! Świata napisanego wiele lat temu który właśnie materializuje się na naszych oczach! 

Dla kogo jest ta książka? ta pozycja nie zamyka czytelników w grupach wiekowych. Jest napewno hołdem dla twórczości Lema i w pewnym sensie teaserem wprowadzającym nas do literatury fantastycznej. Świat Lema to spotkanie z fantastyką i dziedzictwem kulturowym polski. 

świat Lema  świat Lema  Świat Lema

Książki dla dzieci -nowości - beletrystyka - książki dla dzieci w wieku 9-12

Sieciaki. 

Sieciaki. Twarzozmienicacz i Wielka Gala Fejmu. (wydawnictwo Muchomor). Druga książka z serii Siaciaki stworzona przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę oraz Wydawnictwo Muchomor, której celem jest edukacja dzieci w zakresie pewnych zjawisk pojawiających się w internecie np. presja dzieci związana z poczuciem przymusu zbierania latków czy pozytywnego feedbacku z treści które publikują. Czy bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z internetu. Świadomość występowania hesterów, troli internetowych czy uzależnienia od mediów społecznościowych. A wszystko to podane w lekkiej formie opowieści o tytułowych Sieciakach. 

Trzonem książki zarówno tej jak i jej poprzedniej części tj. "Siaciaki. Misja:bezpieczny internet" jest niejako konflikt pomiędzy Sieciakami oraz Sieciuchami. Sieciuchy to te złe postaci, które dążą do zdobycia władzy nad internetem oraz jego użytkownikami a za cel biorą dzieci, gdyś te są młode, niedoświadczone i naiwne. W tej części sieciuchy, które uciekły z więzienia chcą porywać dzieci i zamieniać je w nieciuchowe trole. Czy im się to uda? Czy Sieciaki zdążą je powstrzymać?

Dla kogo jest ta książka? Choć wydawca wiek czytelnika szacuje na 7-12. To wg mnie większy sens ma czytanie jej przez dzieci, które już stoją jedną nogą w świecie wirtualnym. Zatem nie sam wiek jest tu kluczem a raczej to czy czytelnik rozumie czym jest YouTube? fejm? albo lajki? Opowieść o sieciakach jest dobrym wstępem do rozmowy z dziećmi na temat świadomego i odpowiedzailengo korzystania z internetu. Można książkę wykorzystać jako pomoc edukacyjną również w szkole, do czego szczerze zachęcam. Bo rozmowa z klasą pozbawiona szerszego kontekstu może mieć mały wpływ na ich dalsze użytkowanie sieci. 

sieciaki sieciaki2 sieciaki

 

Książki dla dzieci popularnonaukowe -nowości 6+

Woda. Źródło życia

Woda. Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi. (wydawnictwo Babaryba). Książki popularnonaukowe dla dzieci to szalenie trudny temat. Zwłaszcza dla tych młodszych.  Fajnie w tej roli sprawdzają się naukomiksy ale muszę przyznać że seria popularnonaukowa wydawnictwa Babaryba niczym nie ustępuje naukomiksom! W serii znajdziecie książki o globalnym ociepleniu, śmieciach, plastiku oraz wodzie. Co oferuje Wam książka pt "Woda. Źródło życia. wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi."? Właściwie tak jak sugeruje tytuł dowiecie się praktycznie wszystkiego: począwszy od tego z czego składa się woda, jak znalazła się w ogóle na Ziemi? przez aspekty bardziej praktyczne tj ile wody zużywamy, do czego? jak ją oszczędzać? dalej przez rodzaje zbiorników wodnych na ziemi, hydroenergetykę, procesy odzyskiwania wody i wiele wiele więcej. A wszytko to podane w formie tekstowo graficznej, dzięki czemu opowieść o wodzie nie jest ani nudna, ani nużąca zaś doskonale przedstawiona i pełna ciekawostek!

  • 100-120L zużywa codziennie 1 osoba w Polsce
  • mózg składa się z 75-80% wody a jeśli się nie nawadniamy przełoży się to na naszą pamięć i koncentrację
  • jako jedna z nielicznych substancji na ziemi występuje w trzech stanach skupienia
  • bajora, sadzawki czy stawy - czym się różnią od siebie?
  • blisko 30% nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej w miejscu swojego zamieszkania
  • czym będzie dla ludzkości dzień zero

woda babaryba woda. wydawnictwo babaryba

Moja wielka rodzina

Moja wielka rodzina czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość na wpływ na przyszłość. (wydawnictwo Babaryba) - książka z pomocą której o wiele łatwiej będzie nam wytłumaczyć zawiłości rodzinne i historię naszego rodu. Ale nie tylko. Bardzo podoba mi się pierwsze zdanie w tej książeczce dla dzieci (?): "Każdy z człowiek był kiedyś dzieckiem. Także każdy z nas, nie ważne ile ma lat jest wciąż czyimś dzieckiem." Choć kontekst akurat w tej książce jest bardziej genealogiczny to zdanie ma również drugie znaczenie o którym warto pamiętać na co dzień! Ta książeczka przedstawia nie tylko skomplikowane powiązania rodzinne, dziedziczność cech charakteru czy talentów ale odnosi się również do historii, religii czy filozofii. Odpowiada na pytania czym jest pokolenie, dziedzictwo czy tradycja. Moja wielka rodzina mówi do nas na równi tekstem co obrazem co nie przytłacza dzieci informacjami. Uświadamia nam złożoność zależności i ciągów przyczynowo skutkowych ale stawia również bardzo ciekawe pytania otwierające nad którymi możecie się wspólnie pozastanawiać.

"Moją wielką rodzinę" jak to bywa w książkach wydawnictwa Babaryba kończy mocny akcent ekologiczny! I za to ich uwielbiam! Jest edukacyjnie, estetycznie i ekologicznie!

rodzina babaryba moja wielka rodzina moja wielka rodzina

Przeczytaj też:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl